ارمنستان: برای توافق صلح با جمهوری آذربایجان آماده ایم

ارمنستان: برای توافق صلح با جمهوری آذربایجان آماده ایم

به گزارش آژیراک از خبرگزاری رویترز، واهان کاستانیان معاون وزیر امور خارجه ارمنستان در مصاحبه ای در جریان مجمع دیپلماسی آنتالیا در ترکیه به خبرگزاری «رویترز» گفت: ایروان اراده سیاسی برای عادی سازی روابط با جمهوری آذربایجان بر اساس اصولی که پیشتر میان طرفین توافق شده بود را دارد.

این مقام ارشد ارمنستان با بیان اینکه «مساله [نشان دادن] اراده سیاسی و رهبری است»، اعلام کرد که ایروان اراده سیاسی مورد نیاز را از جمله در گفت وگوهای روز گذشته (جمعه) بین وزرای خارجه ارمنستان و ترکیه نشان داده است.

کاستانیان افزود: اکنون اگر طرف آذربایجانی براستی تمایل به [برقراری] صلح دارد، فقط مستلزم آن است که بپذیریم که اصول توافق شده از سوی رهبران را روی کاغذ بیاوریم و امضا کنیم.

به گزارش ایرنا معاون وزیر امور خارجه ارمنستان خاطرنشان کرد که طرفین باید تمامیت ارضی و حاکمیت یکدیگر را به رسمیت بشناسند و تمرکز را باید بر طرح «چهارراه صلح» ایروان با هدف اصلی توسعه ارتباطات در منطقه، برای کمک به ثبات منطقه ای قرار دارد.

ایروان و باکو در ماه دسامبر (آذر/دی) اعلام کردند که پس از دهه ها اختلاف می خواهند به توافق صلحی دست یابند، اما هنوز توافقی امضا نشده است.

کاستانیان همچنین گفت که ارمنستان خواهان عادی سازی کامل روابط با ترکیه از جمله باز کردن مرز مشترک و برقراری روابط دیپلماتیک است.

وی با بیان اینکه «برقراری روابط دیپلماتیک به طور اساسی ارتباط بین دو کشور است»، اظهار داشت: ایروان اقدامات مورد نیاز برای باز کردن مرزهای مشترک با ترکیه از جمله اصلاح زیرساخت ها را انجام داده است و منتظر پاسخ آنکارا است.

به گزارش ایرنا، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان اوایل ماه جاری در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «فرانس 24» فرانسه گفت که صلح بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در حال حاضر غیرقابل تصور است و مدعی شد که طرف آذربایجانی برای حمله به ارمنستان آماده می شود.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز در بیانیه ای به مقام های ارشد نظامی ارمنستان هشدار داد تا از اقدام های تحریک آمیزی که می تواند ثبات پنج ماهه در امتداد مرز مشخص شده را به خطر بیندازد، اجتناب کنند.

درگیری بر سر قره باغ سابقه طولانی و تاریخی دارد ولی درگیرهای معاصر در قره باغ از ابتدای سال 1990 میلادی و همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی میان جمهوری های تازه استقلال یافته جمهوری آذربایجان و ارمنستان آغاز و در سال 1994 پس از کشته شدن 30 هزار نفر از 2 طرف متوقف شد.

بحران قره باغ که در فوریه سال 1988 تبدیل به یک جنگ ویرانگر شد و تا مارس 1994 ادامه یافت، در ناحیه ای به همین نام در جنوب جمهوری آذربایجان رخ داد. در این منطقه که عمده جمعیت آن ارمنی هستند با پشتیبانی ارمنستان و مقابله جمهوری آذربایجان یک جنگ تمام عیار شکل گرفت و حدود 6 سال به طول انجامید که طی آن حدود 35 هزار نفر کشته و بیش از 800 هزار نفر نیز آواره شدند.

پس از جنگ دوم قره باغ در سال 2020 که با قرارداد آتش بس به میانجیگری روسیه به پایان رسید، سه تا 6 هزار نیروی حافظ صلح روسی در منطقه مستقر شدند و تلاش برای برقراری آتش بس بین طرفین را آغاز کردند ولی در 33 ماه گذشته، آتش بس بین طرفین آذری و ارمنی بارها نقض شده است.

جمهوری آذربایجان در جریان درگیری های نظامی 44 روزه سال گذشته توانست سرزمین های خود در قره باغ که نزدیک به 30 سال تحت اشغال قرار گرفته بود را آزاد کند.

این درگیری های نظامی با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان در 20 آبان ماه 1401 به پایان رسید و دولت باکو در پی این پیروزی اجرای برنامه گسترده بازسازی را در مناطق آزاد شده، آغاز کرد.

310310

ارمنستان: برای توافق صلح با جمهوری آذربایجان آماده ایم

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارمنستان: برای توافق صلح با جمهوری آذربایجان آماده ایم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارمنستان: برای توافق صلح با جمهوری آذربایجان آماده ایم"، کلیک کنید.