واکنش آمریکا به گزارش ها درباره برنامه هسته ای ایران

واکنش آمریکا به گزارش ها درباره برنامه هسته ای ایران

به گزارش آژیراک خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از دیدبان هسته ای سازمان ملل ادعا کرد ایران به سرعت 2 آبشار سانتریفیوژ غنی سازی اورانیوم در نیروگاه فردو نصب کرده است .

به نقل از آژیراک طبق این گزارش در گزارشی محرمانه از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز پنج شنبه به کشورهای عضو ارسال شده آمده است: در تاریخ 9 و 10 ژوئن، ایران از قصد خود مبنی بر نصب هشت آبشار سانتریفیوژ IR-6 در طی سه الی چهار هفته آتی در نیروگاه غنی سازی سوخت فردو خبر داد.

در ادامه گزارش آمده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ 11 ژوئن، نصب 2 آبشار سانتریفیوژ IR-6 در نیروگاه غنی سازی سوخت فردو را تایید کرد. نصب چهار آبشار سانتریفیوژ IR-6 دیگر نیز در جریان بود.

در پی انتشار این گزارش وزارت امور خارجه آمریکا رو به تهدید و ادعاهای بی اساس آورده و اعلام کرد واشنگتن در صورتی که ایران برنامه افزایش ظرفیت غنی سازی اورانیوم خود را به اجرا در آورده باشد به آن «پاسخ متناسب» خواهد داد.

«متیو میلر»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای مدعی شد: «گزارشی که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر شده تصریح می کند ایران به دنبال تداوم گسترش برنامه هسته ای خود در راه هایی است که هیچ هدف صلح آمیز معتبری ندارند. این اقدامات برنامه ریزی شده هر چه بیشتر باعث تضعیف ادعاهایی که ایران بر خلاف آن مطرح می سازد می شوند.»

او گفت: «اگر ایران این برنامه ها را اجرا کند ما به صورت متناسب به آن پاسخ خواهیم داد.»

به نوشته وبگاه «یو.پی.آی»، گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی یک هفته بعد از آن برای کشورهای عضو فرستاده شده که یک قطعنامه ضد ایرانی توزیع شده توسط انگلیس، فرانسه و آلمان در بین اعضای شورای حکام با 20 رای موافق، دو رای مخالف و 12 رای ممتنع تصویب شد.

این قطعنامه در حالی از ایران همکاری بیشتر و بدون تاخیر را درخواست و نسبت به برنامه های هسته ای ایران ادعاهای واهی را مطرح کرد که در آن هیچ اشاره ای به حقوق ایران و تعهدات کشورهای غربی در برابر همکاری ایران با آژانس نشده است.

میلر ادعا کرد: «ایران باید بدون تاخیر بیشتر با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کرده تا وظایف حراستی خود که به لحاظ قانونی الزام آور هستند را به طور کامل اجرا کند. تا زمانی که ایران اینطور عمل نکند، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به پاسخگو کردن ایران ادامه خواهد داد.»

311311

واکنش آمریکا به گزارش ها درباره برنامه هسته ای ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش آمریکا به گزارش ها درباره برنامه هسته ای ایران" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش آمریکا به گزارش ها درباره برنامه هسته ای ایران"، کلیک کنید.