جهش تولید مسکن، با حمایت دولت و مشارکت دادن بخش خصوصی

آژیراک/خراسان رضوی عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی در خصوص نحوه تحقق شعار سال «جهش تولید با مشارکت مردم» در حوزه مسکن گفت: باید به فعالان این حوزه بها داد و امور را روان سازی کرد تا شاهد رونق ساخت وساز و رفع نیاز مسکن جامعه باشیم.

نعمت الله ظریف در گفت وگو با آژیراک، در خصوص شعار سال «جهش تولید با مشارکت مردم» اظهار کرد: دولت باید در امور حوزه مسکن روان سازی انجام دهد تا بخش خصوصی در کنار مردم قوت بگیرد.

وی افزود: متاسفانه بخش خصوصی در حوزه مسکن به بازی گرفته نشده و در میدان عمل و در کوران ساخت وساز نیز به فعالان و بخش خصوصی این حوزه بها داده نمی شود.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی با اشاره به اینکه در حوزه مسکن مهمترین مشکل، نبود یا کمبود زمین است، گفت: در مشهد زمین متری 7 میلیون تومان و هر متر آپارتمان 40 تا 50 میلیون تومان است؛ لذا اگر دولت تامین زمین انجام دهد و قیمت زمین را در بخش هزینه های مسکن صفر کند، همانطور که در طرح مسکن آژیراک و نهضت ملی مسکن زمین را تامین کرد، بخشی از مشکل حل می شود اما با توجه به رشد جمعیت جوان، این اقدام برای تکاپوی ساخت وساز کافی نیست.

مسکن باید کالای مصرفی باشد نه سرمایه ای

ظریف با بیان اینکه مسکن باید کالای مصرفی باشد نه کالای سرمایه ای، تصریح کرد: متاسفانه قیمت مسکن در کشور ما پابه پای سایر بازارها از جمله سکه، ارز و خودرو رشد می کند و از تکانه های اقتصادی و فراز و نشیب های آن تاثیر می پذیرد و از این قاعده مستثنی نیست.

وی اضافه کرد: استکبار جهانی نمی خواهد ما مستقل باشیم، لذا وقتی رهبر معظم انقلاب به جهش تولید با مشارکت مردم تاکید دارند، وظیفه ما است در حوزه مسیولیتی خود، تولید مسکن را بالا ببریم و میزان عرضه آن را افزایش دهیم.

لزوم حمایت بیشتر دولت از حوزه مسکن

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی دولت از جمله وارد کردن 350 هزار هکتار از محدوده شهرها به داخل محدوده خدمات شهری جهت تبدیل به مسکن، افزایش تراکم روی طرح های اجرا شده و افزایش تسهیلات به مبلغ 550 میلیون تومان، خاطرنشان کرد: البته همچنان با مشکل کمبود زمین مواجهیم و مجموع اقدامات پشتیبانی و حمایتی دولت در حوزه مسکن تنها 25 درصد هزینه تولید مسکن را دربرمی گیرد، از این رو نقش دولت در این حوزه کم است.

ظریف افزود: در حال حاضر مبلغ وام تخصیصی به حوزه مسکن حدود 25 درصد هزینه ها را جبران می کند، حال آنکه باید 85 درصد هزینه تمام شده مسکن از طریق وام تامین شود.

وی با تاکید بر لزوم تامین نقدینگی مورد نیاز جهت تهیه مسکن، عنوان کرد: در زمینه اقلام مصرفی و مصالح مورد نیاز در ساختمان سازی ازجمله فولاد، سیمان، میلگرد و … طی دو ماه اخیر با افزایش قیمت ارز، قیمت این اقلام که در داخل تولید می شود و اغلب واحدهای تولیدکننده هم دولتی هستند نیز افزایش 25 درصدی داشته و باید پشتیبانی بیشتری از این حوزه صورت بگیرد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی با اشاره به تعاونی کردن این اقلام در دهه 60 که نیاز به نظارت بر میزان مصرف و نحوه استفاده از میلگرد و آهن تعاونی بود، این روش را اشتباه دانست و گفت: باید روش دیگری در بازار اجرا کرد تا قیمت ها کنترل شود.

جهش تولید مسکن، با حمایت دولت و مشارکت دادن بخش خصوصی

قوانین باید روان سازی شود

ظریف خاطرنشان کرد: در شرایطی که فولاد تولید داخل گران می شود، دستمزدها افزایش می یابد و نرخ نهاده های ساختمانی اضافه می شود، قیمت مسکن نجومی است و جامعه هدف ما دهک های چهار، پنج، 6 و هفت شامل کارمندان و کارگران نمی توانند مسکن متری 40 تا 50 میلیون تومان تهیه کنند.

وی ادامه داد: دولت باید در حوزه قوانین مالیاتی، هزینه های تامین اجتماعی و عوارض شهرداری روان سازی کند. هم اکنون حدود 8 تا 10 درصد هزینه ساختمان را شهرداری بابت هزینه صدور پروانه ساختمانی دریافت می کند، اگرچه ساخت وساز مسکن عارضه ای نیست که قرار باشد هزینه ای بابت انجام آن پرداخت و به نظر بنده مسیولان شهر و سیاست گذاران باید برخی قوانین در حوزه ساخت وساز مسکن را تغییر دهند.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی بیان کرد: هر چند تغییراتی صورت گرفته و عوارض ساختمانی در حاشیه شهر با 50 درصد تخفیف دریافت می شود اما عمدتاً باید هزینه های مربوط به تامین اجتماعی، شهرداری و … همان اول کار توسط سازنده پرداخت شود، 50 درصد هزینه ساختمانی نیز بابت خرید زمین صرف می شود که با هزینه های دیگر اداری که نقدی هم باید پرداخت شود کار ساخت وساز برای سازندگان مسکن سخت می شود.

ظریف با تاکید بر لزوم افزایش مبلغ تسهیلات حوزه مسکن و زمان بازپرداخت آن تصریح کرد: در خراسان رضوی مبلغ 550 میلیون تومان، تسهیلات طرح ملی مسکن است که در حال حاضر اقساط مربوط به این مبلغ 10 میلیون تومان بوده و بخش اعظم حقوق کارگران و کارمندان باید بابت قسط هزینه شود.

وی افزود: در این شرایط سیستم بانکی نیز نگران است که جامعه هدف به لحاظ سطح درآمدی در پرداخت اقساط ناتوان باشد و تصمیم گیری هایشان در این حوزه ناامیدکننده است.

بی توجهی به انبوه سازان علی رغم نقش آن ها در نهضت ملی مسکن

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی با اشاره به اینکه در اجرای طرح نهضت ملی مسکن، انبوه سازان، به عنوان سربازان دولت، می توانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند، اما به آن ها توجهی نمی شود، گفت: سیاست دولت سیزدهم در بخش مسکن، ساخت 4 میلیون واحد مسکونی بود و پس از مدتی متوجه شد که نمی تواند این سیاست را محقق نماید و مشخص شد برای اجرای این طرح با 350 هزار هکتار کسری زمین مواجه است؛ از این رو تصمیم گرفت تنها زمین را تامین کند که در برخی شهرها با وارد کردن اراضی داخل محدوده خدمات شهری و تامین زیرساخت های مناسب و ارایه تسهیلات، طرح نهضت ملی مسکن در حال اجرا است.

ظریف ادامه داد: برای انبوه سازان، با توجه به دادن نرخ های دستوری و در نظر گرفتن 100 آیتم ساختمانی امکان مشارکت در ساخت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن وجود ندارد. 

وی اضافه کرد: در طرح اخیر نیز با قیمت دستوری 4.5 تا 5 میلیون تومان، بدون دخالت بخش خصوصی در تصمیم گیری ها، این بخش ضعیف و ضعیف تر می شود زیرا در شرایط فعلی ساخت هر متر مسکن در طرح نهضت ملی مسکن کمتر از 15 میلیون تومان نیست.

جهش تولید مسکن، با حمایت دولت و مشارکت دادن بخش خصوصی

انبوه سازان، دست به گریبان با مشکلات

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی گفت: انبوه سازان امروز با مشکلات بسیاری دست به گریبانند، از یک سو تورم و افزایش قیمت مصالح و نهاده های ساختمانی و از سوی دیگر افزایش چندباره دستمزدها دردسرساز است.

ظریف با تاکید بر اینکه در گذشته در سال، یک بار قیمت دستمزد عوامل ساخت وساز افزایش پیدا می کرد و بخش خصوصی این مسیله را می پذیرفت اما در سال گذشته سه بار دستمزد عوامل ساخت وساز افزایش یافته و با گران شدن قیمت لاستیک، نرخ حمل ونقل مصالح نیز افزایش پیدا کرده است، اظهار کرد: انبوه ساز در این شرایط، سرمایه اش را در این حوزه باقی نمی گذارد.

وی افزود: انبوه ساز، واحدهایی را با متری 16 میلیون تومان پیش فروش کرده و پس از چند ماه با افزایش قیمت ها، ساخت هر متر آپارتمان گران تر تمام می شود و انبوه ساز متضرر شده، اختلافات بالا می گیرد و پای او به محاکم قضایی باز می شود و تصمیم می گیرد در این حوزه مشارکت نکند. در صورتی که نیاز به مسکن در جامعه وجود دارد، تولیدی صورت نمی گیرد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مبلغ کم تسهیلات و کوتاه بودن دوره بازپرداخت، تورم و گران شدن نهاده های ساختمانی طی چند نوبت در سال منجر به رکود مسکن می شود.

راه حل چیست؟

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی با بیان اینکه سیستم مالی در اجرای این طرح همراهی نکرد و تاکنون 2 میلیون و 200 هزار وام به طرح نهضت ملی پرداخت شده و بابت نصف این تعداد زمین تحویل داده شده اما با اختصاص زمین به تنهایی، تهیه مسکن صورت نمی گیرد، اظهار کرد: مردم سازنده مسکن نیستند، لذا باید دولت از انبوه سازان و بخش خصوصی حمایت کند و نه تنها در تامین زمین بلکه در تامین نهاده های ساختمانی و هزینه های اداری و کنترل تورم به کمک بخش خصوصی بیاید.

ظریف یادآور شد: در شرایطی که همه ما از فشارهای بین المللی و تحریم ها مطلع هستیم و دولت تلاش می کند با افزایش تسهیلات و اختصاص زمین در حوزه مسکن حمایت هایی انجام دهد، اما در صورت تداوم تورم و گران شدن گاه وبیگاه نهاده های ساختمانی و افزایش هزینه ها باز هم در این حوزه عقب می مانیم و جامعه ذی نفعان نمی توانند صاحب مسکن شوند.

وی اضافه کرد: امیدواریم در سایه حمایت های دولت و با مشارکت بخش خصوصی، امکان تامین 40 درصد هزینه های ساخت مسکن از سوی دولت از طریق تسهیلات و روان سازی امور و … فراهم شود و مردم بتوانند در این بخش مثمر ثمرتر باشند.

پایان خبر آژیراک

جهش تولید مسکن، با حمایت دولت و مشارکت دادن بخش خصوصی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جهش تولید مسکن، با حمایت دولت و مشارکت دادن بخش خصوصی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جهش تولید مسکن، با حمایت دولت و مشارکت دادن بخش خصوصی"، کلیک کنید.