هدر رفت 25 درصد آب شرب استان آذربایجان غربی در شبکه توزیع

هدر رفت 25 درصد آب شرب استان آذربایجان غربی در شبکه توزیع

به گزارش آژیراک آذربایجان غربی، محمد اشرفی در جمع خبرنگاران گفت: همزمان با دهه فجر آبرسانی پایدار به 50 روستا در 8 شهر استان با 5000 خانوار و 19000 جمعیت تحت پوشش اجرایی شد و برای این موضوع 150 میلیارد تومان هزینه شد.

وی افزود: در دو سال گذشته نیز 202 روستا با 42 هزار نفر خانوار و با اعتبار 231 میلیارد تومان آبرسانی شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی ادامه داد: امسال 1455 میلیارد تومان اعتبار از منابع مختلف برای آب و فاضلاب استان مصوب شده که حدود 34 درصد آن تخصیص یافته است.

اشرفی خاطر نشان کرد: هم اکنون جمعیت استان رقمی بالغ بر 3 میلیون و 600 هزار نفر است که حدود یک میلیون نفر از جمعیت در 2800 روستای استان سکونت دارند و با بهره برداری از طرح های دهه فجر تعداد روستاهای تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب به 2010 روستا با جمعیت 87 درصدی از آب بهداشتی، مطمین و پایدار بهره مند شدند و این آمار برای جمعیت شهری رقمی حدود 99.5 درصد است.

وی اظهار کرد: استان آذربایجان غربی جزو 5 استان اول به لحاظ جمعیت روستایی است که این موضوع عامل اصلی هزینه بالای شبکه آبرسانی است با این حال جزو استان هایی است که به لحاظ کیفیتی با آب با کیفیت و دارای آزمایشگاه در تمام شهرها و آزمایشگاه ارومیه به عنوان مرجع کشور بهره مند است.

وی درخصوص تعداد انشعابات نیز گفت: در روستاها حدود 250هزار انشعاب و در شهرها 750هزار انشعاب داریم و تعداد آحاد انشعاب نیز بیش از یک میلیون و 340 هزار است.

اشرفی در پاسخ به سوال خبرنگار آژیراک درخصوص وضعیت تنش آبی در استان گفت: با توجه به اینکه استان در چهارمین سال خشک قرار دارد، همه شهرهای استان در وضعیت تنش آبی هستند با این حال تعداد شهرهای در وضعیت تنش شدید آبی 11 شهر از جمله ارومیه، بوکان، خوی، پیرانشهر، شوط و … است که آب و فاضلاب برای مواجهه با این وضعیت برنامه ریزی کرده است.

وی اظهار کرد: امسال در حوزه آبریز ارس نسبت به میانگین درازمدت افزایش بارش داشته ایم و در حوزه آبریز زاب این افزایش اندک و در حوزه آبریز دریاچه ارومیه شاهد کاهش بارش هستیم و با توجه به قرارگیری کشور و استان در کمربند خشک نیمه خشک باید همیشه در مصرف آب صرفه جویی کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی در پاسخ به سوال دیگری از خبرنگار آژیراک درخصوص هدررفت آب در شبکه توزیع گفت: هم اکنون میزان آب بدون درآمد در استان رقمی حدود استان 34 درصد است که این رقم در شهر ارومیه به عنوان مرکز استان 38 درصد بوده و این اتفاق، برای شرکت آب و فاضلاب زیان داشته و قبل از مصرف هدر می رود و لوله های قدیمی و فرسوده، برداشت غیرمجاز، نشتی و … از دلایل وقوع این اتفاق است.

اشرفی ادامه داد: میزان هدررفت واقعی آب در استان نیز رقمی حدود 20 تا 25 درصد است و برای رسیدن به نرم جهانی حدود 10 تا 12 درصد به برنامه ریزی و اعتبار قابل توجه نیاز است و با شبکه نسبتا قدیمی از جمله لوله های انتقال آب آزبستی با قدمت نیم قرن (50 سال) مواجه هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار آژیراک درخصوص چرایی تفاوت دیدگاه های شرکت های تحت نظر وزارت نیرو در مورد استفاده از کولرهای آبی و گازی گفت: شرکت آب برنامه و درخواستی مبنی بر استفاده نکردن از کولر ندارد با این حال با توجه به همزمانی ناترازی آب و برق در فصل تابستان در کشور و اینکه استان آذربایجان غربی آب و هوایی متفاوت تر از مناطق جنوب کشور دارد استفاده از کولرهای آبی البته از انواع جدید آن که مصرف آب کمتری دارد پیشنهاد می شود.

46

هدر رفت 25 درصد آب شرب استان آذربایجان غربی در شبکه توزیع

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هدر رفت 25 درصد آب شرب استان آذربایجان غربی در شبکه توزیع" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هدر رفت 25 درصد آب شرب استان آذربایجان غربی در شبکه توزیع"، کلیک کنید.