سرویس تلگرام پریمیوم رایگان حریم خصوصی کاربران را به خطر می اندازد/ نگاهی به قوانین تلگرام

آژیراک گزارش می دهد؛

سرویس تلگرام پریمیوم رایگان حریم خصوصی کاربران را به خطر می اندازد نگاهی به قوانین تلگرام

راه اندازی سرویس اشتراک رایگان تلگرام پریمیوم حریم خصوصی و امنیت کاربران این پیامرسان را به خطر خواهد انداخت.

خبرگزاری علم و فناوری آژیراک؛ پاول دروف، مدیر عامل پیامرسان تلگرام با معرفی سرویس تلگرام پریمیوم در سال 2023 سعی کرد علاوه بر کسب درآمد از پیام رسان رایگان خود، قابلیت های جدیدی را به کاربران خود ارایه دهد که شامل سرعت بالاتر در زمان دانلود فایل، قابلیت های بصری به خصوص برای اکانت دارای تلگرام پریمیوم بود.

استفاده از تلگرام پریمیوم با هزینه حدود 2.5 دلاری در یک سال و حدود 4 دلاری برای یک ماه در دسترس کاربران قرار دارد. اما این هزینه در بسیاری از کشور ها رقم بالا و غیر معقولی به شمار می رود و بسیاری از کاربران نیز توانایی خرید این ویژگی به صورت دلاری را ندارند. با وجود این مشکلات چند روز پیش شرکت تلگرام به صورت رسمی اعلام کرد که قصد دارد تلگرام پریمیوم را به صورت رایگان در دسترس برخی از افراد در برخی از مناطق خاص قرار دهد.

اما نباید فراموش کرد که تلگرام از هزینه چند دلاری خود در ماه نخواهد گذشت و با عرضه تلگرام پریمیوم رایگان قصد تامین هزینه خود از روش دیگری را دارد. 

شرایط تلگرام برای استفاده از سرویس تلگرام پریمیوم رایگان

طبق اطلاعاتی که تلگرام در وب سایت خود منتشر کرده است، طرح جدید تلگرام که ورود به برنامه همتا به همتا نام (Peer-To-Peer Login Program) یا به اختصار «P2PL» نام دارد که همانطور که از اسم آن مشخص است، تلگرام قصد استفاده از شماره خط تلفن کاربر که هنگام ورود به تلگرام آن را تایید کرده است را دارد. این استفاده ممکن است به دو صورت پیامک و تماس تلفنی برای افرادی که به تازگی قصد ورود به حساب تلگرام خود را دارند، باشد.

تا پیش از تلگرام با سرشماره های خود برای ارسال پیامک های فعال سازی استفاده می کرد، اما از این پس به دلیل محدودیت های سرشماره و همچنین هزینه بالای تمدید اشتراک این سرویس ها استفاده خواهد کرد. 

بر اساس اعلام تلگرام در طرح جدیدی که این شرکت از آن رونمایی کرده کاربر باید اجازه ارسال حداقل 150 پیامک با سرشماره خود را به تلگرام بدهد و زمانی که تعداد پیامک ها به این تعداد رسید، تلگرام یک پیام حاوی هدیه ماهانه تلگرام پریمیوم برای او ارسال خواهد کرد که قابل انتقال بوده و در واقع همان هزینه پیامک های ارسال شده با سرشماره کاربر برای سایر افراد است.

علاوه بر این سرشماره کاربر به طور کامل برای سایر افراد نمایش داده می شود و در صورتی که سیم کارت فرد دارای آنتن باشد یا از آن استفاده کند، افرادی که کد تلگرام را با سرشماره او دریافت کرده باشند، توانایی تماس و پیامک با او را خواهند داشت.

کاربرانی که از سرویس P2PL کنند، ضرر خواهند کرد

علاوه بر این تلگرام در ابتدای کار از کاربر تایید می گیرد که هرگز به پیام های دریافتی از سوی کاربران پاسخ ندهد و هرگز با آن ها ارتباط برقرار نکند چرا که در غیر این صورت قرارداد کاربر با تلگرام فسخ خواهد شد و تلگرام می تواند از طریق مراجع قانونی برای علیه آن کاربر شکایت کند.

جدا از تلگرام تمامی کاربران نیز می توانند هر زمان که خواستند می توانند شماره تماس خود را از سرویس P2PL حذف کنند که احتمالا با انجام این کار اشتراک پریمیوم آن ها نیز قطع خواهد شد و هزینه های ارسال پیام از سرشماره نیز به کاربر پرداخت نخواهد شد.

در این سرویس تمامی قوانین طوری تنظیم شده که به سود تلگرام باشد چرا که تلگرام برای خود امکان فسخ یک طرفه را تنظیم کرده است و این شرکت می تواند هر زمان و به صلاح دید خود سرویس را قطع و یا به طور کامل برای تمامی کاربران از دسترس خارج کند که در این صورت اشتراک پریمیوم مدتی برای کاربران در دسترس خواهد بود و پس از گذشت زمانی مشخص از دسترس کاربران مسدود خواهد شد.

گفتنی است که تلگرام به طور رسمی اعلام کرده هیچ مسیولیتی در قبال هزینه های احتمالی و خسارات ممکن نخواهد داشت و با کاربر تایید می کند سازگاری طرح خدمات تلفن همراه خود با شرایط برنامه P2PL را بررسی کرده و تلگرام مسیولیتی در قبال آن ندارد.

گفتنی است که تلگرام هرگونه تغییر در برنامه P2PL را به کاربر اطلاع خواهد داد و کاربر در این شرایط توانایی خروج از این سرویس را خواهد داشت.

با وجود این قوانین و شرایط موجود برای دریافت اشتراک پریمیوم هیچ توجیه منطقی برای ورود به این سرویس وجود ندارد چرا که قوانین به طور کامل طوری تنظیم شده که در مقابل کاربر باشد و عملا این قرارداد به طور کامل به نفع تلگرام تنظیم شده است.

جدا از این استفاده از سرشماره کاربر برای ارسال پیامک مصداق بارز نقض حریم خصوصی است و قطعا برای تمامی کاربرانی که از سرشماره آن ها پیامک ارسال شده، مزاحمت ایجاد خواهد شد که تلگرام اصلا زیربار این مزاحمت ها نخواهد رفت.

با این حال سرویس P2PL به طور رسمی در سراسر جهان عرضه نشده و صرفا در برخی نقاط خاص برای برخی از کاربران نمایش داده می شود.

اما و اگرهای تلگرام پریمیوم رایگان در ایران 

استفاده از تلگرام پریمیوم رایگان در ایران نیز همانند سایر سرویس های پرمیوم شبکه های اجتماعی، به دلیل تحریم های نرم افزاری اعمال شده بر علیه ایران در کشور ما نیز مشخص نیست که این قابلیت عرضه خواهد شد یا خیر، اما از آنجایی که تلگرام پریمیوم به طور رسمی برای سرشماره های ایران عرضه نشده است، احتمالا این سرویس نیز عرضه نخواهد شد و کاربران باید از روش های جایگزین مانند دریافت تلگرام پریمیوم به صورت هدیه از افرادی که توانایی خرید این سرویس دارند، استفاده کنند.

سرویس تلگرام پریمیوم رایگان حریم خصوصی کاربران را به خطر می اندازد/ نگاهی به قوانین تلگرام

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرویس تلگرام پریمیوم رایگان حریم خصوصی کاربران را به خطر می اندازد/ نگاهی به قوانین تلگرام" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرویس تلگرام پریمیوم رایگان حریم خصوصی کاربران را به خطر می اندازد/ نگاهی به قوانین تلگرام"، کلیک کنید.