افزایش 13 برابری پزشکان کشور طی بازه زمانی 30 ساله

افزایش 13 برابری پزشکان کشور طی بازه زمانی 30 ساله

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه 160 هزار و 912 پزشک در کشور حضور دارند، گفت: تعداد پزشکان کشور از سال 62 تا به امروز 13 برابر افزایش یافته است.

به گزارش آژیراک، دکتر محمد رییس زاده در مراسم «دستاوردهای 45 ساله نظام سلامت» که صبح امروز( 13 بهمن) در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، اظهار کرد: اگر بخواهم از دستاوردهای حوزه سلامت دوران انقلاب اسلامی سخن بگویم باید به فرمایشات رهبری اشاره کنم. اظهار نظرهای مقام معظم رهبری عین واقعیت است و فرمایشات ایشان در خصوص جامعه پزشکی باید در کانون توجه قرار داد.

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به آمار و ارقام منتشر شده توسط سازمان نظام پزشکی کشور گفت: 160 هزار  912 پزشک در کشور حضور دارند. در حال حاضر حدود 60 هزار پزشک در مقاطع دکتری عمومی و دستیاری پزشکی مشغول به تحصیل هستند. اگر این افراد را به تعداد پزشکان کشور بیفزاییم تعداد پزشکان حاضر در کشور حدود 200 هزار نفر است.

رییس زاده درباره جامع آماری پزشکان گفت: 98 هزار پزشک عمومی در کشور حضور دارند و تعداد پزشکان متخصص نیز حدود 61 هزار نفر است.

وی با اشاره به اینکه آمار و ارقام مربوط به تعداد پزشکان در سال 62 در دسترس است، گفت: بررسی مقابله ای تعداد پزشکان در سال های 62 و 1402 بیانگر این است، تعداد پزشکان کشور در سال 62 حدود 13 هزار نفر بود که این تعداد در حال حاضر حدود 160 هزار نفر است. بر اساس آمار و ارقام، تعداد پزشکان کشور حدود 13 برابر شده است.

رییس کل سازمان نظام پزشکی درباره تعداد زنان پزشک گفت: سال 62 حدود 2000 پزشک زن در کشور مشغول به فعالیت بودند اما در حال حاضر تعداد آن ها به 71 هزار نفر رسیده است. آمار و ارقام بیانگر این است،  تعداد زنان پزشک کشور 35 برابر شده است. ما بر اساس ارزش ها و فرهنگ کشور خود به زنان پزشک نیاز داریم.

رییس زاده ادامه داد: تعداد پزشکان مرد در سال 62 حدود 11 هزار نفر بود که این تعداد به 85 هزار نفر رسیده است همچنین تعداد پزشکان عمومی از 8000 نفر در سال 62  به 96 هزار نفر در سال جاری رسیده است.

وی درباره تعداد پزشکان متخصص گفت: تعداد زنان متخصص در سال 62، 717 نفر بود که این تعداد در حال حاضر حدود 21 هزار نفر است؛ به عبارتی می توان گفت که تعداد زنان متخصص در دوران انقلاب اسلامی 30 برابر شده است همچنین تعداد پزشکان متخصص آقا حدود 4000 نفر بود که در حال حاضر تعداد آنان 28 هزار نفر است بنابراین تعداد پزشکان متخصص آقا حدود 70 برابر شده است.

رییس زاده ادامه داد: سال 62 تعداد فوق متخصصانی که در کشور حضور داشتند 74 نفر بود اما در حال حاضر حدود5000 فوق تخصص پزشکی در کشور حضور دارند. به طور قطع تربیت یک پزشک فوق متخصص کار بسیار بزرگی است.

رییس کل سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: سال 62 تعداد پزشکان زنی که فوق تخصص داشتند سه نفر بود اما در حال حاضر تعداد آنان حدود 1600 نفر است همچنین تعداد دستیاران تخصصی (فلوشیپ) 1407 نفر است.

وی درباره وضعیت رشته جراحی مغز و اعصاب گفت: سال 62 تعداد پزشکان جراح مغز و اعصاب معادل 1.4 در یک میلیون نفر بود. استاندارد جهانی درباره تعداد جراحان مورد نیاز در یک میلیون نفر معادل 6 است. تعداد جراحان در یک میلیون نفر در کشورهای آمریکا و ترکیه به ترتیب 10 و 13 است. در حال حاضر، تعداد جراحان مغز و اعصاب ایرانی در یک میلیون نفر معادل 13 است.

رییس زاده با بیان اینکه دستاوردهای حوزه سلامت مصداق جهاد تبیین است که در کانون توجه رهبری قرار دارد، افزود: در گذشته حدود 11 هزار بیمار به خارج از کشور اعزام می کردیم که سرانه درمان هر کدام حدود 10 هزار دلار بود همچنین 5000 پزشک خارجی در کشور مشغول به طبابت بودند که هر کدام 1000 دلار حق الزحمه دریافت می کردند.

رییس کل سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: ما در عرصه سلامت به خودکفایی رسیده ایم که ماحصل این خودکفایی صرفه جویی 20 هزار میلیارد تومانی در سال است. مبلغ 20 هزار میلیارد تومان را با توجه به تعداد جمعیت و پزشکان سال 62 محاسبه کردم که با رشد جمعیت به طور قطع مبلغ 20 هزار میلیارد تومان  افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه «فدراسیون جهانی آموزش پزشکی» کیفیت آموزش پزشکی عمومی ایران را تایید کرده است، خاطرنشان کرد: سال 83 هنگامی که وزیر بهداشت مسیولیت معاونت آموزشی وزارت بهداشت را برعهده داشت، استانداردهای فدراسیون جهانی آموزش پزشکی را در کشور اجرا کرد. بر اساس اظهارات رییس فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، آموزش پزشکی ایران می تواند یک الگو در سطح جهان باشد.

رییس زاده با بیان اینکه تحلیل جایگاه کنونی از اهمیت فراوانی برخوردار است، افزود: ما باید جایگاه کنونی خود را تحلیل کنیم و بدانیم که چرا در چنین جایگاهی قرار داریم.

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور درباره تعداد پزشکان به کشور گفت:: برخی بر این باور هستند که تعداد پزشکان کشور 11.8 در 10 هزار نفر است اما آمار و ارقام نشان می دهد که این عدد معادل 15 در 10 هزار نفر است. همچنین برخی به دروغ ادعا می کنند که تعداد پزشکان کشور طی 35 سال گذشته افزایش نیافته است اما چنین موضوعی صحت ندارد. همچنین موضوع کیفیت و کمیت برای ما در آموزش پزشکی اهمیت دارد.
پایان خبر آژیراک

افزایش 13 برابری پزشکان کشور طی بازه زمانی 30 ساله

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش 13 برابری پزشکان کشور طی بازه زمانی 30 ساله" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش 13 برابری پزشکان کشور طی بازه زمانی 30 ساله"، کلیک کنید.