رییس جمهور عراق: مخالف هرگونه حمله از عراق و علیه آن هستیم/ ایران از ابتدا حامی فلسطین بود

رییس جمهور عراق: مخالف هرگونه حمله از عراق و علیه آن هستیم/ ایران از ابتدا حامی فلسطین بود

به گزارش آژیراک، «عبداللطیف جمال رشید» رییس جمهور عراق در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز تصریح کرد که کشورش با حملاتی که در عراق یا علیه آن از جانب هر طرفی رخ می دهد، به شدت مخالف است، ضمن آنکه دولت عراق به صلح و آرامشی دست یافته که سهم عمده ای در توقف این حملات داشته است.

وی گفت: عراق خواستار برقراری روابط خوب با آمریکا نه تنها در مسایل نظامی، بلکه در زمینه های اقتصادی، تجاری، سیاسی، دیپلماتیک، علمی و فرهنگی است و دولت این کشور در حال کار بر روی تفاهم در خصوص حضور نیروهای ایتلاف بین المللی در عراق و تعیین جدول زمانی برای حضور، ماموریت و تاریخ خروج آنها از این کشور است.

رشید تاکید کرد: ثبات امنیتی که اکنون عراق از آن بهره مند شده، بسیار مهم و وضعیت امروز در مقایسه با سال های گذشته بهتر است و ریاست جمهوری، دولت و مجلس نمایندگان برای تحکیم این ثبات تلاش بسیاری به خرج می دهند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، رییس جمهور عراق با اشاره به تحولات نوار غزه هم اضافه کرد: درد و رنج مردم فلسطین فراتر از آن چیزی است که ظرفیت حقوق بشر بتواند آن را بپذیرد و این در حالی است که جامعه بین الملل در برابر وظیفه ای مهم برای دستیابی به آتش بس دایم و حل همیشگی مسیله فلسطین از طریق زندگی ساکنان آن در سرزمین مشروع و قانونی خویش رو به رو است.

وی تاکید کرد: عراق از ابتدا از حقوق ملت فلسطین در تعیین سرنوشت و ایجاد کشور مستقل و به رسمیت شناختن آن در سازمان ملل و جامعه بین المللی حمایت کرده است.

به گفته رییس جمهوری عراق، «مسیله فلسطین فقط یک مسیله سیاسی نیست، بلکه یک مسیله و احساس عاطفی در کل منطقه وجود دارد، مبنی بر اینکه فلسطینی ها از حق زندگی در سرزمین و منطقه خود محروم شده اند.»

رشید افزود: عراق تمام تلاش خود را برای کمک به مردم فلسطین در غزه با ارسال کمک ها انجام می دهد، اما رژیم صهیونیستی اجازه عبور همه کمک ها را نمی دهد و بسیاری از آن ها در گذرگاه ها انباشته می شود.

رییس جمهور عراق در ادامه با اشاره به مواضع ایران در قبال تحولات نوار غزه اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا از حقوق ملت فلسطین حمایت کرد و در محکومیت حملات به غزه و مردم فلسطین بسیار صریح بوده است.

وی در مورد شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی نیز گفت: عراق از اقدام آفریقای جنوبی در خصوص تجاوزهای جاری در غزه حمایت کامل خواهد کرد، زیرا ما حقیقت نسل کشی و حمله به غیرنظامیان را می دانیم و امیدواریم تصمیم نهایی به نفع مردم فلسطین و محکومیت رژیم اسراییل باشد.

رییس جمهور عراق تاکید کرد: جنگ غزه بسیاری از کشورها نظیر یمن، لبنان و سوریه را تحت تاثیر قرار داد و منجر به بحران در دریای سرخ، کشتیرانی تجاری و اوضاع اقتصادی، تجاری و سیاسی منطقه شد، ضمن آنکه بسیاری از کشورهای خارج از منطقه را هم تحت تاثیر قرار داده است.

310310

رییس جمهور عراق:
مخالف هرگونه حمله از عراق و علیه آن هستیم/ ایران از ابتدا حامی فلسطین بود

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رییس جمهور عراق: مخالف هرگونه حمله از عراق و علیه آن هستیم/ ایران از ابتدا حامی فلسطین بود" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رییس جمهور عراق: مخالف هرگونه حمله از عراق و علیه آن هستیم/ ایران از ابتدا حامی فلسطین بود"، کلیک کنید.