دعوت از کشورهای همسایه برای انتخاب ایران به عنوان مسیر ترانزیت کالا

دعوت از کشورهای همسایه برای انتخاب ایران به عنوان مسیر ترانزیت کالا

آژیراک/مازندران وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در سال گذشته رشد 58 درصدی ترانزیت کالا به ثبت رسید گفت: با توجه به اجرای کلان پروژه ایران راه از کشورهای همسابه دعوت کردیم تا ایران را برای جابه جایی کالای خود انتخاب کنند و برای تحقق این هدف توسعه زیرساخت ها را در برنامه قرار داده ایم.

مهرداد بذرپاش پنجشنبه 27 اردیبهشت با حضور در استان مازندران ضمن بازدید از بندر امیرآباد و افتتاح 4 پروژه بندری بخشی از اقدامات وزارتخانه را در حوزه های مختلف تشریح کرد.

تحویل 20 هزار واحد نهضت ملی مسکن به مازندرانی ها

وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز در جریان سفر رییس جمهور و اعضای هیات دولت به استان مازندران بیش از 8430 واحد مسکونی در قالب های مختلف به مردم تحویل شد. با احتساب واحدهایی که امروز در استان مازندران افتتاح شد، تعداد واحدهای تحویل شده استان از مجموع 50 هزار واحدی که آغاز شده به 20 هزار واحد رسید.

آغاز عملیات اجرایی احداث 3 شهرک مسکونی در مازندران

عضو کابینه دولت سیزدهم توضیح داد: در سفرهای پیشین به استان احداث سه شهرک مسکونی در دستور کار قرار گرفت که مجوزهای قانونی احداث این سه شهرک اخذ شد و از امروز عملیات اجرایی این سه شهرک به مساحت 226 هکتار آغاز شد که ظرفیت احداث 20 هزار واحد مسکونی را دارد.

روکش، بهسازی و احداث یک هزار کیلومتر راه روستایی طی دو سال

بذرپاش ادامه داد: در مجموع بیش از 1000 کیلومتر در حوزه راه های روستایی، هم معابر اصلی و هم معابر درون روستایی، در این دو سال عملیات روکش و بهسازی و حتی ساخت انجام شده است. هدف گذاری کردیم تا در امسال و سال آینده این رقم را افزایش بدهیم.

رشد 58 درصدی ترانزیت کالا در سال گذشته ثبت شد

این مقام مسیول در خصوص بندر امیرآباد و برنامه های پیش رو برای توسعه این بندر با تاکید بر اینکه توسعه ترانزیت کشور و جابه جایی بهتر کالاها یکی از اهداف دولت سیزدهم است، توضیح داد: کلان پروژه ایران راه دولت را بر آن داشته است تا هم در حوزه بندری و هم در حوزه سایر محورهای مواصلاتی برای تسهیل تردد کالا برای مقاصد ترانزیتی بهترین بستر را فراهم کند. در سال گذشته شاهد رشد 58 درصدی ترانزیت کالا در داخل کشور بودیم که این ترانزیت عمدتا از مبدا و مقصد بنادر انجام شد. امسال نیز با وجود گذشت نزدیک به 2 ماه رشد 55 درصدی ترانزیت کالا را به ثبت رساندیم.

رشد 45 درصدی جابه جایی کالا از بندر امیرآباد در سال 1402

وی با اشاره به اینکه بندر امیرآباد یکی از بنادر مهم و استراتژیک کشور به شمار می رود، گفت: بندر امیرآباد در محور کریدوری شمال-جنوب قرار دارد و مبادی ورودی و خروجی کالا در داخل کشور محسوب می شود. سال گذشته مجموعا 4.7 میلیون تن کالا از این بندر جابه جا شد که نسبت به سال 1401 رشد 45 درصدی داشت. در کمتر از 2 ماه امسال نیز حدود 900 هزار تن کالا جابه جا شد که رشد 45 درصدی را شاهد هستیم و امیدواریم این رشد تا پایان سال وجود داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سرمایه گذاری های بخش خصوصی و خود سازمان و بخش های دولتی در این بندر در حال انجام است که امروز پروژه هایی از جمله کارخانه نهاده های دامی، کارخانه سیلوهای روغن و مجموعه اطفای حریق به عنوان زیرساخت های پشتیبان مجموعه خصوصی در بندر به افتتاح رسید.

دعوت از کشورهای همسایه برای انتخاب ایران حهت جابه جایی و ترانزیت کالا

بذرپاش ضمن تاکید بر ضرورت به روز کردن تجهیزات تخلیه و بارگیری بنادر گفت: به روز کردن تجهیزات و توسعه بنادر در دستور کار قرار دارد. زیرا در توسعه بنادر تحقق کلان پروژه ایران راه را در برنامه داریم. هم اکنون در اجرای این کلان پروژه ایران راه از کشورهای همسایه دعوت کردیم تا ایران را برای جابه جایی کالای خود انتخاب کنند که در تحقق این هدف توسعه زیرساخت ها را در برنامه قرار داده ایم.

وی گفت: امسال با اقداماتی که در بخش حمل و نقل در تمامی حوزه ها از جمله ریل، جاده، بنادر و بخش هوایی در دستور کار قرار گرفته است در تلاش هستیم تا رکورد قابل توجهی را در حوزه ترانزیت رقم بزنیم.

جابه جایی کالا در 1402 به 14.7 میلیون تن رسید

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بیشترین ترانزیتی که در کشور به ثبت رسید حدود 12 میلیون تن بود. در سال 1402 حدود 14.7 میلیون تن کالای ترانزیتی جابه جا شد و پیش بینی می کنیم تا این رقم در سال 1403 افزایش بیشتری پیدا کند.

بذرپاش با تاکید بر اینکه آمارهای حوزه ترانزیت و همچنین افزایش جابه جایی کالا اخبار امیدوار کننده ای است که انتظار می رود تا با تلاش بیشتر، ایران به شاهراه کریدوری تبدیل شود، گفت: در کنار توسعه زیرساخت های بندری، ریلی و جاده ای کشور، توسعه نرم افزارها، تسهیل تردد کالا، مذاکرات منطقه ای، تعرفه های ترجیحی همه در دستور کار است که امیدواریم بتوانیم امسال اخبار بهتر و امیدوارکننده تری را به مردم بدهیم.

پایان خبر آژیراک

دعوت از کشورهای همسایه برای انتخاب ایران به عنوان مسیر ترانزیت کالا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دعوت از کشورهای همسایه برای انتخاب ایران به عنوان مسیر ترانزیت کالا" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دعوت از کشورهای همسایه برای انتخاب ایران به عنوان مسیر ترانزیت کالا"، کلیک کنید.