سریع ترین بافنده گلیم با 100 سال سن

سریع ترین بافنده گلیم با 100 سال سن

«وقتی بچه بودم، تفریحی نداشتم و همیشه کنار مادرم می نشستم و گلیم بافی او را تماشا می کردم. درواقع این هنر را از کسی یاد نگرفتم؛ بلکه به بافتن بقیه نگاه می کردم و به این شکل گلیم بافی یاد گرفتم.» 

به گزارش آژیراک، متن پیش رو گفت وگوی همشهری با پیرزن 100ساله یزدی است که با سرعتش در گلیم بافی شهره شده و همچنان مشغول کار است:
20خرداد روز جهانی صنایع دستی و روز ملی فرش است. یکی از همین صنایع دستی گلیم است که آموزش بافت آن در استان های مختلف کشور همچنان رایج است و مشتری های پروپاقرصی هم دارد. کل رقیه، بانوی سالخورده یزدی، به همین دلیل است که هر روز از خواب بیدار می شود و به عشق طرفداران هنر و گلیم کار می کند. کل رقیه دهه هاست این کار را انجام می دهد، آن هم به سرعت!

متولد ابرکوه یزد
کل رقیه متولد شهرستان ابرکوه در یزد است و به همشهری می گوید که از بچگی مادرش را به یاد دارد که در خانه به گلیم بافی مشغول بوده و درواقع گلیم بافی یکی از نخستین کارهایی است که او با آن آشنا شده است. این بانوی 100ساله با این توضیح آشنایی اش با گلیم بافی را چنین توصیف می کند: «وقتی بچه بودم، تفریحی نداشتم و همیشه کنار مادرم می نشستم و گلیم بافی او را تماشا می کردم. درواقع این هنر را از کسی یاد نگرفتم؛ بلکه به بافتن بقیه نگاه می کردم و به این شکل گلیم بافی یاد گرفتم.»  کل رقیه حالا بیش از  90سال است که گلیم می بافد و تا همین امروز همچنان در حال کار است.

من بودم و 5 برادر
کل رقیه 10ساله بود که به خانه بخت رفت؛ درحالی که از ابتدا بخت او گلیم بافی بود. خودش می گوید: «در 10سالگی ازدواج کردم. آن موقع مرسوم بود دختران در سن پایین ازدواج کنند. وقتی هم ازدواج کردم، گلیم بافی را ادامه دادم.» یکی از دلایلی که کل رقیه همچنان سخت کار می کند، به زندگی سخت او در دوران کودکی برمی گردد: «من بودم و 5تا برادر. زندگی سختی داشتیم و همه کار می کردیم؛ چون مجبور بودیم.»  او یادآور می شود: «من در یک خانواده بسیار ضعیف به دنیا آمدم و از وقتی یادم می آید باید کار می کردم. الان هم همین است و اگر کار نکنم، کسی نیست به من کمک کند.»  کل رقیه می گوید: «چند دختر دارم که همگی به گلیم بافی مشغول اند. با دختر بزرگم کار می کنم و درآمدی هم کسب می کنم که کفاف زندگی روزمره را می دهد.»

گلیم باف مشهور
کل رقیه در یزد فرد مشهوری است. علاوه بر کیفیت بالای گلیم ها، سرعت بالای او در گلیم بافی زبانزد است. او می گوید: «گلیم بافی من در یزد خیلی معروف است و برخی مشتری ها دنبال کارهای من هستند و فقط از من خرید می کنند. معمولا کارهای من را به عنوان یک اثر زینتی به دیوار خانه های خود نصب می کنند.»  کل رقیه ادامه می دهد: «90سال کار در گلیم بافی، یعنی اینکه بافتن هر نوع گلیمی را به چشم دیده ام و کار کرده ام. برای همین، کار من با بقیه متفاوت است و همچنان سریع تر از بقیه گلیم می بافم.»  کل رقیه عنوان می کند: «تا زمانی که زنده ام باید کار کنم؛ اگر کار نکنم می میرم. همه باید کار کنند و وقتی کار کنید، انگیزه شما هم زیاد می شود.»

سریع ترین بافنده گلیم با 100 سال سن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سریع ترین بافنده گلیم با 100 سال سن" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سریع ترین بافنده گلیم با 100 سال سن"، کلیک کنید.