‌استفاده از ظرفیت تجاری روسیه نیازمند برنامه‌ریزی است

‌استفاده از ظرفیت تجاری روسیه نیازمند برنامه‌ریزی است

آژیراک/فارس رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: گسترش و استفاده از ظرفیت‌های تجاری کشور روسیه نیازمند یک برنامه‌ریزی منسجم و منظم است.

محمدصادق حمیدیان امروز، ۱۸ تیرماه در همایش تخصصی آشنایی با نحوه تعاملات ارزی با کشور روسیه که با حضور نمایندگان یکی از بانک‌ها و بانک ازبر کشور روسیه برگزار شد، بیان کرد: بازار کشورهای اوراسیا و به ویژه کشور روسیه یک ظرفیت تجاری بالقوه برای کالاهای تولیدی استان فارس است که تجار و بازرگانان ما باید برای حضور قوی و منسجم در این بازار به برنامه‌ریزی مستمر و منسجم نیاز داریم.

وی افزود: روسیه در سال ۱۴۰۲ با صادراتی بالغ بر ۲۱۸۳ هزار تن و به ارزش ۹۴۶ میلیون دلار نهمین مقصد صادراتی کشور را به خود اختصاص داده است و بیشترین میزان صادرات به این کشور مربوط به گروه کالایی میوه و تره‌بار (۳۱ درصد) و سپس مواد اولیه پلیمری (۱۵ درصد) بوده است.

حمیدیان اظهار کرد: ارزش صادرات کشور به روسیه در دوره ۱۴۰۲- ۱۳۹۳ روندی تقریبا افزایشی بوده است اما در تمام دوران‌ها واردات به صورت نوسانی تغییر کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: بر اساس آمار بیشترین میزان صادرات از کشور ایران به کشور روسیه در سال ۱۴۰۲ و بالغ بر ۹۵۱ میلیون دلار بوده است که بالاترین واردات از روسیه نیز در این دوره متعلق به سال ۱۴۰۲ و به ارزش ۱۶۹۱ میلیون دلار می‌باشد.

وی ادامه داد: همچنین روسیه در سال ۱۴۰۱ با ۲۶۲۴ هزار تن و به ارزش ۱۵۷۶ میلیون دلار صادرات به ایران، ششمین مبداء وارداتی ایران به شمار می‌رود و غلات با سهم ۵۸ درصد و ماشین‌سازی و تجهیزات با سهم ۱۴ درصد بیشترین واردات گروه کالایی ایران از کشور روسیه در سال ۱۴۰۱ بوده است.

حمیدیان بیان کرد: مثبت‌ترین تراز تجاری ایران (بیشترین غلبه صادرات بر واردات) مربوط به سال ۱۳۹۶ و بالغ بر ۱۷۶۰۲ میلیون دلار بوده است، بنابراین با توجه به پتانسیل‌های موجود دو طرف؛ با شناخت دقیق ظرفیت‌های اقتصادی استان فارس و روسیه و رفع موانع بانکی می‌توانیم میزان مبادلات تجاری بین دو کشور را افزایش داد.

وی تصریح کرد: همچنین از ۵۹ درصد واردات غله از کشور روسیه به ایران حدود ۷ درصد مربوط به استان فارس است که با توجه به اینکه این موضوع برای حفظ صادرات کارخانجات آرد استان یک نیاز برای استان است، انتظار می‌رود این مهم تسهیل شود.

حمیدیان با اشاره به اینکه باید تراز تجاری استان را با کشور روسیه مثبت کنیم زیرا پیامد مثبت آن در حوزه صادرات استان ملموس خواهد بود، افزود: در حال حاضر انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی مابین بانک سپه و بانک ازبر کشور روسیه، سازمان توسعه تجارت با همتای روسی خود و قانون الحاق ایران به توافق تجارت آزاد با اوراسیا ظرفیت‌هایی بسیار مناسبی است که متاسفانه تاکنون از این ظرفیت‌ها استفاده مناسب نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: مسائل مالی و بانکی یکی از مسایل حائز اهمیت برای بازرگانان ماست که اگر در زمینه تعاملات ارزی بتوان فضا را مدیریت و تسهیل کرد، بازار اوراسیا فرصت مطلوبی برای تجار و بازرگانان استان فارس است.

وی اظهارکرد: عدد قابل توجهی از مبادلات یران با کشور روسیه وجود دارد که این‌ها گردش مالی خوبی دارند و اگر توسعه پیدا کند با بانک روسی می‌توانیم کارهای خوبی در استان فعال هستند که در این زمینه فعال باشند.

حمیدیان ادامه داد: عدد قابل توجهی از مبادلات ایران با کشور روسیه وجود دارد که اگر شرایط مبادلات بانکی توسعه مابین این دو کشور توسعه پیدا کند می‌توان کارهای خوبی در حوزه واردات و صادرات در استان انجام شود و ما در اتاق بازرگانی استان از هر گونه همکاری در زمینه‌های مختلف برای حل مشکلات و افزایش مبادلات تجاری با کشور روسیه استقبال می‌کنیم.

در ادامه این جلسه مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس نیز گفت: توسعه تجارت استان فارس و کشور روسیه از سال گذشته به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و در این زمینه میز روسیه در استان تشکیل شد و جلسات مستمری برای تسهیل مراودات تجاری با این کشور در استان برگزار می‌شود.

مرتضی شریفی با توجه به کالاهای تولیدی استان فارس افزود: کشور روسیه و بازار اوراسیا می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای حضور کالاهای تولیدی استان فارس باشد که این بازار باید بیش از پیش مورد توجه تجار و بازرگانان استان قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی، گردشگری و غیره با کشور روسیه می‌توانیم تعامل اقتصادی داشته باشیم‌، گفت: به دنبال برقراری ارتباط و تعاملات دوسویه مابین استان فارس و کشور روسیه هستیم و پیگیری‌هایی در این زمینه در استان در حال انجام است.

پایان خبر آژیراک

‌استفاده از ظرفیت تجاری روسیه نیازمند برنامه‌ریزی است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "‌استفاده از ظرفیت تجاری روسیه نیازمند برنامه‌ریزی است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "‌استفاده از ظرفیت تجاری روسیه نیازمند برنامه‌ریزی است"، کلیک کنید.