عمیق ترین گودال آبی جهان که انتهای آن هنوز کشف نشده است / عکس

به گزارش آژیراک، گرچه اطلاعات انسان ها از سیاه چاله ها زیاد است؛ اما داستان گودال های آبی اسرارآمیز به نحو دیگری است؛ گودال آبی یا آب چال، در حقیقت فروچاله ای عمیق در زیر آب است که رنگ آبی تیره اش معمولاً با رنگ آب اطراف آن تفاوت دارد. اخیرا دانشمندان کشف کرده اند که حفره «تام جا» در اعماق آب، آن قدر عمیق است که گویا انتهایی برای آن متصور نیست.

بزرگ ترین فروچاله زیرآبی دنیا

به نقل از مجله آژیراک، گودال آبی “تام جا” در خلیج چتومال واقع در شبیه جزیره یوکاتان مکزیک، عمیق ترین فروچالهٔ زیرآبی شناخته شده در جهان است که محققان هنوز موفق به رسیدن به انتهای آن نشده اند ولی می دانیم که تا عمق حداقل 420 متر در زیر دریا امتداد یافته است. “تام جا” حالا عمیق ترین گودال آبی دنیا شناخته می شود و جالب تر اینکه عمقش 146 متر بیشتر از آنی است که دانشمندان در سال 2021، در زمان کشفش ثبت کرده بودند. این فروچاله حدود 119 متر از گودال اژدهای 301 متری در دریای جنوبی چین، عمیق تر است.

taam-ja2.jpg

عمق این گودال در حدی است که حتی صدایی که معمولاً به خوبی در آب حرکت می کند، از انتهای آن به گوش نمی رسد و پژواک امواج آکوستیک با بسامد بالا را پیش از اینکه به عمقی بیش از 274 متر نفوذ کنند، می بلعد. دلیل این اتفاق احتمالا وجود گردایان چگالی است، لایه ای که آب های با چگالی های مختلف را جدا می کند و سیگنال های صوتی در این مرز، پراکنده می شوند.

در دسامبر سال 2023، گروه از محققان برای سنجش عمق گودال با کشتی به سمت این گودال سفر کردند. کشتی بر فراز فروچاله لنگر انداخت و دستگاهی را برای اندازه گیری داده های فشار، دما، رسانایی و عمق آب به درون گودال فرستاد. وقتی همهٔ 500 متر کابل بیرون آمد، دستگاه هنوز به کف گودال نرسیده بود و بدین ترتیب دانشمندان نتوانستند کف گودال آبی را پیدا کنند.

taam-ja1.jpg

محققان توضیح دادند: « به روایت داده ها، گودال آبی تام جا، عمیق ترین گودال آبی شناخته شده جهان است که انتهایش هنوز نامشخص است و به دلیل محدودیت ابزارها، تایید حداکثر عمق گودال در طول سفرهای اکتشافی علمی سال 2021 نیز امکان پذیر نبود.»

اتصال گودال آبی به شبکه ای پنهان

در عمق 400 متری گودال آبی، دستگاه داده های آنی تغییر شرایط آب را که به طور ناگهانی از نظر شوری و دما با شرایط دریای کاراییب همگرا شده بود، به سطح منتقل کرد و دانشمندان به این جمع بندی رسیدند که احتمالاً گودال با شبکه ای پنهانی از غارها و تونل های زیرآبی، به اقیانوس وسیع تر متصل می شود.

taam-ja3.jpg

در حال حاضر کاوش ها روی گودال های آبی در سراسر جهان در جریان است و در برخی موارد، زیست شناسان با شکل های کاملاً جدیدی از حیات روبه رو می شوند. بررسی های بعدی برای تعیین حداکثر عمق تام جا و احتمال تشکیل سیستمی پیچیده از غارها و تونل های زیرآبی را انجام خواهد شد.

5454

عمیق ترین گودال آبی جهان که انتهای آن هنوز کشف نشده است / عکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عمیق ترین گودال آبی جهان که انتهای آن هنوز کشف نشده است / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عمیق ترین گودال آبی جهان که انتهای آن هنوز کشف نشده است / عکس"، کلیک کنید.