رونمایی از سلاح چمدانی پهپادکش / عکس

غزال زیاری: وزارت دفاع استرالیا اخیراً از سلاحی رونمایی کرده که نه‌تنها اولین سلاح لیزری این کشور است، بلکه قدرتمندترین لیزر پرانرژی قابل‌حمل جهان به شمار می‌رود که با دقتی بالا، توانایی سرنگون کردن پهپادها را دارد.

در شرایطی که این روزها پهپادها به تهدیدی فزاینده مبدل شده‌اند، لیزرها نیز سلاحی جذاب برای مقابله با پهپادها به نظر می‌رسند.

رونمایی از سلاح چمدانی پهپادکش / عکس

به گزارش آژیراک، در حالی که روش‌های مختلفی برای مقابله با حملات و نفوذ پهپادها وجود دارد؛ ولی لیزرها به دلیل مزایای متعددشان ، تبدیل به گزینه اصلی برای این مقابله شده‌اند؛ از درگیری با سرعت نور با چند هدف متعدد گرفته تا تعداد بی‌نهایت شلیک‌هایی که هر کدام تنها یک دلار هزینه دربر دارد (البته این عدد، هزینه انرژی است و هزینه‌های تجهیزات را در نظر نمی‌گیرد).

قدرت‌های بزرگ ده‌ها سال است که به دنبال ساخت و بهره‌گیری از سلاح‌های لیزری هستند. حالا استرالیا با لیزر قابل‌حمل پرانرژی Fractl حرف تازه‌ای برای گفتن در این زمینه دارد. این سیستم جدید، شبیه لیزر نقشه‌برداری بزرگی است که وزن آن کمتر از ۵۰ کیلوگرم است و اخیراً توسط ارتش استرالیا در منطقه‌ای نظامی مورد آزمایش قرار گرفته است.

رونمایی از سلاح چمدانی پهپادکش / عکس

این آزمایش در کنار سلاح‌های ضد پهپاد معمولی و با هدف مقایسه آنها با یکدیگر انجام شد؛ نکته جالب‌توجه اینجا بود که سلاح‌های ضد پهپاد معمولی، مقدار زیادی مهمات مصرف می‌کردند و اغلب در منهدم کردن اهداف ورودی تا زمانی که به فاصله نزدیکشان می‌رسیدند ناکام بودند؛ ولی سلاح لیزری بی‌صدا و بی‌حرکت، عملکرد موفق‌تری داشت.

مزیت سلاح لیزری نسبت به سلاح‌های قبلی

به گفته سازنده این سلاح لیزری، Fractl هم با باتری و هم با جریان برق متناوب کار می‌کند. طراحی آن به نحوی است که واکنش‌های مختلفی به پهپادها نشان می‌دهد. این سلاح می‌تواند پهپادها را با پرتوی به‌اندازه یک سکه ۱۰ سنتی در هنگام حرکت، با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، در برد ۱۰۰۰ متری هدف قرار دهد یا از فاصله ۱۵۰۰ متری حسگرهایشان را بسوزاند، جالب‌تر این‌که ابعاد و همچنین هزینه ساختش یک‌دهم سیستم‌های مشابه است.

رونمایی از سلاح چمدانی پهپادکش / عکس

سلاح لیزری در مقابل هشدارهای چشمک‌زن، حسگرهای خیره‌کننده یا آسیب نوری واکنش نشان می‌دهد. این لیزر را می‌توان با کنترلر دستی با دقت هدف‌گیری کرد و بدین ترتیب این امکان را برای اپراتور فراهم می‌کند تا برای به حداکثر رساندن تأثیرگذاری، بخش مشخصی از پهپاد را هدف بگیرد.

کار با این سلاح هم ساده است! با فشار دادن یک دکمه، پهپاد را ردیابی می‌کنید و کامپیوتر کار را بر عهده می‌گیرد؛ سپس با فشار دادن دکمه‌ای دیگر، مثل یک بازی ویدیویی، ماشه را می‌کشید. با انگشت اشاره‌تان می‌توانید به‌سرعت، هدف را بین دوربین فیلم‌برداری پهپاد، جرم مرکزی یا یکی از ملخ‌ها تغییر دهید. برای نابودی هدف، تنها به چند ثانیه زمان نیاز خواهد بود.

رونمایی از سلاح چمدانی پهپادکش / عکس

این کنترل دقیق، امکان آن را فراهم می‌کند تا از لیزر برای قطع کردن سیم‌ها یا سوزاندن مواد منفجره استفاده شود؛ همچنین برای نابودی کامل هدف، به قدرتی کمتر از قدرت کتری برقی نیاز است (حدود ۲۰۰۰ وات که طی چند دقیقه، آب را بجوشاند). سیستم هدف‌گیری می‌تواند حملات فردی و گروهی را مدیریت کند. به‌علاوه این لیزر به‌گونه‌ای طراحی‌شده که به چشم انسان‌هایی که احتمالاً این برخورد و حمله را نظاره‌گرند، آسیبی وارد نمی‌کند.

رونمایی از سلاح چمدانی پهپادکش / عکس

الی لئا، افسر هماهنگی و پیاده‌سازی سیستم‌های رباتیک و خودکار (RICO) گفت: «پهپادها شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند و برای غلبه بر تهدیدهای آن‌ها به ابزارهای مختلفی نیاز است. تصویربرداری از پهپادهای کوچک چالش‌برانگیز است. درنتیجه سلاحی با انرژی هدایت‌شده که می‌تواند آن نوع اهداف را شناسایی، ردیابی و معدوم کند، بخشی از مجموعه ابزار ماست. درس‌هایی که نبردهای سال‌های اخیر گرفته‌ایم این است که پهپادها یک مشکل واقعی هستند و اگر کاری برای آن‌ها انجام ندهیم، در نبردهای بعدی به مشکلات بیشتری بر خواهیم خورد.»

منبع: newatlas

۵۴۳۲۱

رونمایی از سلاح چمدانی پهپادکش / عکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رونمایی از سلاح چمدانی پهپادکش / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رونمایی از سلاح چمدانی پهپادکش / عکس"، کلیک کنید.