با اقدامات کوچک هم می توان شرایط جامعه را تغییر داد

با اقدامات کوچک هم می توان شرایط جامعه را تغییر داد

آژیراک/خراسان رضوی مدیرعامل گروه علمی صنعتی خراسان رضوی گفت: برخی از انسان ها فکر می کنند که حتما باید اقدامات بزرگی صورت گیرد تا تغییراتی در شرایط فرهنگی اجتماعی نمایان شود، اما این دیدگاه، تفکر درستی نیست و با اقدامات کوچک هم می توانیم در شرایط جامعه تغییری ایجاد کنیم و موثر عمل کنیم.

هدی پیروی، در نشست انتقال تجربه با موضوع خیررسانی آگاهانه و اثربخش با عنوان «راستا؛ خیر موثر» که در فرهنگسرای جهاد دانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: تمامی ما وجه مشترکی داریم که آن ایفای نقش در زندگی، خانه و… است، هرکدام از این نقشها علاوه بر اینکه اختیاراتی به ما می دهد، مسیولیت هایی را هم برای ما به ارمغان می آورد که ایده دیگردوستی و رویکرد اخلاق مدارانه در همین نگاه مسیولانه خود را نشان می دهد.

وی بیان کرد: بین دو مفهوم زیستن و مردن تفاوتی وجود دارد که باید به آن توجه کنیم تا متوجه شویم که نقش انسانی خود را در کدام یک از این مفهوم ها باید جستجو کنیم. در هنگام سختی ها می توانیم در مورد خودمان بگوییم که لحظه های دشوار زندگی پارامترهای شخصیت ما را تغییر داده و انسانیت را در درون ما متبلور کرده است.

این کارآفرین تشریح کرد: اگر بخواهیم برداشتی از کتاب دیگر دوستی موثر نوشته پیتر سینگر داشته باشیم، می توانیم این دو نکته را بیان کنیم که ما تنها نیستیم و دیگران در زندگی ما وجود دارند و دومین مورد هم این است که برای داشتن زندگی اخلاقی باید تلاش کنیم تا بهترین خودمان باشیم و بهترین کاری را که در دانش، مهارت، زبان و.. یاد داریم، به نمایش بگذاریم.

وی عنوان کرد: برخی از انسان ها فکر می کنند که حتما باید اقدامات بزرگی صورت گیرد تا تغییراتی در شرایط فرهنگی اجتماعی نمایان شود، اما این دیدگاه، تفکر درستی نیست و با اقدامات کوچک هم می توانیم در شرایط جامعه تغییری ایجاد کنیم و موثر عمل کنیم. ما می توانیم با ایجاد فرهنگ، آموزش و تشکیل موسسه های خیریه برخی از معضلات را کاهش دهیم؛ به عنوان مثال یکی از این مشکلات مشکل رفع گرسنگی است، باید همه باهم دست به دست هم دهیم و الگوی مصرف غذای خود را تصحیح کنیم تا از این حد از اسراف جلوگیری نماییم. بنابراین باید هرکدام با توجه به مسیولیت های فردی خود، در این امور تاثیرگذار باشیم.

پیروی ادامه داد: علاوه بر مسیولیت های فردی نهادها و شرکتها مسیولیت هایی در قبال نقش های اجتماعی خود دارند که باید مسیولیت خود را به نحو احسن انجام دهند. برخی از مسیولیت های آنان شامل پایبندی به اصول معنوی و اخلاقی، پایبندی به محیط زیست، پایبندی به فرصت های شغلی برابر در جامعه، رسیدگی به حداقل

نیازهای کارکنان خود و احترام به حقوق انسانی می شود. شرکت ها و سازمان ها قبل از رسیدگی به مسیولیت های بشردوستانه، سه مسیولیت عمده مهم را دنبال می کنند، که اینها شامل مسیولیت های اقتصادی، تامین نیازهای حقوقی و مسیولیت های اجتماعی است.  بعد از رسیدگی به این موضوعات نهادها می توانند در مسیولیت بشردوستانه خود قدم بگذارند، اصل اول این مسیولیت رعایت قانون و حمایت از قانون است.

مدیرعامل گروه علمی صنعتی خراسان رضوی عنوان کرد: بنابراین موارد تمامی ویژگی های یک شرکت می تواند تاثیر خوبی در ایفای نقش اجتماعی و بشردوستانه انسان ها داشته باشد. موسسه ای در کشور وجود دارد که با عنوان آگاپه نام گذاری شده است و در آن به زمینه های بشردوستانه توجه ویژه ای کرده است. فلذا باید توجه داشت که اقدامات بشردوستانه ما صرفا به کارهای خیر تعمیم نمی یابد و مصداق های دیگری هم دارد. مرحوم دکتر شریعتی از زندگی تعبیر ویژه ای دارد و بیان می کند: مفهوم زندگی شامل نان، آزادی، فرهنگ، ایمان و دوست داشتن می شود.

وی اضافه کرد: مفهوم اول نان است که در مجموعه آب پاک، نان پاک، خاک پاک و هوای پاک قرار می گیرد که در کشورهای درحال توسعه کم وبیش این مفهوم ها از دست رفته است. بنابراین اولین پیشنیاز زندگی انسان که همین نان است درحال فروپاشی است، باتوجه به این امر وظیفه ما به عنوان یک نهاد این است که از محیط زیست حمایت و مراقبت کنیم تا نیازهای زندگی خود و دیگران را بتوانیم تامین کنیم. فلذا باتوجه به این اوامر نقش انسان در مسیولیت های بشردوستانه شفاف است اما باید برای شرکت ها و نهادها آموزش و آگاهی پیدا کنیم.

پایان خبر آژیراک 

با اقدامات کوچک هم می توان شرایط جامعه را تغییر داد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "با اقدامات کوچک هم می توان شرایط جامعه را تغییر داد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "با اقدامات کوچک هم می توان شرایط جامعه را تغییر داد"، کلیک کنید.