اشک ها و لبخندها – آژیراک

اشک ها و لبخندها - آژیراک

سازمان بیمه سلامت که تا سال1391 با نام سازمان بیمه خدمات درمانی فعالیت می کرد در دولت سیزدهم محور توجه قرار گرفت و خدمات آن گسترش یافت.

به گزارش آژیراک، به نقل از ایرنا، سازمان بیمه خدمات سلامت به عنوان یکی از سه بیمه پایه کشور اکنون حدود 45 میلیون نفر را زیر پوشش دارد که در صندوق های مختلف شامل صندوق بیمه روستایی و عشایر، صندوق بیمه همگانی، صندوق بیمه کارکنان دولت، صندوق بیمه بیماران خاص و صعب العلاج و صندوق بیمه سایر اقشار تحت پوشش خدمات این سازمان هستند.سایر اقشار شامل مددجویان بهزیستی و کمیته امداد، اتباع خارجی، خانواده شهدا و افراد مجهول الهویه هستند که از خدمات بیمه ای سازمان بیمه سلامت استفاده می کنند.

«سید جلیل میرمحمدی» عضو کمیسیون بهداشت مجلس: در جمهوری اسلامی هیچ ایرانی وجود ندارد که بیمه نشده باشد و نزدیک به 6 میلیون نفر از افرادی که در دهک های یک تا 5 درآمدی هستند به صورت کاملا رایگان بیمه شده اند«سید جلیل میرمحمدی» عضو کمیسیون بهداشت مجلس درباره عملکرد سازمان بیمه سلامت در دولت سیزدهم گفته است: راه اندازی صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج برای اولین بار پس از انقلاب در دولت سیزدهم اتفاق افتاد. این صندوق با همکاری قوه مقننه با 5 هزار میلیارد تومان در سال 1401، 7 هزار میلیارد تومان در سال 1402 و 9 هزار میلیارد تومان در سال 1403 فعالیت کرد.
به گفته او امروز در جمهوری اسلامی هیچ ایرانی وجود ندارد که بیمه نشده باشد و نزدیک به 6 میلیون نفر از افرادی که در دهک های یک تا 5 درآمدی هستند به صورت کاملا رایگان بیمه شده اند.

گرچه آمارهای این نماینده مجلس با آمارهای رسمی تفاوت های قابل توجهی دارد اما یکی از خدمات سازمان بیمه سلامت در دولت سیزدهم پوشش بیمه ای رایگان پنج دهک فقیر و کم درآمد بود و با فراخوان این سازمان، افراد کم درآمد شامل پنج دهک اول تا پنجم به صورت رایگان بیمه شدند.

بنا بر اعلام سازمان بیمه سلامت با اجرای این برنامه از مجموع حدود 17 میلیون نفر بیمه شدگان عضو صندوق بیمه همگانی این سازمان تا اردیبهشت 1403 تعداد افرادی که در پنج دهک اول درآمدی بوده و به طور رایگان زیر پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند به 12.5 میلیون نفر رسید.
علاوه بر آن، سازمان بیمه سلامت اعلام کرد: دهک های ششم تا نهم نیز می توانند با تخفیف هایی در پرداخت حق بیمه از خدمات بیمه سلامت به عنوان بیمه پایه درمانی بهره مند شوند. بر این اساس، دهک ششم به میزان 80 درصد، دهک هفتم به میزان 70 درصد، دهک هشتم به میزان 60 درصد و دهک نهم به میزان 50 درصد از تخفیف در پرداخت حق بیمه برخوردار شدند.

بیمه سلامت رایگان برای 32 میلیون نفر

به گفته «محمد مهدی ناصحی» مدیرعامل سازمان بیمه سلامت پیش از این 20 میلیون روستایی در صندوق بیمه روستاییان که یکی از صندوق های بیمه ای سازمان بیمه سلامت است به طور رایگان بیمه شده بودند و با بیمه رایگان 5 دهک کم درآمد جامعه هم اکنون حدود 32 میلیون نفر در ایران به طور رایگان بیمه سلامت دارند.
به گفته وی همه این بیمه شدگان مانند افرادی که در سایر صندوق های سازمان بیمه سلامت حق بیمه پرداخت می کنند از پوشش 90 درصدی هزینه های بستری در بیمارستانهای دولتی و پوشش 70 درصدی هزینه های درمان سرپایی و دارو برخوردارند.

بنا بر اعلام سازمان بیمه سلامت، دولت سیزدهم برای پوشش درمان رایگان 5 دهک اول جامعه 15 هزار میلیارد تومان بودجه تصویب کرد، اما با وجود این اقدامات هنوز به گفته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بین 6 تا 8 میلیون نفر از ایرانیان تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند و چتر بیمه همگانی هنوز بر سر همه ایرانیان گسترده نشده است.

پوشش بیمه ای خارجی ها

سازمان بیمه سلامت در سه سال گذشته علاوه بر پوشش رایگان بیمه ای فقرا و دهک های پایین جامعه، تلاش کرد بخشی از اتباع خارجی قانونی را نیز زیر چتر بیمه سلامت درآورد.
ناصحی مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفته است: یک میلیون نفر از اتباع خارجی قانونی و مجاز در کشور، می توانند تحت پوشش سازمان بیمه سلامت باشند. فعلا حدود 200 هزار نفر از این افراد را تحت پوشش داریم. یک میلیون و 200 هزار مهاجر که کارت معتبر دارند نیز از خدمات سازمان بیمه سلامت برخوردار هستند. بقیه مهاجران قانونی نیز می توانند با پرداخت حق بیمه از خدمات بیمه ای برخوردار شوند، اما نسبت به وضعیت بیمه خود اقدام نمی کنند.

ناصحی گفت: به اداره کل امور اتباع و مهاجران وزارت کشور پیشنهاد داده ایم اتباع خارجی همانند سایر کشورها حق بیمه خود را به محض ورود به ایران پرداخت کنند. هزینه بیمه اتباع خارجی 50 دلار است و در حال حاضر، به اتباع خارجی خدمات ارایه می دهیم اما موضوع خدمات رسانی به خارجی ها بدون پرداخت حق بیمه به سیستم سلامت کشور فشار وارد می کند.

تشکیل صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج

یکی از اقداماتی که سازمان بیمه سلامت در دولت سیزدهم انجام داد، تشکیل «صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج» بود، تا پیش از تشکیل این صندوق، بیماران خاص شامل بیماران کلیوی، تالاسمی و هموفیلی تحت پوشش بیمه سلامت بودند و تقریبا همه هزینه های درمانی و دارویی آنان رایگان بود. با تشکل این صندوق گروه دیگری از بیماران مانند بیماران مبتلا به دیابت و سرطان نیز مشمول خدمات ویژه سازمان بیمه سلامت قرار گرفتند و پس از مدتی مدیرعامل این سازمان اعلام کرد که 107 بیماری تحت پوشش صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج قرار گرفته اند.

بر اساس اعلام سازمان بیمه سلامت تا قبل از تشکیل این صندوق، سهم بیمه پایه در خدمات تخصصی محدود به 5 بیماری هموفیلی، تالاسمی، ام اس، نارسایی مزمن کلیه، پیوند کلیه و خدمات رادیوتراپی و شیمی درمانی به بیماران مبتلا به سرطان می شد. اما با تشکیل این صندوق خدمات رسانی برای 107 بیماری در زیر مجموعه این صندوق تعریف شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در زمان اعلام تشکیل این صندوق در سال 1401 گفت: اعتبار 900 میلیارد تومانی که در گذشته برای بیماران خاص وجود داشت. فقط برای حمایت از پنج بیماری ام اس، بیماران دیالیزی، پیوند کلیه، هموفیلی و تالاسمی بود. اما امسال با اختصاص حدود 11 هزار میلیارد تومان اعتبار جدید هزینه های حداقل 20 بیماری دیگر از جمله سرطان ها، شیمی درمانی. پارکینسون و بیماری های خونی نیز پوشش داده می شود.

بیمه سلامت یکی از سه بیمه پایه ایرانیان است که حدود 45 میلیون بیمه شده دارد، از این تعداد حدود 32 میلیون نفر شامل روستاییان و 5 دهک کم درآمد جامعه به صورت رایگان بیمه شده اند

او یکسال بعد در 9 مرداد 1402 گفت: 107 بیماری در لیست صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج قرار داده ایم. تاکنون 51 بیماری وارد لیست صندوق شده است. سال گذشته 3,100 میلیارد تومان برای بیماران خاص و صعب العلاج اختصاص دادیم.
ناصحی بعد از حدود یکسال درباره فعالیت این صندوق گفت: برای صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج در سال 1403 حدود 9 هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است و این صندوق برای 107 گروه بیماری بسته خدماتی تدوین کرده است. او در جای دیگری گفت: دو میلیون بیمار مبتلا به سرطان، بیماران مزمن، بیماران اعصاب و روان در صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج نشاندار شدند و هفت هزار میلیارد تومان بودجه این صندوق است.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران اضافه کرد: البته هنوز اعتبارات لازم را برای پوشش همه خدمات مورد نیاز این بیماران نداریم و برای رسیدن به نقطه تکامل این صندوق حداقل 3 برابر بودجه فعلی اعتبار لازم داریم تا بتوانیم بار بیماری ها را کم کرده و از بیماریهای مهم مثل دیابت، قلبی و فشار خون پیشگیری کنیم.

وی گفت: بیماری های تالاسمی، هموفیلی، کلیوی، ام اس، دیالیز (همودیالیز و دیالیز صفاقی)، هپاتیت سی، انواع سرطان ها، اتیسم، اختلالات مزمن روانی، بیماران پیوندی، دیابت، جراحی پارکینسون، صرع، آسیب های شنوایی شدید و عمیق، کاشت حلزونی، دیستروفی عضلانی و 21 بیماری متابولیک تحت پوشش صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج قرار دارند. در بخش دارویی عمده هزینه های بیماران خاص پرداخت می شود و تا حد کامل داروها تحت پوشش هستند و هزینه های بیماری های SMA و سرطانی را تا 100 درصد پوشش می دهیم.

وی گفت: برای برخی بیماری ها مثل هموفیلی، بیمار فقط نیم درصد فرانشیز پرداخت می کند. 25 درصد هزینه تامین اندام مصنوعی مثل قطع عضو ناشی از دیابت نیز از صندوق پرداخت می شود. همچنین خدمات پاراکلینیک مهم مثل پت اسکن برای تشخیص سرطان و رادیوتراپی نیز تحت پوشش صندوق قرار دارد.

با این وجود تامین نشدن بودجه و اعتبارات مورد نیاز و پیش بینی شده صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج مشکلاتی را در ارایه خدمات به این گروه بزرگ از بیماران به وجود آورد تا جایی که نمایندگان برخی بیماران خاص مثل هموفیلی و تالاسمی که از سالها پیش هزینه های آنها تحت پوشش کامل بود، گلایه مند شدند.

گلایه های بیماران خاص

«یونس عرب» مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران گفته است: با تاسیس صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج ابتدا خوشحال شدیم که بودجه ها افزایش پیدا کرده است اما این بودجه که سال گذشته گفته شد 7 هزار میلیارد تومان بود، تامین نشد و بیماران تالاسمی را دچار چالش های بسیار زیادی کرد. حدود 100 هزار بیمار ام اس و 20 هزار بیمار تالاسمی به ظاهر تحت حمایت این صندوق قرار گرفتند، مسیولان دولت قول دادند که سالانه برای هر یک از این بیماران تا سقف 50 میلیون تومان هزینه کنند، یعنی فقط برای 120 هزار نفر در این دو گروه از بیماران باید سالانه 6 هزار میلیارد تومان هزینه شود در حالی که کل اعتبار مصوب این صندوق 7 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود.

عرب گفت: با مصوبه دولت بیماران دیابت و مبتلا به سرطان را که بیماری های عمومی هستند و جزو بیماری های خاص تعریف نمی شوند، تحت پوشش این صندوق قرار دادند و به این ترتیب حمایت بیمه ها از بیماران خاص مثل تالاسمی ها کاهش یافت.

افزایش پوشش بیمه ای درمان ناباروری

اقدام دیگری که در دولت سیزدهم از طرف سازمان بیمه سلامت انجام شد، افزایش پوشش بیمه ای خدمات درمان ناباروری بود. سازمان بیمه سلامت اعلام کرد که با حمایت دولت سیزدهم، خدمات درمان ناباروری در بخش دولتی و خصوصی، پوشش 90 درصدی بیمه ای پیدا کرد و مادران باردار و کودکان آنها تا 5 سالگی تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

بر اساس اعلام سازمان بیمه سلامت از زمان اجرای این طرح تاکنون، همزمان با افزایش مراکز درمان ناباروری در کشور بیش از 96 هزار زوج نابارور در سامانه های سازمان بیمه سلامت نشاندار شده اند. سالانه دو هزار میلیارد تومان برای درمان ناباروری زوجین نابارور هزینه می شود و هزینه های درمانی مادران باردار نیز رایگان است.

تشکیل صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج، پوشش هزینه های درمان ناباروری، پرداخت ما به التفاوت هزینه های دارو در طرح دارویار، بیمه خدمات روانشناسی و افزایش پوشش خدمات توانبخشی از جمله اقدامات سازمان بیمه سلامت در دولت سیزدهم است

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفته است: بیمه سلامت به منظور سهولت و عدالت دسترسی زوجین نابارور با 144 مرکز درمان ناباروری بخش دولتی و خصوصی قرار داد منعقد کرده است و 90 درصد هزینه خدمات درمان ناباروری مراکز درمانی دولتی و دانشگاهی و 70 درصد هزینه های بخش خصوصی تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارد. مادران باردار از ابتدای وضع حمل تا پایان دوران شیردهی تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند و کودکانشان تا پنج سالگی تحت پوشش بیمه هستند.

او گفت: سقف دوره های درمان و سقف ریالی را در بخش دولتی برای درمان ناباروری برداشته ایم و در بخش غیردولتی نیز 90 درصد تعرفه عمومی را پرداخت می کنیم. سازمان بیمه سلامت البته اعلام نکرده است که تاکنون هزینه های چه تعداد زوج نابارور را به طور کامل پرداخت کرده، برای هر یک از این زوج ها چقدر هزینه کرده و در مجموع میزان بودجه هزینه شده برای این افراد چقدر بوده است؟

بر اساس اعلام سازمان بیمه سلامت اقدام مهم دیگری که در دولت سیزدهم صورت گرفت، رایگان شدن خدمات درمانی برای کودکان زیر هفت سال در بیمارستان های دولتی است. اقدامی که برای آن، بودجه 2.5 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شد.

طرح دارویار زیر پوشش بیمه سلامت

یکی از خدمات سازمان بیمه سلامت، در دولت سیزدهم همکاری در اجرای طرح دارویاری بود. طرحی که از تیرماه 1401 با حذف ارز ترجیحی دارو اجرا شد و قرار شد، مابه التفاوت آن به صورت ریالی به بیمه ها داده شود تا پرداخت از جیب بیماران برای دارو افزایش پیدا نکند. «محمد اسماعیل کاملی» مدیر کل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران در این زمینه گفت: تاکنون هزار و 720 قلم دارو شامل طرح دارویاری شده است. تمام این داروها در سامانه ها بارگذاری شده است، بنابراین بیمارانی که با نسخه الکترونیکی به داروخانه مراجعه می کنند، نیازی به افزایش پرداختی ندارند.

سازمان بیمه سلامت اعلام کرد: در سال های گذشته برای تامین مواد اولیه، ارز ترجیحی 4200 تومانی به شرکت ها تخصیص پیدا می کرد که این موضوع در بازه های زمانی مختلف با انتقادهایی مواجه شده بود؛ زیرا تخلف ها و فاکتورسازی هایی در این زمینه رخ می داد و مسیری برای فساد در حوزه دارو شده بود.

کمبود منابع و اعتبارات مالی برای پوشش مناسب هزینه های بیماران خاص و صعب العلاج و ضعف در پوشش خدمات سرپایی در بخش خصوصی از جمله نقاط ضعف سازمان بیمه سلامت است

ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران درباره این طرح گفت: با وجود افزایش قیمت داروها، هیچ افزایش پرداختی برای مردم اعمال نمی شود و بیمه ها افزایش قیمت دارو را هر چقدر که باشد، پوشش می دهند. با اجرای طرح دارویار قیمت داروهای تولید داخل تغییر کرد. میزان افزایش قیمت داروها متفاوت است. از 30 درصد رشد قیمت داریم تا ارقام بیشتر اما مهم این است که این افزایش قیمت فقط برای بیمه هاست. سهم مردم از قیمت تمام شده دارو نسبت به سال گذشته تغییری نمی کند.

وی گفت: با اجرای این طرح، 119 قلم داروی بدون بیمه نیز تحت پوشش قرار گرفت. 366 قلم داروی ضروری و پرمصرف که در گذشته تحت پوشش بیمه نبودند نیز مشمول حمایت بیمه ای شد. تعداد داروهای تحت پوشش بیمه پایه بر مبنای مصوبه شورای عالی بیمه افزایش یافته است.
اکنون 2290 دارو تحت پوشش بیمه ای قرار دارند. داروهایی که به تازگی تحت پوشش بیمه ای قرار گرفته اند برای بیماری های دیابت، فشارخون و بیماری های روانی به خصوص اسکیزوفرنی کاربرد دارند و در تمام مراکز خصوصی و دولتی عرضه کننده دارو، 70 درصد هزینه ها را بیمه پوشش می دهد.

خدمات جدید بیمه سلامت

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: سهم پرداختی بیماران مبتلا به سرطان بابت خدمات رادیوتراپی در مراکز دولتی رایگان شده و در مراکز خصوصی کاهش یافته است. تا پایان سال 1402 بالغ بر 6 میلیون و 600 بار مراجعه به این صندوق توسط بیماران خاص انجام شده است. همچنین 26 کد خدمت اعم از آزمایش پرتو پزشکی، سنجش تراکم استخوان، توانبخشی، روانشناسی و دندانپزشکی برای تالاسمی ها افزایش یافته و با توجه به معضلات این بیماران، بسته های خدمتی در صندوق طوری طراحی شده که همه خدمات مورد نیاز تالاسمی ها تحت پوشش قرار گیرد.
درباره بیماران ام اس نیز داروی خارجی و ایرانی وجود دارد و برای 95 درصد از هزار بیمار ام اس که به داروی داخلی حساسیت دارند داروی برند تامین شده و این سیاست برای همه بیماران خاص اعمال خواهد شد.

ضعف بیمه سلامت در پوشش خدمات سرپایی

ناصحی گفت: ضعف بیمه سلامت توجه به بخش سرپایی در بخش خصوصی است، زیرا بیشترین مراجعات به بخش خصوصی است. اما نمی توانیم بیش از 70 درصد هزینه های درمان سرپایی را بر اساس تعرفه دولتی پرداخت کنیم. بنابراین با توجه به اختلاف تعرفه بخش خصوصی با دولتی پرداختی ها از جیب مردم در بخش سرپایی زیاد است . به دنبال این هستیم که سهم بیمه سلامت از هزینه های سرپایی را افزایش دهیم.

وی تاکنون رقم کسر بودجه سازمان بیمه سلامت را اعلام نکرده اما گفته است: سازمان برنامه و بودجه حداقل 30 هزار میلیارد تومان کمتر از منابع مورد نیاز این سازمان را پرداخت می کند. مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران همچنین گفته است: در سال 1403 حداقل به 100 هزار میلیارد تومان برای ارایه خدمات به بیمه شدگان نیاز داریم. رشد بودجه ای بیمه سلامت در سه سال اخیر، مناسب بوده؛ اما لازم است برای ارتقای خدمات به بیمه شدگان، این اعتبارات افزایش بیشتری یاید.

بیمه روانشناسی

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران گفته است: سازمان بیمه سلامت خدماتی مانند روان درمانی فردی، خانواده درمانی، گروه درمانی و خدمت مشاوره (مراجعه اول به دکترای روانشناس بالینی) را تحت پوشش قرار داده است. روانپزشک، دکترای تخصصی روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی (MDphd) و دکترای روانشناسی سلامت، از افراد دارای صلاحیت برای ارایه این خدمات به بیمه شدگان این سازمان هستند.

ناصحی گفت: اختلالات رشدی عصبی، کم توانی های ذهنی (خفیف، متوسط، شدید، عمیق، تاخیر رشدی، کم توان ذهنی نامعین و اختلال رشدی هوش)، اختلالات ارتباطی، طیف اختلال درخود ماندگی، اختلال کم توجهی، اختلال یادگیری اختصاصی، اختلالات حرکتی، اختلالات تیک و طیف اسکیزوفرنی از جمله بیماری های تحت پوشش خدمات روانشناسی هستند. همچنین سایر اختلالات روان پریشانه، اختلالات دو قطبی، اختلالات افسردگی، اختلالات اضطرابی، اختلالات وسواسی- جبری، اختلال استرس پس از سانحه، اختلالات تجزیه ای، اختلال علایم جسمی و اختلالات مرتبط، اختلالات تغذیه و خوردن، اختلالات دفعی و اختلالات خواب – بیداری هم مشمول دریافت خدمات بیمه ای در حوزه روانشناسی هستند.

ناصحی ادامه داد: از سوی دیگر کژکاری های جنسی (اختلالات عملکرد جنسی) نارضایتی جنسیتی (اختلال هویت جنسی)، اختلالات کنترل تکانه، رفتارهای ایذایی سلوک، اختلالات اعتیادی و سوء مصرف مواد، اختلالات عصب شناختی، اختلالات شخصیت، اختلالات پارافیلیک و سایر اختلالات روانی جزو بیماری هایی است که پوشش بیمه ای خدمات روانشناسی به آنها تعلق می گیرد.

بیمه خدمات توانبخشی

پوشش هزینه خدمات توانبخشی نیز از جمله خدمات جدید سازمان بیمه سلامت در دولت سیزدهم است. دکتر ناصحی مدیرعامل این سازمان گفته است: 59 کد خدمتی توانبخشی برای افراد دارای معلولیت زیر پوشش بیمه سلامت است. این 59 کد خدمت شامل 14 خدمت در حوزه ارتوپدی فنی، 6 خدمت در حوزه کار درمانی، 9 خدمت در حوزه شنوایی شنایی، 6 خدمت در حوزه فیزیوتراپی، 11 خدمت در بخش گفتار درمانی، 6 خدمت توانبخشی قابل ارایه توسط پزشکان و 7 خدمت در حوزه بینایی سنجی است.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: 70 درصد تعرفه خدمات توانبخشی متناسب با نوع مالکیت مرکز ارایه دهنده خدمت در بخش های دولتی، خصوصی، عمومی غیر دولتی و خیریه در تعهد بیمه سلامت است. 4261 مرکز توانبخشی طرف قرارداد بیمه سلامت است و افراد دارای معلولیتِ زیر پوشش بهزیستی که در سامانه های بیمه سلامت نشاندار شده باشند می توانند خدمات توانبخشی را با پوشش بیمه ای 70 درصدی دریافت کنند.

پوشش بیمه ای کاشت حلزون

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: خدمات بیمه ای کاشت حلزون شنوایی برای کودکان ناشنوا نیز شامل خدمات تشخیصی و کاشت حلزون است و تا 10 سال خدمات توانبخشی و تعویض پروتز حلزون شنوایی را به صورت رایگان شامل می شود.

خدمات رایگان برای بیماران اتیسم

ارایه خدمات رایگان به بیماران اُتیسم نیز از جمله خدمات جدید سازمان بیمه سلامت است، دکتر ناصحی مدیرعامل این سازمان گفته است: 100 درصد هزینه های بیماران اتیسم را در بیمه های پایه و صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج در بخش دولتی و 80 درصد در بخش خصوصی و عمومی غیر دولتی و خیریه پوشش می دهیم. در آینده تمام بیماران طیف اتیسم را بیمه خواهیم کرد و ذیل صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج هزینه های آنان را کاهش می دهیم. خدمات روانشناسی و کار درمانی نیز در تعرفه های این بیماران قرار دارد و با هر موسسه ای که بخواهد قرارداد ببندد آماده همکاری هستیم.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفت: 9 هزار فرد مبتلا به اتیسم در سامانه بیمه سلامت نشاندار شده و 8 هزار خدمت در این مدت دریافت کرده اند. در بخش دولتی 100 درصد هزینه های خدمات اتیسم در حوزه توانبخشی و درمانی پرداخت می شود و در بخش خصوصی 80 درصد هزینه ها پرداخت می شود.

پایان خبر آژیراک

اشک ها و لبخندها – آژیراک

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اشک ها و لبخندها – آژیراک" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اشک ها و لبخندها – آژیراک"، کلیک کنید.