آیا آمریکا آماده ممنوعیت تیک تاک می شود؟

آیا آمریکا آماده ممنوعیت تیک تاک می شود؟

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با اکثریت قاطع آرا، لایحه ای را تصویب کرد که به شرکت چینی بایت دنس حدود شش ماه فرصت می دهد تا دارایی های آمریکایی خود در اپلیکیشن ویدیویی تیک تاک را واگذار کند، در غیر این صورت با ممنوعیت مواجه خواهد شد.

به گزارش آژیراک، این لایحه در رای گیری دو حزبی، با 352 موافق در برابر 65 مخالف تصویب شد، اما در سنا با مسیر نامطمین تری مواجه است، زیرا عده ای طرفدار رویکردی متفاوت برای ساماندهی اپلیکیشن های خارجی هستند که نگرانی های امنیتی ایجاد می کنند.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا گفت: سنا این قانون را بررسی خواهد کرد.

تصویب این قانون، جدیدترین اقدام در واشنگتن برای پاسخ به نگرانی های امنیت ملی آمریکا در خصوص چین از خودروهای متصل گرفته تا تراشه های پیشرفته هوش مصنوعی و جرثقیل ها در بنادر این کشور است.

تاکید سیاستگذاران بر اقدام سریع علیه تیک تاک

استیو اسکالیس، جمهوری خواه شماره 2 مجلس نمایندگان آمریکا درباره تیک تاک در شبکه اجتماعی ایکس گفت: این یک موضوع مهم امنیت ملی است. سنا باید این موضوع را پذیرفته و تصویب کند. کارین ژان پی یر، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید اظهار کرد: دولت بایدن هم خواستار آن است که سنا اقدام سریعی انجام دهد.

سرنوشت تیک تاک که حدود 170 میلیون آمریکایی از آن استفاده می کنند، به یک مسیله اصلی در واشنگتن تبدیل شده است. به طوری که قانون گذاران شکایت کرده اند دفاتر آنها مملو از تماس های کاربران تیک تاک شده که با این قانون مخالف هستند.

یک منبع آگاه اظهار کرد: شو زی چو، مدیرعامل تیک تاک، هفته جاری به واشنگتن می رود.

وی در ویدیویی که پس از رای گیری منتشر شد، گفت: اگر این قانون به مرحله اجرا گذاشته شود، به ممنوعیت تیک تاک در آمریکا ختم خواهد شد و میلیاردها دلار از جیب تولیدکنندگان محتوا و کسب و کارهای کوچک خارج می شود.

وی افزود: این شرکت از حقوق قانونی خود برای جلوگیری از ممنوعیت استفاده خواهد کرد. این لایحه به این شرکت 165 روز فرصت می دهد تا پس از امضای آن توسط رییس جمهور آمریکا که هفته گذشته اعلام کرد: این کار را انجام خواهد داد، شکایت حقوقی تنظیم کند.

فضای سیاسی در واشنگتن، در شرایطی که بسیاری از سیاستمداران نمی خواهند در طول سال انتخابات، نسبت به چین موضع نرمی نشان دهند، به طور فزاینده ای از این لایحه حمایت می کند. با این حال، نگرانیهایی در خصوص تاثیر هرگونه ممنوعیت بر رای دهندگان جوان وجود دارد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز سه شنبه اظهار کرد: آیا تیک تاک را به عنوان یک پلتفرم متعلق به یک شرکت آمریکایی می خواهیم یا متعلق به چین؟ آیا می خواهیم داده های تیک تاک (داده های کاربران خردسال و بزرگسال) اینجا در آمریکا بماند یا به چین برود؟

وزارت خارجه چین این قانون را مورد انتقاد قرار داده و استدلال کرد اگرچه آمریکا، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه تیک تاک، تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا باشد پیدا نکرده است، اما هرگز از دنبال کردن تیک تاک دست برنداشته است.

اقدامات ضد تیک تاک چطور به این مرحله رسید؟

تیک تاک در سال های اخیر با شماری ممنوعیت و تلاش برای ممنوعیت ها مواجه شده است که با فرمان اجرایی دونالد ترامپ در سال 2020 شروع شد و در نهایت به دلیل مغایرت با متمم اول قانون اساسی، اجرای آن توسط دادگاه ها مسدود شد. ترامپ از آن زمان موضع خود را تغییر داده و اکنون با ممنوعیت تیک تاک مخالف است. در مقابل، جو بایدن گفته است اگر این لایحه تصویب شود، آن را امضا خواهد کرد.

مونتانا در سال 2023 تلاش کرد تا یک ممنوعیت سراسری روی اپلیکیشن تیک تاک اعمال کند، اما این قانون توسط یک قاضی فدرال به دلیل نقض متمم اول، لغو شد. استفاده از این اپلیکیشن در سال 2022، در تلفن های دولتی در آمریکا ممنوع شد و از سال 2023، حداقل 34 ایالت هم تیک تاک را در دستگاه های دولتی ممنوع کرده اند. حداقل 50 دانشگاه در آمریکا، دسترسی به تیک تاک با استفاده از وای فای در محوطه دانشگاه و رایانه های متعلق به دانشگاه را ممنوع کرده اند.

کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا، در مارس سال 2023، از شرکت بایت دنس خواست سهام خود در تیک تاک را بفروشد در غیر این صورت با احتمال ممنوعیت این اپلیکیشن مواجه خواهد شد، اما هیچ اقدامی انجام نشد.

پس از موجی از چالش های خطرناک که منجر به مرگ برخی از کاربران شد، تیک تاک در سال 2020 در هند ممنوع شد. این ممنوعیت تاثیر قابل توجهی بر رقابت در هند داشت و بازار قابل توجهی را در اختیار سرویس ویدیوی کوتاه یوتیوب و ریلز اینستاگرام قرار داد که رقبای مستقیم تیک تاک هستند. این اپلیکیشن در خود چین قابل دسترس نیست. در این کشور، دوین که اپلیکیشن ویدیویی دیگر شرکت بایت دنس است، به شکل گسترده استفاده می شود.

ابهام پیرامون فروش

مشخص نیست آیا چین هرگونه فروش تیک تاک را تایید می کند یا این که تیک تاک می تواند ظرف مدت شش ماه، واگذار شود.

این لایحه به بایت دنس، 165 روز مهلت می دهد تا تیک تاک را بفروشد. اگر این شرکت از چنین کاری سرباز بزند، فروشگاه های برنامه گوگل و اپل و سایرین از نظر قانونی اجازه ندارند اپلیکیشن تیک تاک را عرضه کنند یا خدمات میزبانی وب را به اپلیکیشن های تحت کنترل بایت دنس، فراهم کنند.

ترامپ در سال 2020 تلاش کرد تیک تاک و وی چت را ممنوع کرد اما اجرای دستور او توسط دادگاه های آمریکا مسدود شد. بر اساس گزارش رویترز، ترامپ در یک فرمان اجرایی در اوت سال 2020 اعلام کرد جمع آوری داده ها توسط تیک تاک، به حزب کمونیست چین اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی و اختصاصی آمریکایی ها را می دهد و به طور بالقوه به چین اجازه می دهد مکان های کارمندان و پیمانکاران فدرال را ردیابی کرده و پرونده هایی از اطلاعات شخصی را برای باج خواهی بسازد و جاسوسی شرکتی انجام دهد.

ممنوعیت تیک تاک چگونه اجرا می شود؟

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز اینترنت، اجرای این ممنوعیت پیچیده خواهد بود. لایحه تصویب شده توسط مجلس، فروشگاه های اپلیکیشن را به دلیل در دسترس قرار دادن تیک تاک برای دانلود روزانه، جریمه می کند، اما برای کاربرانی که قبلا این اپلیکیشن را در گوشی های خود نصب داشتند، توقف استفاده فردی دشوار خواهد بود.

بر اساس گزارش گاردین، ارایه دهندگان خدمات اینترنتی هم ممکن است مجبور شوند آدرس های IP مرتبط با تیک تاک را مسدود کنند، اما با استفاده ازفیلترشکن یا وی پی ان، می توان به راحتی این ممنوعیت را دور زد.

پایان خبر آژیراک

آیا آمریکا آماده ممنوعیت تیک تاک می شود؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا آمریکا آماده ممنوعیت تیک تاک می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا آمریکا آماده ممنوعیت تیک تاک می شود؟"، کلیک کنید.