آخرین باری که انسان روی ماه قدم گذاشت

غزال زیاری: در دسامبر سال 1972، مجله Popular Science مقاله ای را به قلم آلدن پی آرمانیاک منتشر کرد که در آن آپولو 17 را به عنوان “هیجان انگیزترین سفر در تاریخ” توصیف می کرد. فرود بر سطح ماه، برنامه پیشگامانه آپولوی ناسا را به نتیجه رساند و این آخرین باری بود که انسان در قرن بیستم میلادی روی سطح ماه فرود آمدند.

این هفته و بعد از 51 سال، آمریکایی ها با “اودیسه” به سطح ماه بازگشته اند؛ یک فرودگر بدون خدمه که اولین فضاپیمایی بود که توسط یک کمپانی خصوصی ساخته شده و توانست فرود سالم و موفقی روی سطح ماه داشته باشد. کمپانی Intuitive Machines مستقر در تگزاس، این فرودگر را ساخته و اودیسه محموله ای شامل ناوبری و آزمایش های فناوری ناسا را به ماه حمل کرد.

حالا ناسا درنظر دارد تا قبل از اعزام فضانورد به سطح ماه در اواخر دهه جاری، از طریق این فرودگر داده های حیاتی از سطح ماه جمع آوری کند.

آپولو1.jpg
تصویر1- در دسامبر سال 1972، مجله Popular Science گزارشی از ماموریت آپولو 17 را منتشر کرد و مروری بر ماموریت های پیشین آپولو داشت.

حالا و به بهانه بازگشت آمریکایی ها به سطح ماه، با گزارشی تصویری مروری بر ماموریت آپولو 17 خواهیم داشت. فرمانده یوجین سرنان، هریتون اشمیت به عنوان خلبان ماژول قمری و رونالد ایوانز، خلبان ماژول فرماندهی، در هفتم دسامبر 1972 از مرکز فضایی کندی سفرشان را به سمت ماه آغاز کردند و این ماموریت 12 روزه، چندین دستاورد داشت: حضور اولین دانشمند فضانورد برروی ماه (اشمیت)، قرایت اولین شعر از روی سطح ماه و 75 دور چرخیدن به دور ماه.

آرمانیاک در این باره نوشته:« زمانی که در آینده شهرک نشینان ماه، تاریخچه انسان در ماه را بنویسند، دراماتیک ترین بخش آن، قطعا ماجراهای آپولو بین سال های 1969 تا 1972 خواهد بود. باید منتظر بمانیم و ببینیم که اکتشافات در ماه در قرن بیست و یکم چه تاثیرات و نتایجی را به همراه خواهد داشت.»

آپولو2.jpg
تصویر 2- هلال زمین از افق ماه برمی خیزد. این عکس در جریان آخرین ماموریت فرود ماه توسط ناسا در برنامه آپولو و توسط فضاپیمای آپولو 17 گرفته شده است. در حالی که یوجین سرنان و هریسون اشمیت با ماژول قمری چلنجر فرود آمده بودند تا در منطقه Taurus-Littrow ماه به کاوش بپردازند، رونالد ای ایوانز، در ماژول CSM در مدار ماه باقی مانده بود.
آپولو3.jpg
تصویر 3- تصویری از خودروی ماهگرد آپولو 17 (LRV) در نزدیکی یک تخته سنگ بزرگ در ماه در سومین فعالیت خارج از آپولو 17 در محل فرود در بخش Taurus-Littrow ماه. تقریبا نیمی از تخته سنگ در این تصویر مشخص است و یوجین سرنان این عکس را گرفته. در شرایطی که سرنان و هریسون اشمیت با ماژول چلنجر برای کاوش روی سطح ماه فرود آمده بودند، رونالد ای ایوانز، خلبان ماژول فرماندهی در ماژول فرماندهی و خدمات (CSM) در مدار ماه باقی مانده بود.
آپولو4.jpg
تصویر 4- یوجین سرنان، در سومین ماموریت EVA در بخش Taurus-Littrow ماه در نزدیکی یک صخره ایستاده است. هریسون اشمیت این عکس را گرفته. شی سه پایه مانندی که در خارج از ناحیه سایه دار دیده می شود، مجموعه نموداری گنومون و فتومتریک است که به عنوان مرجع عکاسی و برای تعیین زاویه عمودی خورشید، مقیاس و رنگ ماه مورد استفاده قرار می گرفت. گنمون یکی از ابزارهای دستی زمین شناسی در ماموریت آپولو بود.
آپولو6.jpg
تصویر 6- نمای زاویه باز از محل فرود آپولو 17 در بخش Taurus-Littrow. در سمت چپ پس زمینه، ماژول ماه دیده می شود و در سمت راست، ماه نورد Roving. یکی از خدمه آپولو 17 هم در مرکز عکس دیده می شود. سایه فضانوردی که عکس را گرفته هم در تصویر مشخص است.
آپولو7.jpg
تصویر 7- این تصور از پنجره ماژول قمری گرفته شده و در آن پرچم برروی سطح ماه قابل مشاهده است. این منظره رو به سمت شمال ماه است. پیشرانه های ماژول قمری را می توان در پیش زمینه عکس مشاهده کرد.
آپولو8.jpg
تصویر 8- نمای نزدیک از خاک نارنجی رنگی که خدمه آپولو 17 در جریان دومین فعالیت خارج از فضاپیمای خود در محل فرود در ایستگاه 4 در Taurus-Littrow یافتند و روی آن تبلیغات زیادی شده بود. این خاک نارنجی رنگ، اولین بار توسط هریسون اشمیت مشاهده شد و تا قبل از آن هرگز توسط خدمه دیگر ماموریت های فرود ماه، از جمله آپولو 11، آپولو 12، آپولو 14، آپولو 15 و آپولو 16 رویت نشده بود.
آپولو9.jpg
تصویر 9-در دومین فعالیت بیرون از فضاپیما، هریسون اشمیت در بخش Taurus-Littrow ماه تعادلش را از دست داده. این تصویری سیاه و سفید است که از تصویر تلویزیون رنگی نصب شده برروی ماه نورد گرفته شده است.
آپولو10.jpg
تصویر 10- نمای فوق العاده ای از ماژول های فرماندهی و خدمات آپولو 17 که در مدار ماه، توسط ماژول قمری چلنجر ثبت شده است. مرحله صعود ماژول قمری در حالی که یوجین سرنان و هریسون اشمیت به تازگی از محل فرودشان در بخش Taurus-Littrow بازگشته بودند. به محفظه ماژول ابزار علمی در بخش یک ماژول خدمات دقت کنید. سه آزمایش در این محفظه انجام می شد: ژرفاسنج قمری S-209، طیف سنج اسکن مادون قرمز S-171 و طیف سنج فرابنفش دور S-169

همچنین دوربین پانوراما، دوربین نقشه برداری و ارتفاع سنج لیزری در محفظه ماژول فرماندهی و خدمات آپولو نصب شده بود که در کارهای عکاسی مورد استفاده قرار می گرفت.

منبع: popsci

5858

آخرین باری که انسان روی ماه قدم گذاشت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آخرین باری که انسان روی ماه قدم گذاشت" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آخرین باری که انسان روی ماه قدم گذاشت"، کلیک کنید.