شمارش لارو میگو با دستگاهی دانش بنیان 

شمارش لارو میگو با دستگاهی دانش بنیان 

متخصصان یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان مرکزی توانستند با استفاده از توان خود دستگاه شمارش لارو میگو طراحی و تولید کنند.

فرزین نادی مدیر عامل شرکت دانش بنیان پردازش سرای پیشتاز جنوب روز. به در گفتگو با خبرنگار آژیراک در خصوص این محصول دانش بنیان افزود: دستگاه شمارش لارو میگو محصول تولیدی ما یکی از نیازمندی های مهم صنعت شیلات به حساب می آید، این محصول سال ها از سوی پرورش دهندگان میگو به سازمان شیلات اعلام نیاز شده است.

وی بیان کرد: به دلیل چالش ها و پیچیدگی های زیاد این دستگاه و نیز قیمت بالای نمونه تمام شده خارجی آن، نمونه داخلی آن توسط متخصصان شرکت طراحی و تولید شده است.

وی با بیان اینکه در صنعت شیلات دو مرکز بسیار مهم، یکی مرکز تکثیر و دیگری پرورش وجود دارد بیان کرد: لارو میگو از طریق این دو مرکز خرید و فروش می شود و از آنجایی که معقوله خرید و فروش از طریق تعداد لارو صورت می گیرد بنابراین شمارش لارو در این صنعت بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: داشتن مقدار با تعداد آبزی موجود جزء مهمترین اطلاعاتی است که یک پرورش دهنده میگو و آبزی باید بداند، چرا که بر اساس آن میزان غذادهی، کنترل پارامتر های آب، پرداخت هزینه خرید و فروش صورت می گیرد. 

وی با اشاره به اینکه این دستگاه بومی سازی شده است افزود: تکنولوژی این دستگاه در دنیا با قیمت 600 میلیون تومان وجود دارد، اما ما توانستیم این دستگاه ها را برخی برترین ها در داخل تولید کنیم.

وی افزود: دستگاه تولید شده دارای دقت بالای 95درصد است، به لحاظ سازگاری چندگانه قابلیت شمارش و تجزیه و تحلیل چندگانه شمارش آبزیان زیر 50 گرم با یک دستگاه را دارد.

وی گفت: این دستگاه از مواد پلکسی مقاوم ضد آب با سیستم عامل منطبق به آندروید، لینوکس، ویندوز و سایر سیستم ها عامل ها با وزن 1کیلوگرم است.

نادی افزود: این دستگاه دارای یک کشو برای شمارش لارو ها است، همچنین نورپردازی دستگاه ما از پایین دستگاه صورت گرفته که سطح یکسانی از نور داخل ظرف ایجاد می کند که پردازش را راحت تر می کند، در صورتی که نمونه خارجی این محصول نورپردازی از بالای دستگاه صورت گرفته که ایجاد سایه می کند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان یادآور شد: بر روی دستگاه تولید شده انواع دوربین ها حتی دوربین موبایل قابل نصب است و ما توانستیم این قابلیت را به دستگاه تولید شده بیافزاییم.

نادی یادآور شد:از آنجایی که شمارش میگو بر اساس قاشق های مخصوص انجام می شود، دستگاه تولیدی دانش بنیان ما قابلیت شمارش 1تا 7هزار لارو را دارد، بیشترین میزان مصرف مراکز پرورش میگو بین 3تا 4هزار لارو است.

وی با اشاره به اینکه 900 مرکز پرورش و تکثیر میگو در کشور فعال است، گفت: تا پیش از این دستگاه شمارش لارو میگو به صورت سنتی و دستی صورت می گرفت، تکنولوژی مورد استفاده در این دستگاه پردازش تصویر است و مکانیز آن به صورت پیمانه ای است.

شمارش لارو میگو با دستگاهی دانش بنیان 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شمارش لارو میگو با دستگاهی دانش بنیان " هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شمارش لارو میگو با دستگاهی دانش بنیان "، کلیک کنید.