تصویر روز ناسا: وقتی سیاهچاله، ستاره از همه جا بی خبر را از هم می درد

به گزارش آژیراک، اگر ستاره مستقیماً به سیاهچاله ای پرجرم برخورد کند، آنگاه به طور کامل درون سیاهچاله سقوط می کند و همه چیز ناپدید می شود. اما به احتمال زیاد پیش از آنکه به مرزهای افق رویداد برسد، ستاره به اندازه ای نزدیک می شود که نیروهای جزرومدی گرانش سیاه چاله، لایه های بیرونی آن را پاره پاره می کند و ستاره را از هم می درد. بدین ترتیب عمده گازهای ستاره به درون سیاهچاله راه نمی یابند.

این دست رویدادهای ازهم دریده شدن جزرومدی ستاره ای می توانند به اندازه انفجار ابرنواختری، درخشان شوند و به لطف پیشرفت فناوری و ساخت تلسکوپ های رباتیک عظیم، روز به روز بر تعداد اکتشافات آن ها افزوده می شود.

تصویر روز ناسا: وقتی سیاهچاله، ستاره از همه جا بی خبر را از هم می درد

در این تصویرسازی هنری، ستاره ای به تازگی از نزدیکی سیاهچاله پرجرمی عبور کرده و گازهایش را در امتداد مدار حرکت خود به جا گذاشته است. لبه داخلی قرص گاز و گردوغباری که سیاهچاله را احاطه کرده، در اثر رخداد اختلال داغ می شود و ممکن است تا مدت ها پس از ناپدید شدن ستاره هم به درخشش خود ادامه دهد.

اعتبار تصویر: ناسا، آزمایشگاه پیشرانش جت، کالتک. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

تصویر روز ناسا: وقتی سیاهچاله، ستاره از همه جا بی خبر را از هم می درد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: وقتی سیاهچاله، ستاره از همه جا بی خبر را از هم می درد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: وقتی سیاهچاله، ستاره از همه جا بی خبر را از هم می درد"، کلیک کنید.