تقویت روح همزیستی مسالمت‌آمیز، ایجاد یک نظم بین‌المللی عادلانه و متوازن

تقویت روح همزیستی مسالمت‌آمیز، ایجاد یک نظم بین‌المللی عادلانه و متوازن

امسال هفتادمین سالگرد پنج اصل همزیستی مسالمت‌آمیز است. چین در تاریخ 28 ژوئن، همایش بزرگداشت هفتادمین سالگرد پنج اصل همزیستی مسالمت‌آمیز و سایر رویدادهای یادبود مربوط به آن را برگزار کرد. رئیس جمهور شی جین‌پینگ در این کنفرانس شرکت کرد و سخنرانی مهمی ایراد نمود. رئیس جمهور شی تأکید کرد که هدف ما از گردهمایی برای بزرگداشت هفتادمین سالگرد پنج اصل همزیستی مسالمت‌آمیز، ترویج این اصول در شرایط جدید، ساخت جامعه‌ای انسانی با آینده‌ای مشترک به کمک یکدیگر و ایجاد انگیزه و نیروی محرک قوی برای پیشرفت بشر است.

هفتاد سال پیش، رهبری چین برای اولین بار پنج اصل را به طور کامل مشخص کرد: احترام متقابل به اصل حاکمیت و تمامیت ارضی، عدم تجاوز متقابل، عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر، برابری و منافع متقابل و همزیستی مسالمت‌آمیز. این دستاوردی تاریخی در راستای ایجاد نوع جدیدی از روابط بین‌المللی عادلانه و برابر بود. رئیس جمهور شی جین پینگ خاطر نشان کرد که پنج اصل همزیستی مسالمت‌آمیز طی 70 سال گذشته، فراتر از زمان و مکان رفته و بر بیگانگی غلبه کرده است و از انعطاف‌پذیری و ارتباط دائمی برخوردار است. آن‌ها به هنجارهای اساسی باز، فراگیر و قابل اعمال جهانی برای روابط بین‌الملل و اصول بنیادین حقوق بین‌الملل تبدیل شده‌اند. این اصول سهم تاریخی غیرقابل انکاری در روند پیشرفت بشر داشته‌اند.

پنج اصل همزیستی مسالمت‌آمیز، معیاری تاریخی برای روابط بین‌الملل و حاکمیت قانون بین‌المللی تعیین کرده و به عنوان راهنمای اصلی برای برقراری و توسعه روابط بین کشورهایی با نظام‌های اجتماعی مختلف عمل کرده است. آن‌ها نیروی محرکه قدرتمندی برای تلاش کشورهای در حال توسعه برای دستیابی به همکاری و خوداتکایی از طریق وحدت بوده‌اند و خرد تاریخی را برای اصلاح و بهبود نظم بین‌المللی به ارمغان آورده‌اند.

چین وفادارانه به پنج اصل همزیستی مسالمت‌آمیز عمل کرده است. چین نوین در طول 75 سال از تأسیس خود، هرگز جنگی را آغاز نکرده و حتی یک وجب از خاک کشور خارجی را اشغال نکرده است. چین تنها کشوری در جهان است که تعهد به مسیر توسعه صلح‌آمیز را در قانون اساسی خود گنجانده است و تنها کشور در میان کشورهای بزرگ دارای سلاح هسته‌ای است که متعهد به عدم استفاده اول از سلاح‌های هسته‌ای است.

جهان امروز شاهد تغییرات عظیمی است که در یک قرن اخیر بی سابقه بوده است. کشورها در حال تبدیل شدن به یک جامعه با آینده‌ای مشترک هستند. با این حال، بی عدالتی و نابرابری در روابط بین‌الملل همچنان وجود دارد، یکجانبه گرایی بیداد می‌کند و برای حفظ صلح جهانی و ترویج توسعه مشترک راهی طولانی در پیش است. رئیس جمهور شی جین‌پینگ تأکید کرد که در حال حاضر، چین در حال تلاش برای ساختن یک کشور سوسیالیستی مدرن بزرگ در همه زمینه‌ها و دستیابی به جوان‌سازی ملی از طریق مسیر چینی به سوی مدرنیزاسیون است. در این مسیر جدید، ما همچنان به دفاع از پنج اصل همزیستی مسالمت‌آمیز ادامه خواهیم داد، با تمام کشورها برای ساختن جامعه‌ای با آینده مشترک برای بشریت همکاری خواهیم کرد و سهم جدید و بیشتری در حفظ صلح جهانی و ترویج توسعه مشترک خواهیم داشت.

رئیس جمهور شی جین‌پینگ در سال‌های اخیر ابتکار توسعه جهانی، ابتکار امنیت جهانی و ابتکار تمدن جهانی را پیشنهاد کرده است. این سه ابتکار به عنوان بخشی از تلاش‌های چین برای بهبود حکمرانی جهانی و حل مسائل دشوار مربوط به توسعه انسانی، مورد حمایت جامعه بین‌المللی قرار گرفته است. سال گذشته، چین آشتی تاریخی بین ایران و عربستان سعودی را تسهیل کرد که راه را برای تحقق صلح و ثبات در خاورمیانه هموار نمود و الگویی درخشان برای حل مشکلات و اختلافات بین کشورها از طریق گفتگو و مشورت به جا گذاشت. این نمونه‌ای موفق از اجرای ابتکار امنیت جهانی و نمونه‌ای از پنج اصل همزیستی مسالمت‌آمیز است.

4949

تقویت روح همزیستی مسالمت‌آمیز، ایجاد یک نظم بین‌المللی عادلانه و متوازن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تقویت روح همزیستی مسالمت‌آمیز، ایجاد یک نظم بین‌المللی عادلانه و متوازن" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تقویت روح همزیستی مسالمت‌آمیز، ایجاد یک نظم بین‌المللی عادلانه و متوازن"، کلیک کنید.