تاسیس گروه امنیت زیستی برای جلوگیری از فجایع ناشی از فناوری های زیستی

تاسیس گروه امنیت زیستی برای جلوگیری از فجایع ناشی از فناوری های زیستی

گروه امنیت زیستی برای جلوگیری از فجایع ناشی از فناوری های زیستی تاسیس شد که این سازمان امیدوار است که از پیشرفت های فناوری در برابر انواع سوء استفاده ها محافظت کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آژیراک به نقل از مجلۀ ساینس؛ کارشناسان امنیت زیستی، ابتکاری با نام امنیت زیستی و ایمنی زیستی بین المللی برای علم (IBBIS) راه اندازی کرده اند که یک سازمان غیرانتفاعی با هدف کاهش خطرات مرتبط با بیوتکنولوژی مدرن است. این سازمان بر روی توسعۀ اقداماتی برای جلوگیری از استفاده نادرست از ابزارهای بیوتکنولوژی مانند ویرایش دی ان ای برای ایجاد سموم و پاتوژن های مضر تمرکز دارد.

این نگرانی ها به دلیل پیشرفت در ابزارهای ویرایش ژن مانند کریسپر (CRISPR)، خدمات چاپ دی ان ای و دسترسی آسان به هوش مصنوعی افزایش یافته است. این پیشرفت ها به طور بالقوه می تواند مورد سوء استفادۀ بیوتروریست ها قرار گیرد یا منجر به تولید تصادفی عوامل خطرناک شود.

هدف اصلی این سازمان نوپا ارایۀ یک نرم افزار رایگان برای شرکت های سنتز دی ان ای است که به آنها امکان دهد سفارش ها و مشتریان را غربالگری کنند و تهدیدات بالقوه را شناسایی نمایند. به علاوه، این ابتکار عمل به شکاف های موجود در مقررات جاری می پردازد و هدف دیگر آن ارتقای امنیت زیستی جهانی با ترویج شیوه های مسیولانه در بخش صنعت است.

این سازمان همچنین قصد دارد با توسعۀ بسته های نرم افزاری به آژانس های تامین مالی، محققان و ناشران به غربالگری گزارش های علمی کمک کند و از افشای روش های ایجاد عوامل مضر جلوگیری نمایند. علاوه بر این، این سازمان قصد دارد نگرانی های مربوط به سیستم های هوش مصنوعی را که دستورالعمل هایی برای عوامل بیوترور ارایه می دهند، برطرف کند.

کارشناسان امنیت زیستی و سیاست های علمی از تلاش های سازمان نوپای امنیت زیستی و ایمنی زیستی بین المللی برای علم استقبال کرده اند و بر اهمیت دسترسی به بهترین شیوه ها و افزایش اقدامات امنیتی در زمینه بیوتکنولوژی تاکید کرده اند. در نهایت، این سازمان با ترویج شفافیت و پاسخگویی در روش های بیوتکنولوژی، قصد دارد رفتار مسیولانه را تشویق کند و به تلاش های جهانی برای افزایش امنیت زیستی کمک کند.

تاسیس گروه امنیت زیستی برای جلوگیری از فجایع ناشی از فناوری های زیستی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاسیس گروه امنیت زیستی برای جلوگیری از فجایع ناشی از فناوری های زیستی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاسیس گروه امنیت زیستی برای جلوگیری از فجایع ناشی از فناوری های زیستی"، کلیک کنید.