اظهارنظر خصمانه وزیر فرانسوی: ایران چالش امنیتی برای اسراییل و اروپاست

اظهارنظر خصمانه وزیر فرانسوی: ایران چالش امنیتی برای اسراییل و اروپاست

به گزارش آژیراک سباستین لُکرونو (Sébastien Lecornu) در حالی امروز یکشنبه این سخنان را در مصاحبه تفصیلی با روزنامه لو پاریزین اعلام کرد که پیشتر فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد نسبت به اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی در حمله به کنسولگری ایران در دمشق نه تنها واکنشی نشان نداده بود، بلکه تمام قد در حمایت از تل آویو گام برداشت.

این وزیر فرانسوی که اعلام شده نیروهای تحت امر او در دفاع هوایی علیه اقدام تلافی جویانه هفته گذشته تهران علیه مواضع نظامی در سرزمین های اشغالی شرکت داشتند، همچنین ادعا کرد که «حضور فرانسه در منطقه [خاورمیانه] بیش از هرچیز امکان کنترل تشدید تنش را در مقابله تمایل تهران به بی ثباتی فراهم می کند».

لکرونو اظهار داشت: «تاکنون تهران به طور غیرمستقیم از طریق نمایندگان خود [علیه رژیم صهیونیستی اسراییل] اقدام می کرد اما شنبه گذشته گامی دیگر برداشت و به شکل مستقیم از خاک خود به اسراییل حمله کرد».

به گزارش ایرنا، او بدون در نظر گرفتن موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران در زمینه آنچه کشورهای غربی به غلط نیروهای نیابتی تهران در منطقه می نامند، مدعی شد: «در پشت جنگ بین [رژیم] اسراییل و حماس، سایه تهران که دستور کار ناامنی و بی ثباتی خود را در منطقه اجرا می کند، مشهود است».

وزیر نیروهای مسلح فرانسه سپس همسو با دیگر متحدان پاریس که در حوزه سیاست خارجی در زمین تل آویو بازی می کنند، آنچه دستور کار تهران نامیده بود را «نه تنها تهدیدی برای خاورمیانه بلکه برای اروپا» ارزیابی و ذیل آن ادعاهای نخ نمایی همچون «خطر تجارت دریایی در دریای سرخ، توسعه برنامه هسته ای ایران و حمایت تهران از مسکو در جنگ اوکراین با تامین پهپادهای شاهد» را تکرار کرد.

لکرونو که گویی سابقه استعماری کشورش در نقاط مختلف جهان را به فراموشی سپرده، در این مصاحبه طولانی مدعی است که حضور نظامی ارتش فرانسه در منطقه خاورمیانه از جمله در دریای سرخ و مرز لبنان و سرزمین های اشغالی، از برای پیشگری و بازدارندگی [از تشدید تنش ها] است.

وی حضور نظامی فرانسه در خاورمیانه را در راستای سیاست های امانویل مکرون رییس جمهوری کشور متبوعش مبنی بر «مبارزه با تروریسم، جایی که داعش کماکان یک خطر بزرگ است» توجیه اما تاکید کرد که «ما (فرانسه) در جنگ با ایران نیستیم، اما واضح است که نیروهای مسلح ما در کنترل تشدید تنش مشارکت دارند».

لکرونو در این مصاحبه همچنین تلاش داشت برخلاف اسناد افشا شده سایت تحقیقاتی دیسکلوزه (Disclose) و روزنامه پژوهشی مَرسَکتو (Marsactu) که اوایل آوریل (اواسط فروردین) تایید کردند پاریس در اواخر اکتبر 2023 (اواسط آبان) مجوز تحویل دست کم یکصد هزار گلوله مسلسل را به اسراییل صادر کرده است، حمایت نظامی کشورش از رژیم صهیونیستی را توجیه کند.

از همین رو، وی که در پرونده جنگ وحشیانه رژیم اسراییل علیه فلسطینیان باریکه غزه، همچون دیگر همپیمانان پاریس که از تل آویو حمایت کردند، زیر فشار سازمان های بین المللی، جامعه جهانی و به ویژه شهروندان کشورشان قرار دارند، مدعی شد که «پاریس هیچ سلاحی که باعث ایجاد یک بحران انسانی جدی در غزه شود را به اسراییل نمی فروشد».

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شنبه شب هفته گذشته با صدور اطلاعیه ای از شلیک ده ها فروند پهپاد و موشک به سمت سرزمین های اشغالی و مواضع رژیم صهیونیستی خبر داد و اعلام کرد: در پاسخ به جنایت های متعدد رژیم صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از فرماندهان و مستشاران نظامی کشورمان در سوریه، نیروی هوافضای سپاه، اهداف معینی در داخل سرزمین های اشغالی را با شلیک ده ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار داد.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز اعلام کرد: اقدام نظامی ایران بر اساس بند 51 منشور سازمان ملل متحد در خصوص دفاع مشروع در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق بود.

310310

اظهارنظر خصمانه وزیر فرانسوی: ایران چالش امنیتی برای اسراییل و اروپاست

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اظهارنظر خصمانه وزیر فرانسوی: ایران چالش امنیتی برای اسراییل و اروپاست" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اظهارنظر خصمانه وزیر فرانسوی: ایران چالش امنیتی برای اسراییل و اروپاست"، کلیک کنید.