در دیدار هریس و گانتس چه گذشت؟

در دیدار هریس و گانتس چه گذشت؟

 کاخ سفید اعلام کرد که هریس از رژیم صهیونیستی خواسته است با همکاری آمریکا اقدامات بیشتری برای افزایش «جریان کمک رسانی به نوار غزه» اتخاذ کند.

کاخ سفید توضیح داد که هریس و گانتس در مورد وضعیت رفح و نیاز به یک «طرح بشردوستانه قابل اعتماد قبل از هرگونه عملیات نظامی» در آنجا گفت وگو کردند.

کاخ سفید گفت که هریس همچنین از «نیاز فوری» برای نهایی کردن توافق برای آزادی اسیران صهیونیست که هنوز در غزه هستند، صحبت کرد و از حماس خواست آتش بس 6 هفته ای را بپذیرد.

دیدار در کاخ سفید، که نتانیاهو مجوز آن را نداد، آزمون بزرگی برای رابطه جو بایدن، رییس جمهور آمریکا با نتانیاهو است. به دلیل امتناع اشغالگران از کاهش جنگ در غزه و تلاش ها برای رساندن کمک های بشردوستانه به غیرنظامیان فلسطینی، ایالات متحده به طور فزاینده ای با نتانیاهو مخالفت کرده است.

ناتان ساکس، مدیر مرکز سیاست خاورمیانه در موسسه بروکینگز در واشنگتن گفت: «پیام این است که کاخ سفید از نتانیاهو به تنگ آمده است و ممکن است اعتماد خود را نسبت به او از دست داده باشد. علاوه بر این، آنها بنی گانتس را به عنوان یک گفت وگو کننده بالقوه در آینده می بینند، به خصوص اگر دولت در اسراییل تغییر کند.»

یو اس ای تودی گزارش داد که این دیدار حدود یک ساعت به طول انجامید و نوشت: «هریس بر حمایت ایالات متحده از اسراییل برای دفاع از خود در برابر حماس تاکید کرد، اما نگرانی عمیق خود را در مورد شرایط انسانی در غزه و تراژدی وحشتناک اخیر و هدف گرفتن فلسطینی های منتظر برای دریافت کمک های انسانی در شمال غزه که بیش از 100 شهید و 760 زخمی داشت، ابراز کرد.»

این گفت وگوها یک روز پس از آن انجام می شود که هریس خواستار آتش بس فوری شد و از دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواست تا اقداماتی را برای افزایش انتقال کمک به نوار غزه که به گفته سازمان ملل در معرض خطر قحطی است، انجام دهد. به این ترتیب هریس شدیدترین انتقاد را از این رژیم از آغاز جنگ تاکنون به عمل آورد.

دیدار با گانتس، رهبر مخالفان که به عنوان یک «میانه رو» و فرمانده سابق نظامی توصیف می شود، ناامیدی فزاینده کاخ سفید را از نحوه مدیریت جنگ توسط دولت راست گرای نتانیاهو که ده ها هزار شهید برجای گذاشته و به یک فاجعه انسانی بی سابقه در غزه منجر شده است، نشان داد.

به محض ورود به کاخ سفید، گانتس – که پس از حملات هفت اکتبر به عنوان وزیر بدون پست به دولت جنگ پیوست – گفت: «با دوستان، ما باید همیشه صریح صحبت کنیم و این کاری است که انجام خواهیم داد.»

هریس روز یکشنبه از حماس و اشغالگران خواست تا بر سر «آتش بس فوری» به توافق برسند و از تل آویو به دلیل اجازه ندادن به ورود کمک های بشردوستانه کافی به غزه انتقاد کرد.

وی گفت: «دولت اسراییل باید برای افزایش قابل توجه جریان کمک ها تلاش بیشتری کند. هیچ بهانه ای وجود ندارد و اسراییل باید گذرگاه های جدیدی را باز کند و محدودیت های غیرضروری برای ارسال کمک ها را حذف کند.»

هریس پس از اینکه در شدت انتقادات خود از رژیم صهیونیستی از بایدن فراتر رفت، اختلاف نظر بین او و جو بایدن، رییس جمهور آمریکا را تکذیب کرد. او قبل از دیدار با گانتس به خبرنگاران اطمینان داد که از ابتدا با رییس جمهور «هماهنگ و همراستا» بود.

این در حالی است که همزمان با نشست هریس-گانتس تظاهرکنندگان خارج از کاخ سفید خواستار آتش بس در غزه شدند.

به گفته مقامات آمریکایی، گانتس همچنین با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه دیدار خواهد کرد.

جان کربی، مشاور ارتباطات امنیت ملی کاخ سفید گفت که بنی گانتس با جیک سالیوان درباره کمک های نظامی، عملیات در رفح و قرارداد تبادل اسیران گفت وگو خواهد کرد.

وی با بیان اینکه توافق مبادله ای که در حال مذاکره است بهترین است و به نفع همه از جمله حماس است، تاکید کرد: «نیاز فوری به ورود کامیون های حامل کمک به غزه وجود دارد و این مسوولیت اسراییل است که در این زمینه اقدامات بیشتری انجام دهد.»

وی افزود: «حوادثی وجود داشت که در آن اسراییل نتوانست یا نخواست به ورود کامیون های حامل کمک به غزه ادامه دهد.»

جان کربی همچنین گفت: «وزیر گانتس یکی از اعضای کابینه جنگ در میانه جنگی است که در آن تلاش می کنیم به اسراییل کمک کنیم.»

وی افزود: «این دیدار فرصتی بود که نه تنها حرف های او را بشنویم، بلکه نگرانی های خود را نیز در مورد کمک های بشردوستانه و اهمیت دستیابی به توافق تبادل اسیران بیان کنیم.»

بایدن که در جریان این دیدار در محل سکونت ریاست جمهوری کمپ دیوید حضور داشت، با انتقاد شدید داخلی از سوی متحدان ترقی خواه به دلیل حمایتش از جنگ خونین اسراییل در غزه که تلفات آن تاکنون به بیش از 30 هزار شهید رسیده است، مواجه است.

311311

در دیدار هریس و گانتس چه گذشت؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در دیدار هریس و گانتس چه گذشت؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در دیدار هریس و گانتس چه گذشت؟"، کلیک کنید.