شکست انحصار تولید پرینتر سه بعدی فلزی با قابلیت ساخت قطعات پیچیده

شکست انحصار تولید پرینتر سه بعدی فلزی با قابلیت ساخت قطعات پیچیده

یکی از شرکت های دانش بنیان با تولید چاپگرهای سه بعدی فلزی از طریق تکنولوژی SLM که در انحصار معدودی کشور خارجی بوده، امکان تولید مستقیم پیچیده ترین قطعات از فایل های سه بعدی را با بالاترین دقت فراهم کرده است.

به گزارش آژیراک، احمد فروزمهر، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به تولید چاپگرهای سه بعدی، گفت: این دستگاه مبتنی بر تکنولوژی SLM است که از پودر آلیاژ به عنوان ماده اولیه و لیزر به عنوان ابزار ساخت استفاده می کند. این روش امکان تولید قطعات با هر پیچیدگی را به طور مستقیم از فایل سه بعدی آنها فراهم می کند. در این روش، محصول فلزی نهایی با هرگونه پیچیدگی، مستقیما بدون نیاز به عملیات ثانویه خاصی از فایل سه بعدی آن ساخته می شود. در این فرآیند لیزر توان بالا برای ذوب پودر فلزی و آمیختن آنها به هم استفاده می شود.

وی با بیان اینکه زمانی که یک لایه تشکیل می شود، یک لایه پودر جدید روی سطح ساخت گسترده می شود، ضخامت لایه ها را 20 تا 100 میکرون دانست و خاطرنشان کرد: از جمله موادی که در فرآیند مورد استفاده قرار می گیرند، فولاد ابزار، فولاد زنگ نزن، کبالت کروم و تیتانیوم هستند. زمانی که مواد واکنش زا مانند تیتانیوم یا آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرند، میزان اکسیژن در محفظه آژیراک و موم شده باید به حداقل برسد تا از اکسید شدن ماده و نقص های بعدی جلوگیری کند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار کرد: این دستگاه برای ساخت قطعات مورد نیاز صنایع نیروگاهی، هوافضا، خودرو، ساخت قالب های صنعتی، پزشکی و دندانپزشکی کاربرد دارد. این دستگاه همچنین در زمینه تحقیقات در حوزه علوم مهندسی مکانیک و متالورژی نیز قابلیت های متعددی دارد.

به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، فروزمهر افزود: ما نخستین سازنده پرینتر سه بعدی فلزی (SLM) در کشور هستیم که ساخت آن تا پیش از این تنها در انحصار چهار کشور آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه بوده و به دلیل تحریم ها، واردات این تجهیزات امکان پذیر نبوده است.

پایان خبر آژیراک

شکست انحصار تولید پرینتر سه بعدی فلزی با قابلیت ساخت قطعات پیچیده

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شکست انحصار تولید پرینتر سه بعدی فلزی با قابلیت ساخت قطعات پیچیده" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شکست انحصار تولید پرینتر سه بعدی فلزی با قابلیت ساخت قطعات پیچیده"، کلیک کنید.