فیلم| جلوگیری از خشکسالی در قرقیزستان با یخچال های مصنوعی

فیلم| جلوگیری از خشکسالی در قرقیزستان با یخچال های مصنوعی

آفتاب نیوز :

 ارکین بک کالدانوف کشاورز قرقیزی که روی تپه یخی ایستاده بود، گفت که در مورد استفاده از طبیعت برای مقابله با تغییرات آب و هوایی خوش بین است.

این کشاورز که سال گذشته پس از افزایش ناگهانی دمای هوا نگران گوسفندان خود بود، گفت: دیگر مشکلی با آب نخواهیم داشت.

او گفت: وقتی یخچال ذوب می شود، آب کافی برای دام ها و آبیاری مزارع کشاورزی وجود خواهد داشت.

ارتفاع این یخچال در حال حاضر 5 متر و طول آن حدود 20 متر است. در اوج زمستان 12 متر ارتفاع داشت. ساکنان محلی در یک دوره دو هفته ای در پاییز موفق به هدایت مجدد آب از قله های تیان شان شدند.

کالدانوف و دیگران مجبور به سازگاری هستند، زیرا یخچال های طبیعی در آسیای مرکزی – منبع اصلی آب برای منطقه – به دلیل گرمای جهانی به آرامی در حال ناپدید شدن هستند.

مطالعه ای در سال 2023 در مجله Science پیش بینی کرد که سرعت ذوب یخچال ها بین سال های 2035 تا 2055 به اوج خود می رسد.

کمبود برف، همچنین به دلیل دمای بالاتر، اجازه احیای مجدد را به آن ها نمی دهد. وسعت این مشکل را می توان در تصاویر ماهواره ای از آسیای مرکزی و در هشدار های منظم سازمان ملل مشاهده کرد. این مشکل بر نواحی پست آسیای مرکزی، در کشور های خشک تر مانند قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان تاثیر منفی دارد.

این به نوبه خود منجر به تنش های موجود بین کشور های مختلف می شود که هنوز منابع آبی را تحت یک طرح پیچیده و منسوخ به ارث رسیده از دوران شوروی مشترک دارند.

آیدوس یزمانعلی اف، سخنگوی کشاورزان گفت: هر سال آب کمتر و کمتر می شود. سطح آب در حال خالی شدن است، چشمه ها خشک می شوند و ما برای چرای دام ها مشکل داریم.

یافتن راه حل ها ضروری است، زیرا کشاورزی حدود 10 درصد از اقتصاد شکننده قرقیزستان را تشکیل می دهد و دو سوم ساکنان آن در مناطق روستایی زندگی می کنند.

در شمال قرقیزستان، کشوری که به انقلاب ها و قیام ها عادت کرده است، کمبود آب تنش های اجتماعی را در دوره های قبلی خشکسالی دامن زده است.

ساخت هر یخچال مصنوعی حدود 550000 سوم (حدود 6200 دلار) هزینه دارد.

یزمانعلی اف گفت: آب از یک منبع کوهستانی در سه کیلومتری و از طریق لوله های زیرزمینی می آید. فوران می کند و یخ می زند و یخچال طبیعی را تشکیل می دهد.

علاوه بر تامین آب هنگام ذوب، یخچال به کاهش دمای محیط و ایجاد رطوبت نیز کمک می کند.

یزمانعلی اف گفت: [این]به پوشش گیاهی اطراف کمک می کند، که گاو ها از بهار تا پاییز چرا می کنند.

او گفت: ما در حال حاضر 24 یخچال مصنوعی در سراسر کشور داریم و هنوز باید تعداد بیشتری از این یخچال ها ایجاد کنیم.

فیلم| جلوگیری از خشکسالی در قرقیزستان با یخچال های مصنوعی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فیلم| جلوگیری از خشکسالی در قرقیزستان با یخچال های مصنوعی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فیلم| جلوگیری از خشکسالی در قرقیزستان با یخچال های مصنوعی"، کلیک کنید.