آغاز برنامه حمایت از تجاری سازی پایان نامه ها و طرح های فناورانه حوزه مواد و صنایع معدنی

آغاز برنامه حمایت از تجاری سازی پایان نامه ها و طرح های فناورانه حوزه مواد و صنایع معدنی

برنامه حمایت از تجاری سازی پایان نامه ها و طرح های فناورانه حوزه مواد و صنایع معدنی آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آژیراک، افتتاحیه فن تز (فراخوان حمایت از تجاری سازی پایان نامه ها) در حیطه مواد و صنایع معدنی و حمایت از ایده ها و طرح های فناورانه این حوزه به همت کانون مدیریت دارایی های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و با همکاری ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته در محل دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.

برنامه فن تز با هدف فرهنگ سازی و ارزش آفرینی از پایان نامه های مرتبط با فناوری های جهت ساز و با خروجی های قابل ثبت در مراجع بین المللی و معتبر، به عنوان یک رویداد حمایتی برگزار خواهد شد. چشم انداز این مسیر، حمایت از ثبت اختراعات و کمک به فرآیند توسعه فناوری، ترویج و تجاری سازی پایان نامه های حوزه فناوری های راهبردی است.این برنامه به گونه ای طراحی شده است که پایان نامه های مستعد و دارای قابلیت فناورانه، با اهداف رویداد با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و نهادهای حامی و بازیگران فعال اکوسیستم نوآوری، مسیر ارزش آفرینی را طی کنند.

. چشم انداز برنامه «فن تز» به عنوان یک رویداد حمایتی، حمایت از ثبت اختراعات و کمک به فرآیند توسعه فناوری، ترویج و تجاری سازی پایان نامه های حوزه فناوری های راهبردی است

نشست افتتاحیه فن تز در حیطه مواد و صنایع معدنی و حمایت از ایده ها و طرح های فناورانه این حوزه با حضور و سخنرانی مصطفی میلانی، دبیر ستاد توسعه و فناوری مواد و ساخت پیشرفته، علیرضا زراسوندی، مشاور امور بین الملل معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ایرج تاج الدینی، مدیرعامل یکی از شرکت های فعال در حوزه اکتشاف ذخایر معدنی، میترا امین لو، مدیر کانون مدیریت دارایی های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و مرتضی براتی، معاون این کانون برگزار شد.

محورهای فراخوان شامل مواد نوظهور، مواد معدنی و فلزی، مواد شیمیایی و پتروشیمی، بازیافت عناصر از سرباره های معدنی، تلغیظ و تلخیص مواد، مدیریت باطله و پسماند و بازیافت عناصر، تصفیه و بازچرخانی آب مصرفی در معادن، تحول دیجیتال در معدن و صنایع معدنی و هوشمندسازی، روش های نوین اکتشاف و استخراج، مدیریت آب و انرژی در معدن و صنایع معدنی و استحصال عناصر کمیاب از شورابه ها است.

برای نخستین بار، طرح های فناورانه به فن تز ورود کردند

میترا امین لو، مدیر کانون مدیریت دارایی های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان طی سخنانی در این نشست تاکید کرد: مخاطبان این طرح شامل فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و  دکتری حرفه ای که از پایان نامه خود دفاع کرده اند، دانشجویان مقطع دکتری تخصصی که از پروپزال خود دفاع کرده اند و پژوهشگران مقطع پسادکتری است که مقاله منتشر نکرده اند.

او با اشاره به تمایز فن تز در حیطه مواد و صنایع معدنی با سایر فن تز ها گفت: در این فن تز طرح های فناورانه نیز اجازه ورود دارند.

وی افزود: این طرح دو تبصره مهم را نیز به همراه دارد نخست، این که مخاطبان تا زمان انجام اتمام ارزیابی های برنامه فن تز نباید موضوع پایان نامه خود را افشاء عمومی کرده باشند و دیگر این که انتشار مقاله، چکیده پایان نامه و پوستر، شرکت در نمایشگاه ها و همایش ها از مصادیق افشاء عمومی است. مقاله منتشر نشده و در حال داوری مشمول این تبصره نیست.

به گفته مدیر کانون مدیریت دارایی های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، حفاظت از دستاوردهای فناورانه دانشجویان، ترویج انجام پایان نامه ها در حیطه فناوری های جهت ساز و کمک به توسعه فناوری و تجاری سازی پایان نامه های مستعد از جمله اهداف برنامه فن تز است.

او خاطرنشان کرد: دانشجویان و اساتید در حوزه فناوری های راهبردی پروژه ها و ایده هایی را در دست دارند؛ اما اگر به این پروژه ها، بر اساس سطح آمادگی فناوری نگاه کنیم در می یابیم که این پایان نامه ها قرار نیست در دانشگاه از سطح 3 بالاتر بیایند و چون مسیری برای ادامه پیدا نمی کنند، تلاشی که دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی انجام می دهد، عملا ابتر می ماند و کشور هم بی نصیب می ماند. از این رو، مرکز توسعه فناوری های راهبردی در برنامه فن تز، می کوشد برای این دانشجویان و اساتید مسیر سفری را طراحی کرده و آنها را برای ورود به جامعه و بهره برداری یاری کند.

امین لو در زمینه نحوه حمایت از طرح های برگزیده، گفت: حمایت ما از طرح های برگزیده از جنس حمایت حفاظت PCT خواهد بود و می کوشیم تا پایان نامه ها را از سطح TRL3  به سطح بازار بیاوریم. برای این کار، یک مسیر جهش توسعه فناوری نیاز داریم که برای تحقق این مهم، با ستادهای راهبردی مان صحبت کردیم، قرار شد تا طرح های برگزیده به ستادهای مربوطه، ارجاع و برای آنها پروژه توسعه فناوری تعریف شود و در این مسیر، هر نیازی به حمایت پتنتی بود، کنارشان خواهیم بود.

تبدیل ایده به فناوری قابل عرضه

در ادامه، مصطفی میلانی، دبیر ستاد توسعه و فناوری مواد و ساخت پیشرفته با اشاره به اینکه ستاد از پروپوزال های اولیه حمایت کرده و در مسیر تبدیل شدن آن به یک فناوری قابل عرضه می کوشد، گفت: در فن تز یکسری زیرساخت ها و نیازهای اولیه مطرح است که قرار است آن را به محصول تبدیل کنیم که محوریت این طرح دانشجویان هستند.

وی افزود: در این راستا کمک های بلاعوضی به مجموعه دانشگاهی خواهد شد و با وجود اینکه  محوریت کار دانشجو است اما یکی از قالب های حمایتی می تواند کمک به استاد راهنما نیز باشد.

میلانی خاطرنشان کرد: همچنین استفاده از تسهیلات جهت ایجاد زیرساخت مواد اولیه، توسعه زیرساخت و فناوری نیز از جمله برنامه های حمایتی ستاد توسعه و فناوری مواد و ساخت پیشرفته است.

به گفته او، ستاد توسعه قرار است مهد فناوری و توسعه علم را به یک گام جلوتر هدایت کند.

میلانی، ابزار اعتبار مالیاتی سرمایه گذاری قانون جهش دانش بنیان را یکی از ابزار های تاثیرگذار خواند و ادامه داد: از نظر من در صنایع بزرگ و معدنی کشور ، این قانون بسیار اثربخش است؛ در حوزه فناوری، اگر تنها چهار درصد از فناوری های سرمایه گذاری شده، بازگشت داشته باشند یعنی سرمایه گذاری درست است که معاونت علمی و فناوری میخواهد ریسک معامله را از روی شانه شرکت ها بردارد و به سرمایه گذار اعتماد دهد که این فناوری می تواند ظرفیت خوبی داشته باشد.

نگاه ویژه به پایان نامه ها، نگاهی زیرساختی به دانش بنیان ها است

علیرضا زراسوندی، مشاور امور بین الملل معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم اضافه کرد: فن تز، عاملی برای بقای فناوری در کشور خواهد بود. همچنین ارتباط میان صنعت و دانشگاه در توسعه دانش بنیان و کارآفرینی ضروری است و نگاه ویژه به پایان نامه ها، یک نگاه زیرساختی به شرکت های دانش بنیان را به همراه دارد.

وی ادامه داد: طرح دستیار فناوری با هدف بهبود توانمندی دانشجویان، آموزش مهارت های مرتبط با کارآفرینی، تقویت کار تیمی، ارتقای دانش تجاری، تامین منابع انسانی متخصص شرکت های فناور و دانش بنیان و کمک به پیشگامی در عرصه فناوری و نوآوری کشور از طریق حضور و فعالیت دانشجویان علاقمند در پارک های علم و فناوری تصویب و به دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری استان ها ابلاغ شد.

به گفته او در طرح دستیار فناوری، دانشجویان امکان فعالیت در شرکت های فناور و دانش بنیان همکار با پارک های علم و فناوری را در قالب یک دوره کارآموزی شش ماهه (300 ساعت) همراه با دریافت حقوق پیدا می کنند.

زراسوندی با اشاره به حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از طرح مذکور، عنوان کرد: در سال گذشته دو هزار و 166 نفر در این طرح شرکت کردند و از این میزان 500 نفر مشغول کار هستند .

 

آغاز برنامه حمایت از تجاری سازی پایان نامه ها و طرح های فناورانه حوزه مواد و صنایع معدنی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آغاز برنامه حمایت از تجاری سازی پایان نامه ها و طرح های فناورانه حوزه مواد و صنایع معدنی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آغاز برنامه حمایت از تجاری سازی پایان نامه ها و طرح های فناورانه حوزه مواد و صنایع معدنی"، کلیک کنید.