ابطال مجوز کسر 45 درصد از حقوق دانشجومعلمان

ابطال مجوز کسر 45 درصد از حقوق دانشجومعلمان

هییت عمومی دیوان عدالت اداری در دی سال گذشته بود که مجوز کسر 45 درصد از حقوق دانشجومعلمان بابت دریافت خدمات خوابگاهی و غذا در ایامی که این دانشجویان در دانشگاه حضور ندارند را ابطال کرد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آژیراک، هییت عمومی دیوان عدالت اداری براساس شکایت یکی از دانشجو معلمان، مجوز کسر 45 درصد از حقوق دانشجومعلمان بابت دریافت خدمات خوابگاهی و غذا در ایامی که این دانشجویان در دانشگاه حضور ندارند را در زمستان سال گذشته ابطال کرد.

در بخشی از این شکایت آمده بود: «در مصوبه هییت امنای دانشگاه فرهنگیان ذکر شده است که کسر حقوق دانشجویان بابت هزینه های شبانه روزی، خوابگاه و خدمات حضوری است بنابراین کسورات دریافتی در فصل تابستان و ایامی که دانشجویان در دانشگاه حضور فیزیکی ندارند مانند ایام تعطیل طولانی مدت دانشگاه به سبب شیوع کرونا و فرجه تعطیلات میان ترم خلاف قانون است.»

هییت امنای دانشگاه فرهنگیان در 1391 مصوب کرد که 45 درصد حقوق متعهدین خدمت جهت هزینه خوابگاه (10 درصد) و غذا (35 درصد) به حساب متمرکز دانشگاه واریز شود.

در آخرین رای هییت عمومی دیوان عدالت اداری که دی سال گذشته صادر شد آمده است: جواز کسر از حقوق متعهدین خدمت، درصورت بهره مندی آنان از خدمات رفاهی است و بر همین اساس، مجوزی مبنی بر کسر مبالغ درصورت استفاده نشدن از این خدمات، قابل استنتاج نیست.

اکنون طی بخشنامه ای از سوی رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش، کسر 45 درصد از حقوق دانشجومعلمان لغو شده است.

در این بخشنامه آمده است: «به منظور تمهید مقدمات اجرای تکلیف قانونی مقرر در تبصره ذیل ماده 6 قانون متعهدین خدمت و ایجاد رویه واحد و پرهیز از ایجاد تبعیض ناروا و رعایت عدالت در کسورات ناظر بر هزینه های شبانه روزی و خوابگاه دانشجویان متعهد خدمت این وزارت، با لحاظ رای وحدت رویه شماره 9126 مورخ بیست و پنجم آژیراک 1402 هیات عمومی دیوان عدالت اداری، دستورالعمل اصلاحی جهت اجرا ابلاغ می شود.

«اصلاحیه تبصره های 1 و 2 بند 13 بخش دوم دستورالعمل 29 خرداد 1395 وزارتی»

تبصره زیر جایگزین تبصره های 1 و 2 بند 13 بخش دوم دستور العمل 29 خرداد 1395 می شود:

تبصره: ضمن الغای کلیه بخشنامه ها و دستورالعمل های قبلی، مربوط به تعیین هزینه های شبانه روزی و هزینه خوابگاه دانشجویان متعهد خدمت، مطابق تبصره ذیل ماده 6 قانون، از وجوه پرداختی به دانشجو متعهدین خدمت شاغل به تحصیل [بعد از کسر کسور قانونی]حداکثر تا 28 درصد برای یک ماه (به شرح جداول مندرج در بخشنامه)، به عنوان هزینه های شبانه روزی و هزینه خوابگاه و با انتخاب و درخواست دانشجو (انتخاب یکی از جداول بخشنامه) کسر خواهد شد.

بر این اساس نظر به اینکه کسر مبلغ مزبور، منوط به درخواست و استفاده دانشجو متعهدین خدمت از خدمات شبانه روزی و خوابگاه است؛ لذا دانشگاه های وابسته، مکلف به رعایت این بند و اطلاع رسانی موضوع به دانشجومعلمان ذی نفع و اخذ درخواست دانشجویان متقاضی استفاده از خدمات فوق و ارسال آن به اداره کل سهمیه خدمتی دانشجو متعهد خدمت بوده و امور مالی اداره کل نیز مکلف به رعایت این بند در کسر هزینه های مزبور می باشد.

الف: کسر هزینه های شبانه روزی و خوابگاه دانشجویان متعهد خدمت حسب تقاضا و انتخاب نوع خدمات مورد استفاده صرفاً از طریق کسر از حقوق و مزایای پرداختی به آنان امکان پذیر است.

در ایام تابستان حقوق و مزایای دانشجویان متعهد خدمت به طور کامل بدون کسر هر گونه وجهی تحت عنوان هزینه های شبانه روزی و خوابگاه از حقوق و مزایای افراد مزبور پرداخت خواهد شد.

رونوشت کامل این بخشنامه را اینجا می توانید بخوانید.

ابطال مجوز کسر 45 درصد از حقوق دانشجومعلمان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ابطال مجوز کسر 45 درصد از حقوق دانشجومعلمان" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ابطال مجوز کسر 45 درصد از حقوق دانشجومعلمان"، کلیک کنید.