تنها دو شب کم خوابی می تواند باعث احساس پیری در شما شود

تنها دو شب کم خوابی می تواند باعث احساس پیری در شما شود

آفتاب نیوز :

احساس پیری علاوه بر ناتوانی بیشتر، ممکن است با تغذیه ناسالم، کاهش تحرکات بدنی و تمایل کمتر افراد به معاشرت بر سلامت تاثیر بگذارد.

طبق مطالعه ای جدید، دو شب خواب کم برای ایجاد احساس پیری در افراد کافی است. محققان می گویند خواب مداوم و آرام عاملی کلیدی برای احساس سن واقعی افراد است.

روانشناسان در سوید دریافتند داوطلبانی که خواب آن ها دو شب متوالی به چهار ساعت محدود می شود، خود را بیش از چهار سال پیرتر احساس می کنند. برخی نیز ادعا می کردند که خواب آلودگی باعث می شود آن ها چندین دهه احساس پیری کنند.

برعکس این حالت زمانی مشاهده شد که به افراد اجازه داده شد تا 9 ساعت در رختخواب بمانند. هرچند که تاثیر این رویکرد روی احساس افراد کمتر بود، اما شرکت کنندگان در این مطالعه ادعا کردند که پس از استراحت کافی، به طور متوسط احساس می کنند که سه ماه جوا ن تر از سن واقعی خود هستند.

تاثیر فوری کم خوابی بر احساس پیری

«لیونی بالتر»، روانشناس اعصاب و روان در موسسه کارولینسکا در استکهلم و اولین نویسنده این مطالعه می گوید: «خواب تاثیر عمده ای روی احساس شما از سن خود دارد و این فقط به الگو های خواب طولانی مدت شما مربوط نمی شود. حتی زمانی که دو شب کمتر می خوابید، تاثیر مستقیم آن را خواهید دید.»

احساس پیری علاوه بر ناتوانی بیشتر، ممکن است با تغذیه ناسالم، کاهش تحرکات بدنی و تمایل کمتر افراد به معاشرت و مشارکت در تجربیات جدید، بر سلامت آن ها نیز تاثیر بگذارد.

محققان برای رسیدن به نتایج خود دو مطالعه انجام دادند. در مرحله اول، 429 نفر از افراد 18 تا 70 ساله به سوالاتی در مورد اینکه درصورت چند شب بد خوابیدن خود را در چه سنی احساس می کنند، پاسخ دادند. خواب آلودگی آن ها نیز براساس مقیاس استاندارد مورد استفاده در تحقیقات روانشناسی رتبه بندی شد.

دانشمندان دریافتند به ازای هر روز کم خوابی، داوطلبان خود را به طور متوسط سه ماه بزرگ تر احساس می کردند. درحالی که افراد با یک ماه خواب بدون مشکل، خود را تقریباً شش سال جوان تر از سن واقعی احساس می کردند. بااین حال، مشخص نبود که آیا خواب بد باعث می شود افراد احساس پیری کنند یا برعکس.

در مطالعه دوم، محققان از 186 داوطلب 18 تا 46 ساله سوال کردند که بعد از دو شب خواب فراوان که در آن هر شب 9 ساعت در رختخواب می ماندند و دو شب که فقط چهار ساعت در شب می خوابیدند، خود را در چه سنی احساس می کردند. پس از دو شب خواب محدود، شرکت کنندگان خود را به طور متوسط 4.44 سال بزرگ تر از زمانی که خواب کافی داشتند احساس می کردند؛ بنابراین احساس مسن تربودن با احساس خواب آلودگی همراه بود.

بالتر گفت: «اگر می خواهید احساس جوانی کنید، مهم ترین چیز این است که از خواب خود محافظت کنید.»

مطالعات آینده

روان شناسان در Proceedings of the Royal Society B تفاوت هایی را در واکنش های افراد به کم خوابی توصیف می کنند. این توصیف بسته به اینکه افراد صبحگاهی هستند، یعنی صبح زود بیدار می شوند و شب زود به رختخواب می روند، یا عصرگاهی هستند، که دیر بیدار می شوند و دیر می خوابند متفاوت است. تیپ های عصرگاهی معمولاً حتی پس از خواب زیاد، خود را مسن تر احساس می کردند.

بالتر می گوید که یافته ها، درصورت تایید، می توانند به خوبی مورد استفاده قرار بگیرند. او گفت: «این مهم است که بدانیم سن ذهنی چقدر انعطاف پذیر است. اگر بتوانیم به مردم احساس جوان تری بدهیم، ممکن است بتوانند از مزایای مرتبط با آن برخوردار شوند؛ مانند تمایل بیشتر به تجربه های جدید و فعال بودن اجتماعی و فیزیکی.»

دکتر «سرنا ساباتینی»، روانشناس دانشگاه ساری، نتایج را امیدبخش خواند، اما گفت که بررسی اینکه آیا این نتایج در افراد مسن تر نیز باقی می مانند یا خیر، باید اولویت تحقیقات آینده باشد.

او افزود: «یک چیز مهم دیگر که در تحقیقات آینده باید درنظر گرفته شود، کاوش در این مکانیسم ها در طول زمان است. این مطالعه به ما می گوید که خواب بد شبانه می تواند بر احساس ما در روز بعد تاثیر بگذارد. اما اثرات خواب بد برای ماه ها و سال ها چیست؟»

دکتر «ایولیانا هارتسکو»، مدرس ارشد روانشناسی در دانشگاه لافبورو، گفت که کیفیت خواب ناکافی یا ضعیف برای رفتار های سبک زندگی مهم است و در طولانی مدت بر سلامت تاثیر می گذارد.

او گفت: «خواب یکی از رفتار های قابل تغییر است که تاثیر فوری و قابل توجهی بر سلامتی دارد. مدتی طول می کشد تا تاثیرات رژیم غذایی نامناسب و فعالیت بدنی کم را متوجه شوید. اما تاثیر یک شب کم خوابی فوری بوده و بر تمام رفتار های سبک زندگی در 24 ساعت دیگر قابل مشاهده است.»

نیاز به تحقیقات طولانی مدت

یک مطالعه جداگانه 10 ساله روی بیش از 4000 اروپایی نشان داد کسانی که به طور مداوم دو تا سه بار در هفته ورزش می کنند، به طور قابل توجهی کمتر از افراد غیرفعال از بی خوابی رنج می برند و بهتر می توانند هر شب شش تا نه ساعت بخوابند.

تیم بین المللی محققان، پرسش نامه هایی را از افراد ثبت نام شده در نظرسنجی سلامت تنفسی جامعه اروپایی در مورد عادات ورزشی، میزان خواب و مدت زمان آن و میزان احساس خواب آلودگی در روز مورد تجزیه وتحلیل قرار دادند. داوطلبان در 21 سایت و در 9 کشور به مدت یک دهه زیر نظر بودند.

این مطالعه نشان داد کسانی که دو بار در هفته، حداقل یک ساعت ورزش می کردند، 42 درصد کمتر از افراد غیرفعال دچار مشکل به خواب رفتن می شدند.

نویسندگان در BMJ Open می نویسند: «این مطالعه دارای یک دوره پیگیری طولانی به مدت 10 سال است و نشان می دهد که ثبات در فعالیت بدنی ممکن است عامل مهمی در بهینه سازی مدت خواب و کاهش علایم بی خوابی باشد.»

تنها دو شب کم خوابی می تواند باعث احساس پیری در شما شود

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تنها دو شب کم خوابی می تواند باعث احساس پیری در شما شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تنها دو شب کم خوابی می تواند باعث احساس پیری در شما شود"، کلیک کنید.