وال استریت ژورنال: احتمال توافق حماس و اسراییل کم است

به گزارش آژیراک، رسانه آمریکایی به نقل از منابع آگاه گزارش داد نمایندگان رژیم صهیونیستی و حماس که برای بررسی طرح آتش بس پیشنهادی آمریکا در قاهره حضور دارند، اختلاف نظرهای بسیاری داشته و از توافق بسیار دور هستند.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، توافق پیشنهادی آتش بس که یکشنبه توسط «ویلیام برنز» مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به حماس، رژیم صهیونیستی، قطر و مصر ارایه شد، خواستار آتش بس 6 هفته ای در غزه شده است.

بر اساس این پیشنهاد، در مدت آتش بس، حماس 40 اسیر صهیونیست را که در عملیات طوفان الاقصی با خود به غزه آورده آزاد خواهد کرد و رژیم صهیونیستی موظف است در مقابل 900 زندانی فلسطینی را آزاد کند، از جمله 100 زندانی که در دادگاه های این رژیم به اتهامات مرتبط با آنچه «تروریسم« خوانده شده، محکوم شده اند.

به گزارش آژیراک، مقاماتی که در این مذاکرات نقش میانجی گری را برعهده دارند، امروز (سه شنبه) گفتند دو طرف هنوز بر سر مفاد کلیدی هر نوع توافق احتمالی اختلاف دارند؛ از جمله شرایط بازگشت فلسطینیان آواره به شمال غزه، هویت اسیران فلسطینی در تبادل و اینکه آیا این آتش بس شش هفته ای قابلیت تمدید و بدل شدن به آتش بس دایمی را دارد یا خیر

یک منبع آگاه با رد گزارش هایی که اخیراً درباره پیشرفت مذاکرات منتشر شده، گفت: «اگر راستش را بخواهید، ما امید چندانی (به توافق) نداریم.»

این منبع به وال استریت ژورنال گفت حماس به میانجی گرها اطلاع داده که برای بررسی این پیشنهاد به زمان بیشتری نیاز دارد. به گفته مقامات آگاه مصری، رژیم صهیونیستی هم در واکنش اولیه خود به طرح پیشنهادی آمریکا نسبت به خواسته های قبلی حماس ابراز نگرانی کرده است. یک مقام صهیونیست اعلام کرد کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی امروز جلسه ای درباره این طرح برگزار کند.

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز گذشته بار دیگر اعلام کرد که این رژیم به شهر رفح در جنوب نوار غزه حمله زمینی انجام خواهد داد؛ تنها شهری که رژیم اشغالگر از آغاز جنگ جدید غزه هنوز به آن حمله زمینی نکرده است.

نتانیاهو با تاکید بر لزوم حمله به این شهر برای پیروزی کامل بر حماس گفت: «این (حمله) اتفاق خواهد افتاد. تاریخش هم مشخص شده است.» حماس در دورهای قبلی مذاکرات خواستار آتش بس دایمی بوده، اما رژیم صهیونیستی تنها به وقفه ای کوتاه مدت حملات قایل است.

«دنیل لوی» یک مقام و مذاکره کننده صهیونیست در اظهاراتی درباره طرح آتش بس پیشنهادی ویلیام برنز گفت این طرح هم مسیله اصلی را نادیده می گیرد؛ یعنی این مسیله که «آیا این یک توافق شش هفته ای است که به حمله زمینی به رفح و حملات بیشتر اسراییل ختم می شود، یا نقطه آغازی است به آتش بس دایمی؟»

به گزارش وال استریت ژورنال، اگر رژیم صهیونیستی این 100 زندانی را با وسواس فراوان و به صورت دست چین شده آزاد کند، توافق به هم می خورد. دنیل لوی در این باره گفت حماس خواستار آزادی رهبران نظامی و سیاسی فلسطینی است که در زندان های رژیم صهیونیستی نگهداری می شوند.

وال استریت ژورنال: احتمال توافق حماس و اسراییل کم است
بمب به جا مانده از بمباران خان یونس

یکی دیگر از موانع مهم بر سر راه این توافق، اختلاف نظر در مورد تعداد فلسطینی هایی است که اجازه بازگشت به خانه های خود در شمال غزه را پیدا خواهند کرد. بسیاری از فلسطینی های آواره از آغاز جنگ در اکتبر سال گذشته به نواحی جنوبی این باریکه رفته اند و بر اساس پیشنهاد رییس سازمان سیا، تنها 150 هزار فلسطینی اجازه بازگشت به شمال غزه را خواهند داشت.

این در حالی است که به گفته منابع آگاه، حماس خواستار آزادی تمامی آوارگان فلسطینی برای بازگشت به خانه های خود در شمال غزه است. بااین حال منابع گفته اند که رژیم صهیونیستی در واکنش اولیه خود به طرح آمریکا، با بازگشت بی قیدوشرط آوارگان فلسطینی به شمال غزه مخالفت کرده است.

310310

وال استریت ژورنال: احتمال توافق حماس و اسراییل کم است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وال استریت ژورنال: احتمال توافق حماس و اسراییل کم است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وال استریت ژورنال: احتمال توافق حماس و اسراییل کم است"، کلیک کنید.