دیر اما قابل توجه … – آژیراک

دیر اما قابل توجه ... - آژیراک

هر چند که نفس فساد رخ داده ارتباط مستقیمی با محمد مصدق نداشت اما از آن جایی که شایبه هایی پیرامون تاثیرگذاری احتمالی در روند پرونده فرزندان مصدق به دلیل جایگاه وی وجود داشت و همواره چنین مسایلی در ایران مستعد شایعه پراکنی هاست،  خداحافظی زودتر معاون اول سابق دستگاه عدلیه با سمت خود، انتظار می رفت.

به گزارش آژیراک، یوسف مشفق، در یادداشتی در الف نوشت: استعفای محمد مصدق از سمت معاون اول قوه قضاییه به دلیل پرونده های در حال رسیدگی فرزندان خود در دادگاه و اتهامات وارده به آنان، حاوی چند نکته مهم است.

اول اینکه، انتظار این بود ماه های گذشته و پس از افشا شدن ماجرای بازداشت فرزندان معاون اول پیشین، چنین اتفاقی به وقوع می پیوست. هر چند که نفس فساد رخ داده ارتباط مستقیمی با محمد مصدق نداشت اما از آن جایی که شایبه هایی پیرامون تاثیرگذاری احتمالی در روند پرونده فرزندان مصدق به دلیل جایگاه وی وجود داشت و همواره چنین مسایلی در ایران مستعد شایعه پراکنی هاست،  خداحافظی زودتر معاون اول سابق دستگاه عدلیه با سمت خود، انتظار می رفت.

دوم اینکه، این استعفا فارغ از هر مسیله پیرامونی، قابل دفاع بوده و جای تقدیر دارد. خداحافظی مصدق نشان داد که می توان با علم به عدم خبط و خطای خود، از مسند قدرت دست کشید و مسیر را برای کشف واقعیت هموار کرد؛ برخلاف عده ای که ادوار گذشته و حتی حال حاضر در نهادهای مهم کشور حضور دارند و تخلف فرزندان و افراد نزدیک به خودشان را به جایگاه و منصب خود مرتبط نکرده و برخی فراتر از این، مبارزه با فساد نزدیکانشان را خط قرمز تلقی می کنند!

سوم اینکه، جای تاسف دارد که تا این اندازه عرصه برای مانور و اعمال نفوذ فرزندان، بستگان و نزدیکان مسیولین در مناصب مختلف فراهم شده و آنان توانایی جلب نظر عده ای را برای دریافت مبالغ کلان به دست آورده اند. هر چند این نفوذ توسط قوه قضاییه کشف و علنی شد اما وقتی چنین فسادهایی به دستگاه عدلیه رسوخ کرده و امکان اثرگذاری در روند پرونده ها توسط نزدیکان برخی مقامات فراهم می شود باید نگران بود. نگران از اینکه نکند این قسم فسادها ریشه دوانده و بسیاری از متخلفینی که صاحب قدرت و ثروت اند، با علم به امکان نفوذ و فراهم بودن شرایطی برای پرداخت رشوه های کلان، در خیال گریختن از چنگال قانون اند. 

چهارم اینکه، علنی کردن این پرونده و اعلام صریح اتهامات وارده به فرزندان معاون اول مستعفی دستگاه عدلیه، نقطه مثبتی بر عملکرد قوه قضاییه است. این پرونده نشان داد که می توان با بهره گیری از صداقت و مواجهه صریح با افکار عمومی، سطح اعتماد به نهادهای حاکمیتی را ارتقا داد. این امکان وجود داشت که به صورت نهان روند پرونده متهمین را پیش برد و پس از قطعی شدن رای دادگاه آن را علنی کرد اما دستگاه قضا تصمیم گرفت به این روال معیوب تن ندهد و از همان ابتدای امر و پس از اتمام تحقیقات و نهایی شدن کیفرخواست، به صورت علنی از اتهامات وارده به فرزندان محمد مصدق پرده برداشت و گامی بزرگ برای عمل به شعار مبارزه با فساد در هر سطحی برداشت.

پنجم اینکه، این پرونده فرصت بسیار مناسبی برای حاکمیت شفافیت در قوه قضاییه و نهادینه شدن اعتماد عمومی است. اذعان به اتهامات وارده فرزندان معاون اول پیشین از پنج ماه قبل و اطلاع رسانی بخشی از جلسات دادگاه این افراد، قابل توجه است اما آن چیزی که این استعفا و شعار دستگاه عدلیه نسبت به مبارزه با فساد را باورپذیرتر می کند، شفافیت بیشتر و بیان جزییات پرونده مذکور است. اگر اراده راسخی برای مبارزه با فساد وجود داشته باشد، نباید بیم موشکافی ابعاد این پرونده مهم و حتی دیگر مفاسد اقتصادی را داشت. اذعان به وقوع فساد، شرط لازم مبارزه است اما آن چیزی که شرط کافی محسوب شده و اعتماد عمومی را رقم می زند، تشریح جزییات پرونده و علنی کردن ابعاد جلسات دادرسی و حضور رسانه ها در متن آن است.

پایان خبر آژیراک

دیر اما قابل توجه … – آژیراک

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دیر اما قابل توجه … – آژیراک" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دیر اما قابل توجه … – آژیراک"، کلیک کنید.