بازگشایی خزانه جواهرات؛ همه چیز سر جایش است!

بازگشایی خزانه جواهرات؛ همه چیز سر جایش است!

آفتاب نیوز :

موزه جواهرات ملی از امروز به روی گردشگران باز شد. موزه ای که از اسفند سال 1398 به دلیل شیوع کرونا بسته شده بود و شایعاتی پیرامون آن توسط سخنگوی دولت رییسی اعلام شد از جمله اینکه دو تاج مهم این موزه توسط خاندان پهلوی به سرقت رفته است درحالی که این دو تاج تا سال 1398 رو به روی بازدیدکنندگان موزه قرار داشت. حالا با گذشت 4 سال و 3 ماه از بسته بودن موزه، افراد زیادی علاقه مند بودند تا درخشان ترین و گران ترین موزه ایران را ببینند همان که جواهراتی خاص، منحصر به فرد و تک در دنیا دارد.

مدیران بانک مرکزی از چند روز پیش اعلام کردند که علاقه مندان می توانند روز 21 خرداد از ساعت 13 تا 15:30 از این موزه دیدن کنند و باقی روزها، زمان بازدید همچون روال گذشته در روز های شنبه تا سه شنبه در همین ساعت خواهد بود.

در اولین روز بازدید از این موزه که ساعاتی پیش انجام شد، علاقه مندان وارد صف بازدید شده و بعد از خرید بلیت 30 هزار تومانی برای ایرانی ها، 15 هزار تومانی برای دانشجویان و 300 هزار تومانی برای گردشگران خارجی و پس از گذشتن از 3 گیت بازرسی، با ساختمان تاریک، اما با جواهراتی درخشان رو به رو شدند. همچنان مانند سال های گذشته باید تمام وسایل از جمله کیف و موبایل تحویل داده شود و اجازه عکاسی به کسی نمی دهند. یک راهنما هر ده نفر را به سمت داخل موزه هدایت کرده و برای هر کدام توضیح می داد. زمان بازدید 30 تا 40 دقیقه بیشتر طول نکشید.

راهنمایان و کارکنان موزه مراقب بودند تا کسی به شیشه ویترین ها دست نزند یا تکیه ندهد تا آژیر خطر موزه به صدا در نیاید در عین حال بازدیدکنندگان مشتاق بودند تا زمان بیشتری را صرف دیدن خزانه ملی جواهرات کنند. راهنمایان موزه که سال ها بود، از گردشگران میزبانی نکرده بودند، این بار با روی گشاده تری به سوالات تکراری بازدیدکنندگان پاسخ می دادند.

بیشتر سوالات بازدیدکنندگان حول محور تاج های کیانی و پهلوی و شایعات آن بود و آن ها پاسخ می دادند که نگران نباشید همه چیز سر جایش است در انتها آن ها را خواهیم دید که سالهاست سر جایشان نشسته اند مانند کره جواهر نشانی که ایران، فرانسه و بریتانیا را با الماس مشخص کرده است، تخت طاووس، الماس نورالعین، تخت نادری، جقه نادری، صندوق جواهرات مروارید و صد ها جواهر دیگر و حتی الماس صورتی رنگ دریای نور.

چندی پیش علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت، در توییتی نوشته بود که دو تاج با 5 هزار قطعه الماس، 50 قطعه زمرد و 368 حبه مروارید که از نظر قیمت غیرقابل تخمین است بخشی از اموالی است که دیکتاتور هنگام فرار با خود به خارج برد. هر چند که سخنگو؛ اطلاعات این تاج ها را هم اشتباه عنوان کرده بود، اما پس از آن وزیر میراث فرهنگی در شرایطی که هنوز موزه بسته بود، به بازدید از این خزانه رفت و تصاویر تاج ها را نشان داده و اطمینان داد که همه چیز سر جایش است.

بعد از اینکه ضرغامی خواسته بود تا دوباره این موزه به روی مردم باز شود، اما این بار بهانه تعطیلی ادامه دار این موزه، انتقال گنجینه به خزانه جدید بانک مرکزی در تپه های عباس آباد تهران که درحال ساخت است، اعلام شد. حالا پس از انتقاد های بسیار نسبت به بسته بودن موزه، به خصوص در فضای مجازی، بانک مرکزی با بازگشایی موزه موافقت کرده و از درب های خزانه جواهرات امروز به روی بازدیدکنندگان باز شد.

بازگشایی خزانه جواهرات؛ همه چیز سر جایش است!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازگشایی خزانه جواهرات؛ همه چیز سر جایش است!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازگشایی خزانه جواهرات؛ همه چیز سر جایش است!"، کلیک کنید.