پایین ترین نرخ بیکاری در استان اصفهان مربوط به کدام شهرستان است؟

پایین ترین نرخ بیکاری در استان اصفهان مربوط به کدام شهرستان است؟

آژیراک/اصفهان رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردستان گفت: با تلاش های انجام شده در یکی دو سال گذشته و با همراهی مسیولان شهرستان، اردستان پایین ترین نرخ بیکاری استان اصفهان را کسب کرده است.

وحید نقوی در گفت وگو با آژیراک، اظهار کرد: هر سال از 5 تا 11 اردیبهشت ماه به عنوان هفته کار و کارگری نام گذاری شده است که وزارت تعاون در این هفته برنامه ریزی هایی برای قدردانی و توجه بیشتر به قشر زحمت کش کارگر انجام می دهد.

وی با بیان اینکه سعی داریم امسال کیفیت برنامه های هفته کار را ارتقا دهیم، افزود: برگزاری جشن روز کارگر در واحدهای صنعتی بزرگ شهرستان یکی از برنامه های شاخص این هفته خواهد بود. همچنین برگزاری مسابقه ورزشی، دیدار با خانواده شهدای کارگر، سخنرانی و برپایی میز خدمت در نماز جمعه، سرکشی از برخی واحدهای صنعتی و دیدار با کارگران از دیگر برنامه های این هفته در اردستان خواهد بود.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردستان گفت: در حال حاضر حدود 70 واحد صنعتی کوچک و بزرگ در شهرستان اردستان فعال هستند و حدود 8138 نفر کارگر در این واحدهای صنعتی مشغول کار هستند.

نقوی با بیان اینکه مقرری بگیران بیمه بیکاری در اسفند 1401 حدود 82 نفر بودند که این تعداد در اسفند 1402 به 61 نفر رسیده است، تصریح کرد: سال گذشته مجموعه دستگاه های اجرایی شهرستان 117 درصد تعهد اشتغال خود را انجام دادند و با پرداخت مجموعاً 22 میلیارد تومان تسهیلات 2163 شغل جدید در این شهرستان ایجاد شده است.

وی بیان کرد: با مجموعه حمایت هایی که مسیولان شهرستان اردستان انجام دادند و تلاش های صورت گرفته اکنون نرخ بیکاری اردستان به 7.82 درصد رسیده است که پایین ترین نرخ بیکاری در استان اصفهان است.

وضعیت اشتغال به بالاترین حد خود رسیده است

رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردستان گفت: وضعیت اشتغال در شهرستان اردستان به بالاترین حد خود در چند سال گذشته رسیده است و اکنون واحدهای صنعتی برای جذب نیروی کار مجبورند مشوق هایی تعیین کنند. در حال حاضر برای هر فردی که نیاز به کار با حداقل حقوق و مزایا داشته باشد در این شهرستان کار وجود دارد.

نقوی گفت: عملکرد اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی اردستان رو به رشد بوده و طبق ارزیابی های اداره کل استان این اداره در بین شهرستان های هم تراز خود رتبه سوم و 20 درصد رشد عملکرد داشته است.

وی در پاسخ به این سوال که گاهی حقوق عقب مانده کارگران باعث گلایه آنها می شود، بیان کرد: یکی از موضوعاتی که در واحدهای صنعتی شهرستان اردستان باید توسعه پیدا کند فرهنگ کار و کارگری و بالا رفتن اعتماد بین نیروی کار و کارفرما است. اگر این دو موضوع در واحدهای صنعتی ما تقویت شود مطمیناً شاهد رشد تولید و نیروی انسانی و برطرف شدن مشکلات این حوزه خواهیم بود.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردستان در خصوص حوادث ناشی از کار در واحدهای صنعتی که گاهی باعث فوت کارگر می شود، گفت: طبق آمار، حوادثی که در واحدهای صنعتی اردستان اتفاق افتاده پایین تر از میانگین استان است ولی همواره بر تشکیل و تقویت کمیته حفاظت فنی و آموزش در واحدهای صنعتی تاکید کردیم.

نقوی خاطرنشان کرد: واحدهای صنعتی که 25 نیروی کار بیشتر داشته باشند ملزم به داشتن کارشناس ایمنی و کمیته حفاظت فنی و آموزش هستند، ولی واحدهای پرخطر هم باید کارشناس ایمنی داشته باشند.

بکارگیری اتباع غیرمجاز در شهرستان اردستان ممنوع است

وی در خصوص وضعیت بکارگیری اتباع بیگانه در واحدهای صنعتی و خدماتی شهرستان گفت: با وضعیتی که به وجود آمده در همه شهرهای کشور اتباع بیگانه وجود دارد ولی با توجه به اینکه در شهرستان اردستان به کارگیری نیروی بیگانه ممنوع است حساسیت بیشتری وجود دارد.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اردستان با بیان اینکه با بازرسی های انجام شده جریمه واحدهایی که اتباع بیگانه غیرمجاز را به کارگیری کردند چندین هزار برابر افزایش پیدا کرده است، گفت: به کارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز در واحدهای خدماتی و بهداشتی شهرستان اکیداً ممنوع است و با واحدهای متخلف شدیداً برخورد قانونی می شود.

نقوی اضافه کرد: به صورت عادی به کارگیری اتباع در شهرستان اردستان ممنوع است و اگر برخی واحدهای خاص و سخت مانند مرغداری، چاه های کشاورزی، معادن و… نیاز به نیروی کار اتباع دارند باید از استانداری، فرمانداری و یا اداره تعاون کار مجوزهای لازم را دریافت کنند در غیر این صورت مشمول جریمه خواهند شد.

وی با اشاره به ماده 63 قانون کار گفت: روز کارگر بر اساس قانون کار، روز تعطیل رسمی برای کارگران محسوب می شود و کارفرمایان حق ندارند در این روز کارگران را وادار به کار کنند و اگر به هر دلیلی کارخانه ای تعطیل نشود، اولاً باید با توافق بین کارگران و کارفرما باشد و ثانیاً در روز تعطیل برای کارگران اضافه کاری محاسبه شود.

پایان خبر آژیراک

پایین ترین نرخ بیکاری در استان اصفهان مربوط به کدام شهرستان است؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پایین ترین نرخ بیکاری در استان اصفهان مربوط به کدام شهرستان است؟" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پایین ترین نرخ بیکاری در استان اصفهان مربوط به کدام شهرستان است؟"، کلیک کنید.