برگزاری «عصرانه مستند سیاستی» با هدف حرفه ای سازی جریان مطالبه گری مسایل در کشور

برگزاری «عصرانه مستند سیاستی» با هدف حرفه ای سازی جریان مطالبه گری مسایل در کشور

نخستین «عصرانه مستند سیاستی» با هدف حرفه ای سازی جریان مطالبه گری مسایل در کشور با حضور مقامات وزارت بهداشت، فعالان دانشجویی، اساتید دانشگاه های علوم پزشکی، دست اندرکاران تولید مستند «رزیدنت» در مرکز بررسی های استراتژیک برگزار شد.

به گزارش آژیراک، نخستین «عصرانه مستند سیاستی» با هدف حرفه ای سازی جریان مطالبه گری مسایل در کشور در مرکز بررسی های اسراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

در این نشست پس از نمایش مستند رزیدنت و ارایه توضیحات تولیدکنندگان این اثر مسیولان و کارشناسان حاضر در جلسه پیشنهادات خود را در موضوع حل مشکل دانشجویان دستیاری پزشکی ارایه کردند.

مستند رزیدنت با تمرکز بر مشکلات دانشجویان دستیاری پزشکی از جمله فشار کاری بالا، پایین بودن دستمزدها، عدم وجود بیمه مسیولیت و بیمه شغلی برای دانشجویان و همچنین برخورد نامناسب از سوی اساتید و دانشجویان سال های بالاتر تهیه شده است.

مصطفی زمانیان، رییس مرکز بررسی های استراتژیک، در این برنامه با بیان اینکه معتقدیم ظرفیت هنر و رسانه ظرفیت بزرگی برای کشف مسایل است گفت: مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری روند نشست های عصرانه مستند سیاسی خود را با مستند رزیدنت آغاز کرده و از این طریق به دنبال آن است تا رسانه در خدمت جریان سیاستی کشور قرار گیرند.

چند برابر شدن دستمزد رزیدنت ها در دولت سیزدهم

نخستین نفری که دیدگاه های خود را پس از نمایش مستند رزیدنت بیان کرد دکتر حسین قناعتی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، بود که معتقد است مستند مذکور تا حدودی احساساتی با مشکل دانشجویان رزیدنتی برخورد کرده و ما باید عمیق تر به مسایل نگاه کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: یکی از مشکلات کپی برداری از طب غربی و پیاده کردن مو به موی آن در ایران است و ما در پیاده کردن راه هایی که ترسیم می کنیم با مشکل مواجه هستیم.

قناعتی با اشاره به اینکه تا پیش از روی کار آمدن دولت سیزدهم و ریاست جمهوری آقای رییسی دانشجویان رزیدنتی زندگی خود را با ماهی 2 تا 3 میلیون تومان می گذراندند، تاکید کرد: دولت آقای رییسی خیلی خوب عمل کرد و دستمزد دستیاران را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

وی با بیان اینکه یکی از راهکارها بورسیه کردن دانشجویان است و حقوق دستیاران پزشکی باید برابر با پزشکان عمومی باشد که حداقل 12 میلیون تومان است ادامه داد: البته باید مراقب باشیم که روحیه خدمتگزاری ما به روحیه طلبکاری تبدیل نشود. سختی جزوی از پزشکی است و ما باید به جای پرداختن به جنبه های احساسی، واقعیت ها را با عمق بیشتری ببینیم.

علی سلحشور، عضو شورای صنفی دستیاری پزشکی و سرپرست روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی کشور، به عنوان یکی از کسانی که در ساخت مستند رزیدنت نیز حضور داشت گفت: پرداختی ها در دوره  رزیدنتی و حتی طرح پایین است و دریافتی ما در سال اول دوره طرح ماهانه 11 میلیون و در سال دوم 13 میلیون تومان بود. امیدواریم بتوانیم به راه حلی برسیم که مشکل دانشجویان دوره دستیاری را حل کند.

وزیر بهداشت به دنبال بهبود پرداختی به رزیدنت ها

 سید امیر طباییان، عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاون فنی حوزه وزارتی وزارت بهداشت، با بیان اینکه نباید با موضوعات این چنینی حراستی برخورد کرد گفت: حل مشکل رزیدنت ها با افزایش نظارت بر بیمارستان ها قابل حل است اما مشکل این دانشجویان فقط دستمزد یا فشار کاری نیست بلکه احترام هم هست و باید در حوزه های مختلف از جمله بیمارستان ها و حتی رسانه ها احترام بیشتری برای این افراد قایل شویم.

این مقام وزارت بهداشت تاکید کرد: نظر وزیر بهداشت هم روی بهبود پرداختی ها به دانشجویان دستیاری پزشکی است.

دکتر کاظم قهرمان زاده، رییس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، به عنوان یکی دیگر از افراد حاضر در نشست کنونی گفت: موضوع پرداختی ها به رزیدنت ها باید اصلاح شود و در این زمینه دولت باید به کمک وزارتخانه بیاید.

وی همچنین معتقد است که مشکلات وجود دارد و باید روی آنها تمرکز کرد و به راه حل رسید.

توجه وزارت بهداشت به دغدغه دانشجویان

دکتر شباهنگ جعفرنژاد، معاونت آموزش پزشکی دانشکده پزشکی ایران، با تقدیر از دست اندرکاران ساخت مستند رزیدنت گفت در زمینه بهبود شرایط دانشجویان دوره دستیاری کارهایی انجام شده و این کارها می تواند شرایط را متعادل تر کند. بر اساس آیین نامه دستیاران پزشکی باید فقط 12 شب در ماه شیفت داشته باشند و در روزهای معمولی هم بین ساعت 7:30 تا 16:30 فعالیت کنند. باید با متخلفین در این زمینه برخورد شود.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از مشکلات دانشجویان دستیاری پزشکی حذف بیمه مسیولیت آنهاست و این مسیله فشار را بر دانشجویان افزایش داده است.

جعفرنژاد ادامه داد: نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که در وزارت بهداشت و معاونت آموزشی شرایط کاملاً متفاوت شده و دغدغه دانشجویان خیلی بهتر از قبل مورد توجه قرار می گیرند.

حمید عمادی، از شرکت کنندگان در نشست مذکور، گفت چند مسیله وجود دارد که یکی از آنها کاهش درآمد پزشکان است. اجرای برخی اقدامات در راستای بهبود درآمد پزشکان می تواند فشار مالی روی این قشر را کمتر کند. مسیله دیگر بحث ادغام آموزش پزشکی در درمان است که این موضوع باعث ایجاد فشار کاری بر رزیدنت هاست که باید تلاش کنیم تا این فشار نیز کاهش یابد.

این استاد دانشگاه تهران معتقد است: بخش سوم احترام است که هم از طرف اساتید و هم از طرف مردم، صدا و سیما، و وزارتخانه باید احترام بیشتری برای دستیاران پزشکی قایل شویم و باید زحمات پزشکان دیده شود.

بیمه مسیولیت دانشجویان دستیاری دانشگاه تهران حذف نشد

 کامبیز مرادزاده، که به عنوان نماینده دانشگاه تهران در این نشست حضور داشت، گفت: نکته ی مهمی که باید به آن اشاره کنم این است که ما در دانشگاه تهران بیمه مسیولیت دستیاری پزشکی را حذف نکرده ایم و برای آنها ترمیم دریافتی هم در نظر گرفته ایم.

میرمحمد میری ،مدیر بخش تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید بهشتی، نیز با تاکید بر لزوم افزایش حمایت اجتماعی از دانشجویان دستیاری پزشکی گفت: باید پیش از قبول دانشجویان برای ورود به دوره دستیاری پزشکی استعداد و توانایی آنها برای گذراندن این دوره مورد ارزیابی قرار گیرد.

محسن عباسی، مشاور معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، توجه به قانون اساسی را یکی از راهکارهای بهبود شرایط دانشجویان دوره رزیدنتی عنوان کرد

 معصومه حیدری، معاون علوم پزشکی دانشگاه شاهد، معتقد است: باید امکاناتی که در اختیار اساتید قرار می گیرد در اختیار رزیدنت ها هم گذاشته شود و برای آنها بیمه شغلی، خوابگاه متاهلی نیز در نظر گرفته شود.

جلیلوند، پژوهشگر حوزه بهداشت سلامت، در حاشیه این نشست اذعان داشت که برای کاهش فشار روی رزیدنت ها باید بیمارستان ها متخصص بیشتری تربیت کنند تا نسبت تختی که به هر رزیدنت تخصیص داده می شود کاهش یابد.

پیشنهاد پاره وقت شدن دوره دستیاری پزشکی

دکتر علی اکبری ساری، رییس مرکز آموزش سلامت، کاهش امید به آینده را یکی از مشکلات دانشجویان دوره دستیاری پزشکی عنوان کرد و گفت پیشنهاد می کنم که امکان پاره وقت شدن دوره دستیاری پزشکی فراهم شود و افراد به صورت نیمه وقت هم امکان حضور در دوره دستیاری پزشکی را داشته باشند تا از این طریق بتوانند توجه بیشتری به خانواده خود داشته و با طول دوره بیشتری فارغ التحصیل شوند.

ساعت کاری رزیدنت ها کاهش یابد

بستانچی تهیه کننده این اثر نیز با بیان این نکته که باید اول مشکل را قبول کنیم و بعد به دنبال راهکار بگردیم، گفت:  اول باید مشخص شود که رزیدنت ها دانشجو هستند یا نیروی کار و در صورتی که نیروی کار هستند باید برای آنها بیمه و حقوق در نظر گرفته شود. حرف اصلی مستند ما مردم هستند و برای ارایه خدمات با کیفیت بیشتر به مردم نباید ساعت کاری رزیدنت ها بیشتر از 12 ساعت باشد.

کمتر شدن امید به آینده برای دانشجویان

نفیسه برهانی، متخصص اطفال و یکی از فعالان دانشجویی دوره رزیدنتی، خاطرنشان کرد: بی احترامی به رزیدنت ها افزایش یافته است. امید به آینده هم برای دانشجویان دوره دستیاری کمتر شده و این افراد اجازه مطب زدن در شهری که خدمت می کنند را ندارند.

بنای دولت بر پاسخگویی به مطالبات است

 زمانیان در خاتمه این نشست اظهارکرد: مشی دولت پاسخگویی است و ما به طور جدی پیگیر پاسخگویی در دستگاه ها هستیم. وقتی شخص رییس جمهور برنامه اش پاسخگویی است دیگر مسیولین نباید از این موضوع شانه خالی کنند.

زمانیان تاکید کرد: ماحصل این نشست ها را در قالب یک گزارش به اطلاع شخص ریاست محترم جمهور و دستگاه های ذی ربط خواهیم رساند .

وی  با بیان اینکه مرکز بررسی های استراتژیک خود را مکلف به دفاع و پیگیری از این گونه مطالبات مردمی می داند و معتقد است باید زمینه را برای مطالبه گری حرفه ای در دستگاه ها فراهم کنیم و اگر خود را در معرض پاسخگویی قرار ندهیم در حصول موفقیت با مشکل مواجه خواهیم بود.

پایان خبر آژیراک

برگزاری «عصرانه مستند سیاستی» با هدف حرفه ای سازی جریان مطالبه گری مسایل در کشور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برگزاری «عصرانه مستند سیاستی» با هدف حرفه ای سازی جریان مطالبه گری مسایل در کشور" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برگزاری «عصرانه مستند سیاستی» با هدف حرفه ای سازی جریان مطالبه گری مسایل در کشور"، کلیک کنید.