به نام رونق یا به کام قاچاق؟

به نام رونق یا به کام قاچاق؟

آفتاب نیوز :

در 24 فروردین 1399 فیلم خروج ساخته ابراهیم حاتمی کیا اولین فیلمی بود که در یکی از پلتفرم ها به نمایش درآمد. فیلم قابل دانلود نبود و با بلیت 12 هزار تومان برای 12 ساعت در دسترس قرار داشت. این فیلم فروش قابل قبولی هم در اکران آنلاین داشت و بعد از آن هم فیلم طلا به کارگردانی رامبد جوان راهی اکران آنلاین شد. در آن زمان این اکران آنلاین تنها امکان برای نجات فیلم هایی بود که زمان اکرانشان رسیده بود، ولی به دلیل کرونا امکان نمایش نداشتند. بعد از مدتی، اما اکران آنلاین به یک رویه بدل شد. فیلم ها پس از مدت کوتاهی از پایان نمایششان در سینما راهی شبکه نمایش خانگی می شدند و به اکرانشان به شکل آنلاین و با همان مبلغ بلیت سینما، ادامه می دادند؛ رویه ای که تا امروز هم ادامه دارد و به تازگی هم چندین فیلم پرمخاطب در پلتفرم ها به نمایش در آمده اند.

از مزایا تا انتقادات

اکران آنلاین فیلم ها البته که یک فرصت است. هم برای تهیه کننده که می تواند به فروش فیلمش به شکل آنلاین ادامه دهد، هم برای پلتفرم که می تواند بلیت فروشی کند و هم برای مخاطب که این امکان را دارد که در خانه اش و با خرید یک بلیت همراه بقیه خانواده یا دوستانش فیلم را تماشا کند. اما انتقاداتی هم در این زمینه مطرح شده است. از جمله قیمت بلیت که به اندازه همان سینماست و همزمان با سینما افزایش پیدا می کند و از 12 هزار تومان در سال 99 به 80 هزار تومان در سال 1403 رسیده است. مسیله بعدی اصلا خود بلیت فروشی برای این فیلم هاست. در اکران آنلاین همه حتی کسانی که اشتراک پلتفرم را خریداری نکرده اند، می توانند با پرداخت مبلغ بلیت فیلم را تماشا کنند. از طرف دیگر مشترکین پلتفرم که ماهانه یا سالانه حق عضویت می پردازند هم باز باید برای تماشای این فیلم ها بلیت خریداری کنند.

مدت نامشخص اکران فیلم ها هم یکی دیگر از مسایلی است که به آن نقد شده است. در حالی که فیلمی مثل جنگ جهانی سوم هومن سیدی 6 ماه در اکران آنلاین ماند و عروسی مردم 3 ماه، اما بقیه فیلم ها معمولا تنها 4 هفته در اکران آنلاین می مانند و بعد از آن وارد پلتفرم می شوند و با پرداخت حق اشتراک قابل تماشا هستند.

از طرف دیگر هر فیلمی که در این پلتفرم ها نمایش داده شود، به فاصله چند ساعت به شکل قاچاق در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان پخش می شود. به همین دلیل اکران این فیلم ها به این شکل می تواند به قاچاق فیلم دامن بزند و حتما باید راهی برای جلوگیری از قاچاق اندیشیده شود.

پلتفرم ها روی هوا اداره نمی شوند

مدیر روابط عمومی فیلمنت که در زمینه اکران آنلاین بسیار فعال است، می گوید: «پلتفرم ما در دو بخش به اکران آنلاین فیلم ها می پردازد. یکی در بخشی که به عنوان سینمای بدنه شناخته می شود. در این بخش سعی کرده ایم تنوع داشته باشیم و در ژانر های اجتماعی، ورزشی، کمدی و سینمای کودک فیلم اکران کنیم.» نغمه دانش آشتیانی می گوید رویکرد این پلتفرم در اکران آنلاین این است که فیلم ها هم از میان فیلم های تازه اکران شده باشند و هم از فیلم هایی که پیش تر روی پرده بوده اند و شانس اکران آنلاین نداشته اند.

بخش دومی که دانش به آن اشاره می کند سینمای مستند و کوتاه و فیلم های غیرتجاری است. او می گوید: «به تازگی فیلم کوتاه وضعیت اورژانسی ساخته مریم اسمی خانی از این وی. او. دی اکران شده و استقبال خوبی هم از آن شده است. فیلم کوتاه روز مبادا کار فایزه عزیزخانی هم بعد از ده سال از نمایشش روی پرده، در این پلتفرم اکران شد و نتیجه خوبی داشت؛ بنابراین حتما به اکران این دست فیلم ها ادامه می دهیم.»

او در باره قیمت برابر بلیت این فیلم ها در پلتفرم ها با وجود هزینه ای که سینما ها از نظر هزینه های آب و برق و نگهداری دارند، توضیح می دهد: «بلیت اکران آنلاین باید به اندازه همان اکران در سینما باشد. چون همان مقدار کاری که در فضای فیزیکی برای اکران یک فیلم انجام می شود، در اکران آنلاین هم صورت می گیرد. پلتفرم ها روی هوا اداره نمی شوند. اگر سینما ها کارمند و هزینه نگهداری دارد، پلتفرم ها هم کارمندان زیادی دارند که هرکدام وظایفی انجام می دهند؛ بنابراین اداره یک پلتفرم هم همانقدر هزینه دارد.»

دانش مسیله دیگری را مطرح می کند و آن درصدی است که از فروش آنلاین این فیلم ها به تهیه کننده می رسد: «پلتفرم ها 70 درصد مبلغ فروش بلیت را به تهیه کننده می دهند و 30 درصد آن سهم پلتفرم است. در صورتی که سینمادار مبلغ بسیار بیشتری را به عنوان سهمش برمی دارد.»

در باره فروش فیلم هایی هم که تازه در فیملنت اکران آنلاین شده اند، می گوید: «معمولا یک هفته اول فروش فیلم اوج می گیرد و بعد کمتر می شود؛ بنابراین ارایه آماری از فروش فیلم ها فقط در مقایسه با هم می تواند صورت گیرد. اما به طور کلی ویلای ساحلی کیانوش عیاری در دو هفته اول اکران آنلاین، فروش خوبی داشت و الان هم فیلم عامه پسند ساخته سهیل بیرقی فروش قابل قبولی دارد.»

فیلم هایی که این روز ها در پلتفرم ها در دسترس هستند:

به هر حال با تمام ماجرا ها این روز ها اکران آنلاین فیلم ها بازار پررونقی است. فیلم هایی به تازگی چندین فیلم که از اکران سینما به پخش آنلاین رسیده اند و بعضی از آن ها مخاطبان زیادی دارند. این فیلم ها از این قرارند:

سلفی با رستم:

کارگردان: حسین قناعت

بازیگران: امیرحسین صدیق، شقایق فراهانی، آناهیتا همتی، زهرا جهرمی، محمدرضا هدایتی، مرتضی زارع، رامین ناصرنصیر، عباس محبوب، امین چنارانی، میرطاهر مظلومی، علیرضا استادی، راستین عزیزپور، هلیا آهنگری

این فیلم ویژه کودک در باره هلیای 10 ساله است که بی آن که از راز های پدرش آگاه باشد، زندگی به ظاهر آرامی دارد، اما هنگامی که راز ها برملا می شوند، زندگی اش را دگرگون می کنند.

عامه پسند:

کارگردان: سهیل بیرقی

بازیگران: فاطمه معتمدآریا، باران کوثری، هوتن شکیبا

داستان فیلم در مورد زنی است که در میانسالی و بعد از سال ها تلاش و زحمت برای یک زندگی، متوجه خیانت همسرش می شود و تصمیم می گیرد با برگشتن به زادگاهش، شیوه زندگی خود را تغییر دهد، اما تغییرات او چندان عامه پسند و مورد تایید مردم نیست.

پرویز خان

کارگردان: علی ثقفی

بازیگران: سعید پورصمیمی، مریم سعادت، خسرو احمدی، حمیدرضا پگاه، بهنام تشکر، علی باقری، المیرا دهقانی، مهدی قربانی

یک فیلم زندگینامه ای در باره پرویز دهداری سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در دهه 60 که در روز های تنهایی و پشت کردن ستاره های تیم ملی تلاش کرد با بازیکنان گمنام حماسه بیافریند.

آخرین تولد

کارگردان: نوید محمودی

بازیگران: الناز شاکردوست، پدرام شریفی، شیدا خلیق

داستان آخرین تولد در زمانی که طالبان به قدرت بازگشته اند، آغاز می شود. در کابل که پر از نگرانی و هراس است، محمد پدر خانواده سعی دارد تا زندگی طبیعی خود را در دورانی که طالبان در آن حکومت دارند، حفظ کند.

ویلای ساحلی

کارگردان: کیانوش عیاری

بازیگران: رضا عطاران، پژمان جمشیدی، ریما رامین فر

ویلای ساحلی داستان خانواده ای را روایت می کند که به عنوان سرایدار قرار است برای 6 ماه از یک ویلا نگهداری کنند. چاوش، صاحب ویلا، قرار است برای دانشگاه رفتن دخترش 6 ماه در خارج از ایران زندگی کند و ویلا را به یونس (پژمان جمشیدی) و همسرش (ریما رامین فر) می سپارد و آن ها با 3 فرزندشان به ویلا نقل مکان می کنند. اما برادرزن یونس (رضا عطاران) با ورود به خانه داستان هایی را به وجود می آورد.

رمانتیسم عماد و طوبی

کارگردان: کاوه صباغ زاده

بازیگران: الناز حبیبی، حسام محمودی

فیلمی فانتزی در باره ماجرا های عاشق شدن عماد و طوبی و این که عشق بیشتر از تپش قلب به مهارت نیاز دارد.

آهو

کارگردان: هوشنگ گلمکانی

بازیگران: علی مصفا، سپیده آرمان، حامد کمیلی، سهیلا رضوی، رضا یزدانی و رضا کیانیان

آهو حکایت انزوای خودخواسته دختری است که آرزوهایش را بر باد رفته می بیند، اما هنوز امیدش را از دست نداده است.

پالایشگاه

کارگردان: مهرداد خوشبخت

بازیگران: بانیپال شومون، امیر رضا دلاوری، الهام نامی، علیرضا مسعودی، عبدالرضا نصاری، حیدر رحیمی، پوریا ریحانی، شقایق تنگستانی و نادر سلیمانی

در سال 1359 همزمان با جنگ تحمیلی، تعدادی از مهندسین پالایشگاه نفت آبادان در تلاشند با امکانات و تجهیزاتی که در داخل انبار های آن است، پالایشگاه های دیگر را ترمیم کنند.

هاوایی

کارگردان: بهمن گودرزی

بازیگران: امین حیایی، امیر جعفری، ریحانه پارسا

هاوایی داستان ورزشکاری است که برای پیشرفت در رشته ورزشی خود قصد دارد پناهندگی کشوری خارجی را بگیرد که در این حین ماجرا هایی عجیب او را تبدیل به فرد سرشناسی در فضای مجازی می کند.

نگهبان شب

کارگردان: رضا میرکریمی

بازیگران: محسن کیایی، تورج الوند، لاله مرزبان، علی اکبر اصانلو، صفورا خوش طینت، فهیمه هرمزی، زهرا اسلامی، پرهام غلاملو، محمدصادق ملک

رسول نگهبان یک مجتمع ساختمانی است که عاشق دختری کم شنوا به نام نصیبه می شود. ولی با دخالت بهنام کارفرمای طماع پروژه، زندگی ساده و عاشقانه اش دچار مشکلاتی می شود.

گیجگاه

کارگردان: عادل تبریزی

بازیگران: حامد بهداد، باران کوثری، سروش صحت، بهرنگ علوی، امیرحسین رستمی، نادر سلیمانی، بیژن بنفشه خواه، سیاوش چراغی پور

در دهه هفتاد شمسی، یک معلم ادبیات و ورزش که مربی کلاس کاراته هم هست، به مادر مطلقه یکی از شاگردان خود علاقه مند می شود. در این میان، اتفاقات عجیب و غیرمنتظره دیگری رقم می خورد، مثل کشیده شدن پای جمشید هاشم پور، ستاره فیلم های اکشن ایرانی دهه هفتاد به قصه.

به نام رونق یا به کام قاچاق؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "به نام رونق یا به کام قاچاق؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "به نام رونق یا به کام قاچاق؟"، کلیک کنید.