تشعشعات هسته ای بیخ گوش روسیه و اوکراین/ چقدر خطر جدی است؟

به گزارش آژیراک مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که حملات به نیروگاه هسته ای زاپوریژیا می تواند منجر به فاجعه هسته ای شود. این دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا سه شنبه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «حمله بی پروای هواپیماهای بدون سرنشین به نیروگاه اتمی زاپوریژیا خطر حادثه هسته ای خطرناک را افزایش می دهد. چنین حملاتی باید متوقف شود. روسیه باید از نیروگاه اتمی زاپوریژیا خارج شود».

این اظهارات جوزپ بورل، در حالی مطرح شد که روز یکشنبه چندین پهپاد مملو از بمب به بخش هایی از این مجتمع از جمله رستوران و محوطه بار حمله کردند. مقام های این نیروگاه روز یکشنبه اعلام کردند که در طی حمله پهپادها یکی از شش راکتور هسته ای در این نیروگاه مورد هدف قرار گرفته است. به گفته آنها هیچ خسارت یا تلفات جدی در این نیروگاه وجود نداشت و سطح تشعشعات در نیروگاه پس از حملات طبیعی بود. با این حال، آژانس انرژی اتمی روسیه گفته است که سه نفر در این حمله زخمی شده اند.

تشعشعات هسته ای بیخ گوش روسیه و اوکراین/ چقدر خطر جدی است؟

گفتنی است پس از این واقعه، مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز حمله هواپیمای بدون سرنشین به یکی از شش رآکتور هسته ای در نیروگاه هسته ای زاپوریژیا را محکوم کرد و گفت که چنین حملاتی به طور قابل توجهی خطر یک حادثه هسته ای بزرگ را افزایش می دهد.

رافایل گروسی در حساب توییتری خود با محکوم کردن این حمله منتسب به اوکراین تاکید کرد که دست کم 3 حمله مستقیم به راکتور اصلی این نیروگاه رخ داده که اتفاقی غیرقابل پذیرش است.

موضع روسیه و اوکراین

نیروگاه زاپوریژیا بزرگترین تاسیسات هسته ای اروپا با شش راکتور، که پس از تهاجم به اوکراین در فوریه 2022 توسط نیروهای روسیه تصرف شد، مدت هاست موضوع اتهامات متقابل روسیه و اوکراین به یکدیگر بوده است.

هم اوکراین و هم روسیه مرتبا یکدیگر را به حمله به نیروگاه زاپورژیا متهم کرده اند. اوکراین هشدار داده است که روسیه در حال طراحی یک حادثه در نیروگاه زاپوریژیا است. در همین حال مسکو گفته است که امکان خرابکاری از جانب اوکراین در این نیروگاه وجود دارد.

در مورد حادثه روز یکشنبه هم روسیه و اوکراین هر کدام دیگری را به ارسال پهپادهای کامیکازه به نیروگاه هسته ای زاپوریژیا متهم کرده اند. روس ها ضمن مقصر اعلام کردن اوکراین گفتند: «تلاش های نیروهای مسلح اوکراین برای حمله به نیروگاه هسته ای زاپوریژیا ادامه دارد». اوکراین هم گفته است که مسکو در حال انتشار اطلاعات جعلی مبنی بر شلیک پهپادهای کی یف به این نیروگاه است. ستوان آندری کووالنکو، رییس مرکز مقابله با اطلاعات نادرست اوکراین، گفت: «روسیه با هواپیماهای بدون سرنشین به این تاسیسات حمله می کند و وانمود می کند که اوکراین تهدیدی برای نیروگاه و ایمنی هسته ای آن است». در حالی که دو طرف انگشت اتهام به سمت یکدیگر گرفته اند آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ طرفی را در این خصوص به عنوان مقصر معرفی نکرده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها نسبت به حمله به این نیروگاه هسته ای که بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا است هشدار داده و تاکید کرده چنین اقداماتی می تواند به وقوع یک فاجعه هسته ای منجر شود.

نیروگاه ژاپوریژیا متعلق به روسیه یا اوکراین؟

نیروگاه اتمی زاپوریژیا که در کنار رودخانه دنیپرو واقع شده است و تنها 500 کیلومتر از محل بدترین حادثه هسته ای جهان یعنی فاجعه سال 1986 چورنوبیل فاصله دارد، بزرگترین مجموعه هسته ای در نوع خود در اروپا و در میان 10 نیروگاه بزرگ هسته ای جهان است. این تاسیسات از زمانی که نیروهای روسی آن را در مارس 2022 تصرف کردند، تحت کنترل روسیه بوده است. از زمان اشغال این نیروگاه، مسکو ادعای مالکیت این نیروگاه را دارد اما کی یف معتقد است که این نیروگاه در قلمرو قانونی اوکراین قرار دارد. موضعی که تقریباً تمام جهان از آن حمایت می کنند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی فارغ از این جنگ قدرت، ایجاد یک «منطقه حفاظتی» را برای زاپوریژیا پیشنهاد کرده است که در آن هر دو کشور اوکراین و روسیه موافقت کنند از شلیک به نیروگاه خودداری کنند و سلاح های سنگین خود را از این منطقه حفاظتی خارج کنند.

چقدر خطر جدی است؟

سازه های حفاظتی راکتورهای هسته ای مانند راکتور زاپوریژیا از بتن مسلح با روکش فولادی ساخته شده اند که برای مقاومت در برابر ضربه سقوط یک هواپیمای کوچک طراحی شده اند، بنابراین حملات جزیی خطری را متوجه این سازه ها نمی کند اما حملات جدی تر می تواند خطرفاجعه آفرین باشد.

یک مطالعه در سال 1989 توسط وزارت انرژی ایالات متحده نشان داد که مدل سازه حفاظتی مورد استفاده در زاپوریژیا در برابر اثرات سقوط هواپیما آسیب پذیر است و اگر یک جت جنگنده به سمت پایین به داخل گنبد سقوط کند، جایی که سازه نازک تر است، می تواند به آن نفوذ کند و باعث افتادن تکه های بتن و قطعات موتور هواپیما به داخل راکتور شود.

ضربه به خطوط برق خارجی که برای خنک کردن سوخت هسته ای در راکتورها ضروری هستند، هم خطر دیگری است. خنک کردن سوخت حتی در راکتورهای در حالت خاموشی سرد برای جلوگیری از ذوب هسته ای ضروری است. از زمان شروع جنگ اوکراین، نیروگاه هشت بار برق خارجی خود را از دست داده است، آخرین بار در دسامبر سال گذشته بود که مسیولان این نیروگاه را مجبور کرد برای تامین برق به دیزل ژنراتورهای اضطراری تکیه کنند. بنابر این هرگونه موشک و یا سقوط هواپیما که به سازه حفاظتی راکتورهای نیروگاه زاپوریژیا آسیب وارد کند و همچنین قطع برقی که برای خنگ نگه داشتن راکتورها لازم است می تواند باعث بروز فاجعه ای هسته ای در نیروگاه زاپوریژیا شود که عواقب آن می تواند دامن هر دوکشور اوکراین و روسیه را بگیرد.

311311

تشعشعات هسته ای بیخ گوش روسیه و اوکراین/ چقدر خطر جدی است؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشعشعات هسته ای بیخ گوش روسیه و اوکراین/ چقدر خطر جدی است؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشعشعات هسته ای بیخ گوش روسیه و اوکراین/ چقدر خطر جدی است؟"، کلیک کنید.