طهرانچی: متاسفانه همه دنبال وزیر و مدیرشدن هستند

طهرانچی: متاسفانه همه دنبال وزیر و مدیرشدن هستند

رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در حال حاضر قاعده حکمرانی در بزرگ شدن است، در صورتی که باید قاعده علوم انسانی رشد یابد؛ چرا که در انقلاب اسلامی همه می خواهند مدیر و وزیر و رییس شوند.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آژیراک، محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه هم اندیشی تمدن پژوهان که عصر امروز (دوشنبه، 20 فروردین 1402) در باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: حضرت آقا سال هاست که سوال دانشگاه ها چگونه می توانند در شکل گیری تمدن اسلامی نقش آفرینی کنند؟ را مطرح می کنند. مقام معظم رهبری این سوال را از بنده هم پرسیدند و حالا در این راستا انجمن تمدن ساز باید کارساز باشد.

وی افزود: انجمن تمدن پژوهان باید در ابتدا سوال چگونگی نقش آفرینی دانشگاه ها در این زمینه را پاسخ دهد و سپس نوبت پاسخ دهی به سایر ارگان برسد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: تربیت، علم، فرهنگ، اقتصاد و اجتماع الگوی 4 رکن دانشگاه آزاد اسلامی است که کارکرد آن باید تمدن سازی باشد.

دکتر طهرانچی درباره 6 مرحله مهم برای ایجاد تمدن گفت: بالاترین تمدن پژوه کشور حضرت آقاست و ما از مضامین صحبت های ایشان 6 مرحله را احصا کرده ایم که در ابتدا رستاخیز علمی را خواستار شده اند، انقلاب علمی مرحله دوم است که نیازمند عقل جمعی است. مرحله سوم تولید نظریه است و مرحله چهارم مرجعیت علمی است و مرحله پنجم و ششم این است که بر مبنای دانش خود علم تولید کنیم.

وی بیان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی برای تمدن سازی رویکردی را پیش گرفته است که در تاریخ 16 اسفند آن را در جمع استادان تاریخ مطرح کردم، یعنی آموزش عالی در ظاهر خوش، اما در باطن در حال فروپاشی است.

طهرانچی ادامه داد: در رشته های ادبیات فارسی، تاریخ، جامعه شناسی، فلسفه و … تعداد داوطلبان بسیار کم است که باید گفت: انا لله و انا الیه راجعون.

سهم 40 درصدی دانشگاه آزاد اسلامی از آموزش عالی

وی اضافه کرد: سهم جدی دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش عالی 40 درصد است، کل ورودی کشور در مقطع کارشناسی کشاورزی 16 هزار نفر است. ذایقه اجتماعی دانشجویان در ورود به دانشگاه ها به شدت تغییر کرده است و دانشجو دیگر رغبتی به تحصیل در رشته هایی من جمله علوم اجتماعی ندارد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: پذیرش دانشجو در مقطع دکتری عمومی دامپزشکی، داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی 14 هزار نفر است.

طهرانچی گفت: رشته های مهندسی دارای پذیرش اندک هستند و تصور جوانان این است که اداراه امور پول دارد و کار کردن پول ندارد و پرستیژ در مدیر شدن است.

وی گفت: دانشکده فرهنگ و تمدن را شکل دادیم که مبانی فرهنگ نظری می خواهد و باید شغل در آن تعریف شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: در حال حاضر قاعده حکمرانی در بزرگ شدن است، در صورتی که باید قاعده علوم انسانی رشد یابد؛ چرا که در انقلاب اسلامی همه می خواهند مدیر و وزیر و رییس شوند.

وی ادامه داد: بنده به عنوان رییس دانشگاه ایده و خلاقیت استادان را خریدارم، واقعیت این است که غرب در نظریه اروپا محوری ما را از نظریه خود حذف کرد و بدتر این است که در ایران کهن تمدنی دنبال تخریب اندیشه جوانان است.

طهرانچی: متاسفانه همه دنبال وزیر و مدیرشدن هستند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طهرانچی: متاسفانه همه دنبال وزیر و مدیرشدن هستند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طهرانچی: متاسفانه همه دنبال وزیر و مدیرشدن هستند"، کلیک کنید.