حرکت کند اداره تجهیزات در تعیین تکلیف سیاست های آینده

آژیراک گزارش می دهد؛

حرکت کند اداره تجهیزات در تعیین تکلیف سیاست های آینده

در روز های پایانی سال هنوز سیاست های ارزی اداره تجهیزات مشخص نشده است و واردکنندگان و تولیدکنندگان این صنعت همچنان بلاتکلیف هستند.

گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آژیراک؛ اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو در بلاتکلیفی به سر می برد و این موضوعی نیست که از طرف مدیران این سازمان بتوان بر روی آن سرپوشی گذاشته شود. 

علاوه بر کمبود تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی که به گفته نمایندگان پیشین مجلس موضوعی چند عاملی است و مهم ترین بخش آن به عدم مدیریت درست بر بخش تامین، تجهیز و توزیع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی برمی گردد، بد نیست به گفته های محسنی بندپی یکی از اعضای کمیسیون پیشین مجلس در رابطه با مشکلات بخش تجهیزات پزشکی نگاهی داشته باشیم، وی اعتقاد داشت مشکل عمده ما عدم هماهنگی ، قوانین بسیار قدیمی و کهنه است و در بخش تجهیزات پزشکی از مدیریت ناکارآمد رنج می بریم، یعنی ما باید دست تولیدکنندگان را بگیریم، اما عملاً مقاومت می کنیم.

وی گفته است: در این حوزه همچنان مافیا در شبکه تجهیزات پزشکی وجود دارد. مجلس و دولت و حتی قوه قضاییه بر مبارزه با رانت ها و رانت خوار ها اصرار دارند، اما ردپای مافیا همچنان ادامه دارد و امیدواریم هم مجلس و هم دولت به این موضوع خاتمه بدهند. 

بندپی بار ها تاکید کرد: مشکل در بخش مدیریت تجهیزات پزشکی، فردی نیست؛ مشکل سیاست گذاری هایی است که در این حوزه وجود دارد. تغییر افراد عملکرد یک سازمان را تغییر نمی دهد مگر آنکه سیاست ها، راهبرد، برنامه ها و استراتژی های آن تغییر کند.

سال آینده با مشکل تامین تجهیزات پزشکی روبرو می شویم

مجید روحی رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، دندان پزشکی و آزمایشگاهی در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری علم و فناوری آژیراک در رابطه با عدم تخصیص ارز به تولید کنندگان و واردکنندگان گفت: در سال آینده با مشکل جدی در تولید و واردات کالا های ضروری در صنعت تجهیزات پزشکی مواجه خواهیم شد.

تولید کنندگان حدود 6 ماه زمان برای انجام ثبت سفارش، تخصیص و تامین ارز از دست می دهند و این جدا از پروسه های تحریم و دسته و پنجه نرم کردن با مشکلاتی که ذینفع های خارجی ایجاد می کنند است. 

وی با بیان اینکه با این روش مدیریتی تولید تجهیزات پزشکی محدود می شود، گفت: با توجه به تحریم ها زمان تامین گاهی تا یک سال هم طول می کشد. متاسفانه تولید کننده مشکل نقدینگی دارد و سیستم بانک ها نیز انقباضی شده است و این موضوع روند تولید را با مشکل روبرو می کند.

وی در پایان گفت: با اوضاع تخصیص ارز امسال حتی اگر در چند ماه اول سال آینده رفع شود قطعا خیلی زود با مشکل تامین تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی روبرو خواهیم شد.

چرا شاهمرادی پاسخگو نیست؟ 

 در حالی که سعید شاهمرادی رییس اداره تجهیزات پزشکی سابقه خوبی در مدیریت این اداره دارد، اما هنوز چرخ های حرکتی برای تسریع حل مشکل تولیدکننده و واردکننده صنعت تجهیزات پزشکی کند است. گویی وی هنوز تصمیمی جدی برای حل مشکلات این اداره ندارد چرا که هنوز تصمیمات سال قبل نیز در این اداره اجرایی نشده است و همه چیز به روال قبل با همان مشکلات پیشین اداره می شود. با این حال ابوالفضل چمن تاج مشاور شاهمرادی از انجام هر مصاحبه ای توسط خبرنگار آژیراک با رییس این سازمان برای پاسخگویی به سوالاتی مبنی بر عدم تخصیص ارز توسط اداره تجهیزات پزشکی به فعالان این حوزه جلوگیری می کند.

تغییر برای بالا رفتن رضایت ذی نفعان انجام خواهد شد 

این در حالی است که سید حیدر محمدی رییس سازمان غذا و دارو به خبرنگار حوزه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آژیراک گفت: در دوران مدیریتی من دو مدیر کل در اداره تجهیزات پزشکی منصوب شده اند و این تغییرات برای بالا بردن بهره وری است. سعید شاهمرادی از افرادی است که تجربه زیادی در مدیریت اداره تجهیزات پزشکی دارد و جلال غفارزاده با توجه به توانایی های که داشت در بخش دیگر وزارت بهداشت مشغول به فعالیت است. 

وی افزود: طبیعتا تغییر برای بالا رفتن رضایت انجام خواهد شد. باید سرعت خدمات بالاتر برود و بخشی از خدمات برون سپاری شود تا رضایتمندی ذی نفعان بالاتر رود.

حرکت کند اداره تجهیزات در تعیین تکلیف سیاست های آینده

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حرکت کند اداره تجهیزات در تعیین تکلیف سیاست های آینده" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حرکت کند اداره تجهیزات در تعیین تکلیف سیاست های آینده"، کلیک کنید.