حداد عادل: نظارت بر کیفیت آموزش دانشجویان خارجی به بنیاد سعدی واگذار شد

در دومین جشنواره جایزه ملی ثریا:

حداد عادل: نظارت بر کیفیت آموزش دانشجویان خارجی به بنیاد سعدی واگذار شد

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: اخیراً در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد که نظارت بر امر کیفیت آموزش دانشجویان خارجی بر عهده بنیاد سعدی قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آژیراک، غلامعلی حداد عادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در دومین جشنواره جایزه ملی ثریا که امروز (سه شنبه، 15 اسفند 1402) در سالن همایش های بین الملل دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است، اظهار کرد: حضور 100 هزار دانشجوی خارجی از 100 ملیت در ایران افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

وی افزود: بنده به عنوان دانشجوی سال خورده دانشگاه تهران که 60 سال پیش تحصیل خود را آغاز کرده ام و معلم فیزیک در دانشگاه شهید بهشتی بوده ام می خواهم با استناد به تجربه خود عرض کنم در آن سال هایی که درس می دادیم و درس می خواندیم تعداد دانشجویان خارجی با زحمت به چند صد دانشجو می رسید. 

حداد عادل تصریح کرد: گاهی در برخی از رشته های علوم انسانی مانند فلسفه با تعداد انگشت شمار دانشجوی خارجی داشتیم؛ بنابراین باید از وزارت علوم و روسای دانشگاه ها تشکر کنیم که زمینه را برای پذیرش دانشجوی بین الملل در ایران فراهم کردند. البته زمینه اصلی را پیشرفت اصلی کشور فراهم کرده است و در حال حاضر با تمام ناامیدی هایی که دشمن به کشور وارد می کند  ولی هر انسان منصفی تصدیق می کند در بسیاری از رشته ها جهشی پیدا شده است. 

رییس فرهنگ زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد: در دوران جنگ کمیسیون تخصیص ارز برای مراجعه دانشجویان ایرانی به خارج از کشور داشتیم اما الان صف آمدن به داخل کشور برای معالجه است و این واقعیت بوده و اگر کسی نمی خواهد آن را بپذیر به خودش مربوط است. 

حداد عادل ادامه داد: در صنعت هوافضا برای ساخت و پرتاب ماهواره یا صنعت هسته ای رشد داشته ایم، پیشرفت در یک صنعت مستلزم بودن در مرزهای جهانی حداقل در 100 رشته علمی است. در زمینه راه سازی و جاده سازی در کشورهای منطقه پیشرو هستیم که این امر به علت استقبال دانشجویان بین الملل  برای تحصیل در ایران رخ داده است .  

وی خطاب به روسای دانشگاه ها و استادان گفت: اگر می خواهید اقبالی که برای تحصیل در ایران پیدا شده باقی بماند و روزافزون باشد به کیفیت تدریس توجه کنید و این موضوع را جدی بگیرید؛ در غیر این صورت کشورهای رقیب که کم نیستند جاذبه بیشتری خواهند داشت. پس نباید ظرفیت استفاده از استادان درجه یک برای دانشجویان ایرانی و استادان درجه 2 و 3 برای دانشجویان بین المللی باشد. 

حضور دانشجوی بین الملل در ایران نشانه اقتدار است

حداد عادل با بیان اینکه داشتن دانشجوی خارجی روی سطح علمی ایران نظیر صادرات در صنعت تاثیر می گذارد؛ تاکید کرد: وجود دانشجوی بین الملل در کشور نشانه اقتدار و حسن شهرت بین الملل و پیشرفت کشور است. به همان اندازه که به رشد علمی دانشجوی خارجی توجه داریم باید به توسعه کیفی آنها هم اهتمام داشته باشیم. 

رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: حدود 12 سال است در کشور بنیاد سعدی برای آموزش زبان فارسی و گسترش آن در خارج از ایران با ریاست رییس جمهور تاسیس شده است؛ برخی ها تصور می کنند این بنیاد فعالیت پژوهش در آثار سعدی انجام می دهد، اما این گونه نیست و برای احترام به سعدی نام بنیاد سعدی را انتخاب کرده ایم. بیش از 40 کتاب درسی برای آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی در انواع سطوح و انواع مخاطب تولید و تدوین کرده ایم که برای کشور سرمایه ای به شمار می آید. 

حداد عادل اضافه کرد: وجود 100 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های ایران امر بی سابقه و فرصت بی نظیر است؛ بنابراین از روسای دانشگاه ها و کارشناسان خواستارم که بر اساس سیاست شورای عالی انقلاب فرهنگی اجازه ندهند هیچ دانشجوی خارجی بدون یادگیری زبان فارسی به وطن خود بازگردد. 

وی گفت: اخیراً در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد که نظارت بر امر کیفیت آموزش دانشجویان خارجی بر عهده بنیاد سعدی قرار بگیرد.

حداد عادل: نظارت بر کیفیت آموزش دانشجویان خارجی به بنیاد سعدی واگذار شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حداد عادل: نظارت بر کیفیت آموزش دانشجویان خارجی به بنیاد سعدی واگذار شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حداد عادل: نظارت بر کیفیت آموزش دانشجویان خارجی به بنیاد سعدی واگذار شد"، کلیک کنید.