فریدمن: نتانیاهو بدترین رهبر تاریخ یهود وجنگ غزه نمایش جنگ جهانی دوم است

فریدمن: نتانیاهو بدترین رهبر تاریخ یهود وجنگ غزه نمایش جنگ جهانی دوم است

به گزارش آژیراک، کارشناس سرشناس آمریکایی مسایل غرب آسیا معتقد است «بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل به عنوان بدترین رهبر تاریخ یهود در تاریخ ثبت خواهد شد و جنگ غزه نمایش جنگ جهانی دوم است.»

توماس فریدمن، تحلیلگر معروف روزنامه نیویورک تایمز در گفت وگو با یک روزنامه سرشناس عبری در اراضی اشغالی در ارزیابی از عملکرد کابینه کنونی رژیم صهیونیستی و نخست وزیر آن به شدت به سیاست های داخلی و خارجی این رژیم تاخت.

پایگاه خبری الجزیره روز دوشنبه به مشروح مصاحبه توماس فریدمن، روزنامه نگار و ستون نویس ارشد نشریه آمریکایی نیویورک تایمز با روزنامه صهیونیستی هاآرتص در ارتباط با تحولات جنگ غزه و کابینه نتانیاهو پرداخت.

به گزارش آژیراک، فریدمن در مصاحبه با روزنامه عبری هاآرتص گفت: «صادقانه بگویم، فکر می کنم این بدترین دولتی است که اسراییل تا به حال دیده است. من معتقدم که نتانیاهو به عنوان بدترین رهبر تاریخ یهود در تاریخ ثبت خواهد شد و نه فقط در تاریخ اسراییل.»

وی با اشاره به ناکامی کابینه نتانیاهو در مدیریت جنگ غزه افزود: «من به این دولت اسراییل اجازه نمی دهم در جشن بلوغ نوه ام گارسون باشند. آنها واقعاً بی کفایت هستند.»

فریدمن از خودداری کابینه اسراییل از انجام هر نوع برنامه ریزی برای صبح بعد از جنگ انتقاد کرد.

وی گفت: «اگر اسراییل با تشکیلات خودگردان فلسطین برای تشکیل دو کشور برای دو ملت وارد مشارکت شود، می تواند 3 مشکل کنونی خود را حل کند: تغییر روایت، تغییر گزینه های غزه و تقویت اتحاد منطقه ای با متحدان عرب خود.»

این تحلیلگر آمریکایی جنگ اسراییل علیه غزه را جنگ جهانی دوم واقعی توصیف کرد و گفت: «وقتی جنگ اوکراین شروع شد، گفتم: این در واقع جنگ جهانی اول است.، جنگی که ما آن را جنگ جهانی اول می نامیم، جنگ جهانی نبود.»

فریدمن توضیح داد: «جنگ اوکراین جنگ جهانی اول بود زیرا مردم می توانستند آن را در تلفن های هوشمند خود دنبال کنند و می توانستند نظرات خود را در مورد آن بیان کنند، و تاثیر آن بر کشاورزی فوری بود و موجب افزایش قیمت مواد غذایی شذ، این یک جنگ جهانی واقعی بود.»

جنگ جهانی دوم در وسعت باریکه غزه

وی ادامه داد: «من گمان می کنم که جنگ اسراییل علیه غزه در واقع جنگ جهانی دوم است، همه در جهان نظری در مورد آن دارند، آن را دنبال می کنند و تحت تاثیر آن قرار می گیرند و کلاس های درس همه جا را تحت تاثیر قرار می دهد.»

فریدمن با بیان اینکه جنایات اسراییل در غزه را نسل کشی نمی دانم، گفت: «من آن را وحشتناک می دانم اما فکر نمی کنم این یک نسل کشی باشد این یک جنگ وحشتناک است که در آن تعداد بسیار زیادی از غیرنظامیان کشته شدند، اما فکر نمی کنم عمدی باشد.»

وی معتقد است که پرونده آفریقای جنوبی علیه اسراییل در دیوان بین المللی دادگستری، نشانه روشنی است که اسراییل بدون هیچ گونه چشم انداز سیاسی یا برنامه های راهبردی برای آینده به جنگ پرداخت و بدین ترتیب خود را در معرض اتهاماتی مبنی بر ارتکاب نسل کشی قرار داد.

هشدار فریدمن به اسراییلی ها و آمریکایی ها درباره ترامپ و نتانیاهو

فریدمن مصاحبه را با دو هشدار جدی به پایان رساند: «اولی برای آمریکایی ها است: دونالد ترامپ (رییس جمهور سابق ایالات متحده) را دوباره انتخاب نکنید، و دوم برای اسراییلی ها: به برکناری نتانیاهو و دولت ایتلافی او رای دهید.»

فریدمن گفت: «من معتقدم که اگر نتانیاهو از این جنگ جان سالم به در ببرد و ترامپ دوباره انتخاب شود، دنیایی که می خواهم به نوه های جدیدم بسپارم دیگر وجود نخواهد داشت.»

وزارت بهداشت غزه در جدیدترین آمار خود امروز اعلام کرده در نتیجه حملات ویرانگر و مرگبار ارتش رژیم صهیونیستی به غزه از 7 اکتبر تا به امروز بیش از 31.726 فلسطینی شهید و بیش از 73.792 نفر زخمی شده اند که اغلب آنها، زنان و کودکان هستند.

310310

فریدمن: نتانیاهو بدترین رهبر تاریخ یهود وجنگ غزه نمایش جنگ جهانی دوم است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فریدمن: نتانیاهو بدترین رهبر تاریخ یهود وجنگ غزه نمایش جنگ جهانی دوم است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فریدمن: نتانیاهو بدترین رهبر تاریخ یهود وجنگ غزه نمایش جنگ جهانی دوم است"، کلیک کنید.