عمارت تاریخی دیوان خانه شیراز بازگشایی شد

عمارت تاریخی دیوان خانه شیراز بازگشایی شد

آژیراک/فارس مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در آیین بازگشایی عمارت تاریخی دیوان خانه شیراز، از تقدیر از اقدامات انسان دوستانه مردم شیراز در سالگرد سیل نوروز سال 1398 خبر داد.

محمد ثابت اقلیدی امروز، 2 فروردین در آیین بازگشایی عمارت تاریخی دیوان خانه شیراز و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عمارت دیوان خانه که از آثار دوره زندیه است بازگشایی شد و مردم و گردشگران می توانند از امروز از این عمارت بازدید داشته باشند.

وی افزود: این مجموعه از آثار فاخر دوران زندیه است و یکی از آثاری است که به ما کمک می کند تا بتوانیم محور زندیه را به ثبت جهانی برسانیم.

ثابت اقلیدی با اشاره به اینکه مردم از این پس می توانند از این مکان تاریخی بازدید کنند، گفت: تلاش ما این است با کمک مقامات استانی، آن بخش هایی از عمارت که در تصرف سایرین است را به مجموعه بازگردانیم. با توجه به اینکه ثبت جهانی مجموعه زندیه در دستور کار است، یکی از موانع جدی ثبت عمارت دیوان خانه، وجود ساختمان مخابرات است که حیاط این مجموعه در اختیار گرفته است.

متولی میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: در این زمینه گفت وگوهایی با مقامات استانی مخابرات انجام شده است تا بتوانیم موانع را به مرور زمان برطرف کنیم.

ثابت اقلیدی درباره افتتاح یا بازگشایی احتمالی مکان های تاریخی دیگری در استان فارس و در ایام نوروز گفت: در ایام نوروز بخش هایی از مجموعه ثبت جهانی تخت جمشید را بازگشایی کردیم، از جمله مسیر آبراهه ای که در آن مکان وجود دارد. بعد از ایام تعطیلات نیز یک مجموعه آب انبار بسیار نفیس را در حافظیه بازگشایی خواهیم کرد و به ترتیب بررسی هایی که در حال انجام است، سایر موارد مشابه نیز بازگشایی خواهند شد.

وی افزود: در شهر گور فیروزآباد نیز یک مجموعه مقبره باستانی نفیس که در دهه 80 کاوش شده است و جذابیت بسیاری به ویژه برای گردشگران خارجی دارد، در فصل بهار بازگشایی می شود.

ثابت اقلیدی همچنین به برگزاری مراسمی در تقدیر از مردم شیراز خبر داد و گفت: روز پنجم فروردین ماه و در سالگرد سیل ناگوار سال 98، به پاس قدردانی از اقدامات انسان دوستانه و تاریخی مردم شیراز در کمک به مسافران سیل زده که تحسین همگان را برانگیخت، مراسمی نمادین در تقدیر از مردم شیراز برگزار خواهد شد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، روز پنجم فروردین ماه به عنوان روز «بنی آدم» نامگذاری شده است.

وی در پایان با بیان اینکه در بازه زمانی روز بیست و چهارم اسفند تا یکم فروردین قریب به 336 هزار نفر اقامت در استان و 160 هزار نفر نیز از اماکن تاریخی و فرهنگی استان بازدید داشته اند، گفت: ساعت بازدید از اماکن گردشگری از 8 صبح تا 6 عصر و در اماکن منتخب همچون حافظیه و سعدیه تا 23 شب است، اما در هر مکان متناسب با تقاضای مردم، درب اماکن باز خواهد ماند.

پایان خبر آژیراک

عمارت تاریخی دیوان خانه شیراز بازگشایی شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عمارت تاریخی دیوان خانه شیراز بازگشایی شد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عمارت تاریخی دیوان خانه شیراز بازگشایی شد"، کلیک کنید.