فراتر از مرزها – آژیراک

فراتر از مرزها - آژیراک

عملیات «وعده صادق» نشان داد، مناسبات جهانی و منطقه ای تغییر کرده و ملت ایران امکان تحمیل اراده و اقتدار خود را در صدها کیلومتر دورتر از مرزهای خود دارد.

به گزارش آژیراک، متن پیش رو یادداشت محمدجواد اخوان با عنوان «ظهور اراده ای فراتر از مرزها» است که در روزنامه جوان منتشر شده و در ادامه می توانید بخوانید: کشور ما علاوه بر آنکه قدمتی به درازای تاریخ دارد، در مقاطع مهمی از تاریخ خود تبدیل به قدرتی منطقه ای و جهانی شده است. در چند مقطع زمانی چه در دوران باستان قبل از اسلام و چه در دوره اسلامی شاهد ظهور قدرت سیاسی قابل توجهی در این سرزمین بوده ایم که اراده ملت ایران را حتی در سطحی فراتر از مرزهای جغرافیایی فلات ایران نمایان ساخته است. بااین حال، از ابتدای قرن سیزدهم هجری شمسی آفتاب اقتدار راهبردی تمدن ایرانی رو به غروب نهاد و متاسفانه دو سلسله حاکم بر این سرزمین، یعنی قاجار و پهلوی، نه تنها در مقابل انحطاط تحمیلی استعمارگران مقاومتی نکردند، بلکه خود به نحوی شتاب دهنده این افول تمدنی و تاریخی نیز بودند. 

در طی این دو قرن اندک تلاش هایی که از سوی علمای مبارز و وطن خواهان آزاده در راه مبارزه با استعمار و نفوذ بیگانه دنبال می شد با توطیه شبه روشنفکران وابسته خنثی می گردد. در دوره قاجار طی جنگ ها و معاهدات تحمیلی بخش های بزرگی از فلات ایران از کشور جدا شد و عملاً شاهان قاجار قدرت کافی برای حفظ تمامیت سرزمینی را نداشتند. علاوه بر این ها، تمایل برخی پادشاهان قاجار به تفریح و اروپاگردی عملاً موجب استقراض از قدرت های غربی و پذیرش امتیازات انحصاری آن ها می شد. 

اوج تحقیر ملی ایرانیان آن بود که برای اولین بار در طول تاریخ 3 هزار ساله این سرزمین یک سلسله – یعنی پهلوی ها – با مهره چینی بیگانه بر سر کار آمد و مطیع اوامر و طراحی های تجویزشده از لندن و پاریس و بعدها واشینگتن برای ملت مظلوم ایران و دیگر ملت های منطقه بود. به تدریج و از اواسط دوره قاجار با نفوذ فرهنگ غربی و به ویژه استعمار و عوامل آن جریان های هویت زدا و هویت ستیز در قالب روشنفکری و امثال آن بروز و ظهور یافت و در دوره پهلوی اول با نوسازی زورمدارانه و سفارشی، تقابل با هویت اسلامی به وجه غالب نظام حکمرانی تبدیل شد. این روند در دوره پهلوی دوم نیز تداوم یافت و با به کارگیری ابزارهای فرهنگی گسترده تر نیز شد. در واقع هرچند پهلوی ها با گفتمان باستان گرایی به دنبال خلق پیشینه تمدنی برای خود بودند، اما با مبارزه با مولفه های هویتی عمیق جامعه ایرانی، روزبه روز از جامعه و فرهنگ و هویت آن فاصله گرفتند. 

هرچند محمدرضا پهلوی خود را جانشین کوروش هخامنشی و به نوعی احیاگر قدرت او می دانست، اما فراموش کرده بود که او و پدرش هر دو تنها شاهان تاریخ ایران بودند که دست نشانده خارجی ها بودند. بدین ترتیب هرچند پهلوی ها در توهم تمدن بزرگ باستانی بودند، اما شکاف هویتی و تحقیر ملی ایرانیان که با هدایت و حمایت استعمارگران و عاملیت گماشتگان پهلوی تا نیمه قرن چهاردهم هجری شمسی توسعه می یافت، ایرانیان را روزبه روز از عظمت تاریخی و تمدنی خود دور ساخته و به ملتی وابسته و خودباخته نزدیک می کرد. 

پیروزی انقلاب اسلامی، اما ورق را برگرداند. احیای اعتمادبه نفس ملی برخاسته از ایمان دینی و نهراسیدن از قدرت های مادی که در اندیشه امام (ره) موج می زد، ملت ایران را به چنان توانمندی رساند که با دستان تقریباً خالی در برابر ارتش بعثی موردحمایت غرب و شرق ایستادند و همین موفقیت، الگویی برای بازیگری جدیدی در سطح منطقه و فرامنطقه شد.

اینک مقاومت به عنوان نقطه اتکای تعیین کننده در منطقه به بازیگری غیرقابل اغماض تبدیل شده است. عملیات «وعده صادق» نشان داد، مناسبات جهانی و منطقه ای تغییر کرده و ملت ایران امکان تحمیل اراده و اقتدار خود را در صدها کیلومتر دورتر از مرزهای خود دارد. عبور دستاوردهای دفاعی ایران از دیوار ضخیم و چندلایه مجموعه قدرت های غربی در فاصله مرزهای ایران تا سرزمین های اشغالی، نشان داد که مناسبات و ترتیبات پیشین دیگر اعتبار ندارد و معادلات جدید بازدارندگی و قدرت تهاجمی در حال شکل گیری است.

افسانه «امنیت اسراییل» دیگر فاقد معناست و اکنون ملت ایران امکان تحمیل اراده خود حتی بر بیرون از فلات ایران را دارد. تراز قدرت ایرانیان امروز از منطقه فراتر رفته و می توان با اطمینان گفت ملت ایران و نیروهای مسلح آن قدرت تحمیل اراده خود بر ترتیبات و مناسبات بین المللی را دارند. این ها البته همه به برکت اندیشه های بلند امام (ره)، رهبری حکیمانه حضرت آیت الله خامنه ای و مجاهدت شبانه روزی پیروان مخلص آنان تحقق یافته است. راهی که آغاز شده ادامه خواهد یافت و نشانه های بزرگ تری از آن در آینده نزدیک دیده خواهد شد.

پایان خبر آژیراک

فراتر از مرزها – آژیراک

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فراتر از مرزها – آژیراک" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فراتر از مرزها – آژیراک"، کلیک کنید.