تومور کلیه چه علایمی دارد؟

تومور کلیه چه علایمی دارد؟

آفتاب نیوز :

«محمدحسین سلطانی» با حضور در برنامه «طبیب» با تاکید براینکه شایع ترین علامت تومور های کلیه بی علامتی است، تصریح کرد:، اما باید این نوید را به هموطنان بدهم با روش ها و تکینک های پیشرفته ای که وجود دارد اگر افراد در موقع مناسب مراجعه کنند، دیگر نیازی به نگرانی نیست.

«محمدحسین سلطانی» جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری، در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه بخش زیادی از مشکلات و نارسایی های کلیه ارثی نیست و به رژیم غذایی و عادات ما و برخورد های محیطی و شغلی برمی گردد، در خصوص تومور های کلیه یادآور شد: شایع ترین علامت تومور های کلیه بی علامتی است، یعنی این تومور ها تا زمانی که خیلی بزرگ نشوند علامت ندارند و بیمار فقط در سونوگرافی هایی که به دلایل دیگری انجام می شود متوجه ابتلای به آن ها می شود، ولی مواردی که بزرگتر باشند با درد های پهلو و خونریزی های ادراری همراه می شود، اما این ها 20 درصد بیمار هایی هستند که تومور های کلیه را دارند.

وی ادامه داد: یعنی نزدیک به 70 تا 80 درصدی که حتی تومور های وخیم دارند علامتی مشاهده نمی کنند و ممکن است زمانی متوجه شوند که تومور پیشرفت کرده و علایم اصلی خودش را بروز داده و گاهی هم که فرد به دلایل دیگری مثل سونوگرافی و غربالگری های شغلی از شکم و لگن متوجه بیماری می شود، البته این تومور با کیست کلیه فرق دارد، چون اغلب مردم این نگرانی را دارند که در سونوگرافی کیست مشاهده شده، کیست های ساده عموما نگرانی نداشته و حتی نیاز به دارو و جراحی هم ندارند مگر در مواقعی که اندازه آن ها بالای 10 سانتیمتر باشد که آن را هم با جراحی های بسته از بین می بریم.

این پزشک متخصص با اشاره به استفاده از روش های جدید خارج کردن تومور کلیه توضیح داد: در حال حاضر تعدادی از جراحی ها با برش های پهلو و با برداشتن یک دنده انجام می شود و در اغلب موارد تمام عمل با استفاده از روش های لاپاروسکوپی است، در حال حاضر تا جایی که ممکن است سعی می کنیم بافت فعال کلیه را حفظ کنیم در غیر این صورت ناچار به برداشتن کلیه می شویم در واقع با این روش فقط سه جای یک سانتی در بدن بیمار باقی مانده که آن هم بعد از چند ماه از بین می رود.

سلطانی در پاسخ به این سوال که چه کسانی بیشتر در معرض تومور های کلیه هستند، اظهار کرد: ما فاکتور مشخصی برای ابتلای به آن نداریم به جز سیگار کشیدن یا مواردی که سابقه مثبت فامیلی وجود دارد، اما عمدتا فاکتور مشخصی برای ابتلای به آن وجود ندارد، ضمن اینکه بخش عمده ای از تومور های کلیه بدخیم هستند و امکان عود آن ها و نفوذ به بافت های دیگر هم وجود دارد و نکته دیگر اینکه تومور های کلیه بدخیم هم به شیمی درمانی و هم به پرتودرمانی مقاوم هستند، لذا درمان آن ها فقط به وسیله جراحی امکان پذیر است و نیاز به پیگری های بلندمدت دارند.

وی با اشاره به اینکه هرچه بیمار در مراحل پایین تری درمان شود قطعا امید به زندگی بیشتر و زندگی راحت تری خواهد داشت، افزود: لذا به عنوان پاسخ قطعی به افرادی که تنها مایل به شیمی درمانی و پرتودرمانی هستند این است که این روش ها در قدم اول درمان تومور های کلیه جایگاهی ندارند.

عضو هییت علمی دانشگاه شهید بهشتی در پایان نیز یادآور شد: این روش نیاز به شیمی درمانی بعد از عمل ندارد، اما بیماران حتما باید پیگیری های دوره ای را داشته باشند، چون احتمال 10 تا 20 درصد وجود دارد که دوباره تومور رشد کند، اما اگر با حاشیه طبیعی برداشته شود این احتمال به حداقل می رسد و ما پروتکل های مراجعه سه ماه و شش ماهه در نظر می گیریم تا بیمار تحت نظر باشد، لذا تاکید می کنم اگر افراد در موقع مناسب مراجعه کنند، با روش ها و تکینک های پیشرفته ای که وجود دارد دیگر نیازی به نگرانی نیست.

تومور کلیه چه علایمی دارد؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تومور کلیه چه علایمی دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تومور کلیه چه علایمی دارد؟"، کلیک کنید.