پول ملی اسراییل در لبه پرتگاه/ آژیر خطر آغاز قحطی فراگیر در اسراییل

یکی از مهم ترین معضلات اقتصاد اسراییل از اواسط سال 2023 میلادی و همزمان با یورش نظامی به نوار غزه، وضعیت رو به افول شاخص های کلان اقتصادی این رژیم بویژه نرخ شاخص انتظارات تورمی، نرخ تورم موادغذایی و کالاهای خوراکی و نرخ بهره کوتاه مدت بوده است.

به گزارش آژیراک، سید مهدی حسینی کارشناس مسایل اقتصادی طی یادداشتی به موضوع تهدیدات اقتصادی علیه رژیم اشغالگر قدس پرداخت، که متن آن به شرح ذیل است:

در چند ماه اخیر که حملات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه افزایش یافته و جامعه جهانی در سکوتی معنادار، شاهد کشتار بی رحمانه زنان و کودکان بی گناه فلسطینی به بهانه مقابله با گروه های تروریستی اسلامی در خاورمیانه است، علاوه بر اقتصاد داخلی کرانه باختری رود اردن و نوار غزه، اقتصاد کشورهای هم کیش و همجوار از جمله لبنان، سوریه و عراق نیز تحت الشعاع این تنش نظامی قرار گرفته است.

اما شاید مهم ترین اتفاق اقتصادی و سیاسی که رسانه های غول پیکر خبری غربی، در سکوتی محض، از پرداختن به آن منع شده اند، وضعیت بد شاخص های کلان اقتصاد داخلی و بین المللی اسراییل در چند ماه اخیر است. به علاوه که آخرین و جدیدترین تحرکات ارتش رژیم اشغال گر قدس در حمله به کنسول گری جمهوری اسلامی ایران در سوریه، تلاطم های شدیدی در بازار ارز اسراییل ایجاد کرده که موجب کاهش ارزش پول ملی این رژیم (شکِل جدید اسراییل) در مقابل ارزهای مرجع جهانی و همچنین باعث کمبود عرضه و افزایش قیمت ها در بازار کالاهای استراتژیک و موادغذایی در استان های مهم تل آویو و حیفا گردیده است.

مبتنی بر این مهم، در مقاله پیش رو به بررسی یکی از جدیدترین سرمقالات بین المللی به چاپ رسیده پس از حمله ارتش اسراییل به کنسولگری ایران در سوریه می پردازیم. نشریه معتبر واشنگتن پست، تنها 48 ساعت پس از این یورش نظامی ددمنشانه، اقدام به انتشار سرمقاله ای مهم با عنوان “اقتصاد ناتوان اسراییل در انتظار پاسخ مرگبار تهران کرده و در آن، به تبیین وضعیت شاخص های کلان اقتصادی، ارزش پول ملی اسراییل و شرایط بازار مواد غذایی و کالاهای استراتژیک در فلسطین اشغالی طی چندین ماه پس از حمله به غزه و همچنین تحولات اقتصادی بوجود آمده پس از حملات اخیر در سوریه پرداخته است.

وضعیت بغرنج شاخص های کلان اقتصادی اسراییل پس از حمله به غزه

یکی از مهم ترین معضلات اقتصاد اسراییل از اواسط سال 2023 میلادی و همزمان با یورش نظامی به نوار غزه، وضعیت رو به افول شاخص های کلان اقتصادی این رژیم بویژه نرخ شاخص انتظارات تورمی، نرخ تورم موادغذایی و کالاهای خوراکی و نرخ بهره کوتاه مدت بوده است.

نیر بارکات، وزیر اقتصاد و صنعت اسراییل در اولین نشست مدیران این وزارتخانه در سال 2024 میلادی، نسبت به ادامه وضعیت افول شاخص های کلان علی الخصوص افزایش مستمر شاخص انتظارات تورمی و تورم موادغذایی بوِیژه افزایش غیرقابل کنترل قیمت نان، شدیدا ابراز نگرانی کرده بود. بارکات در این جلسه، با اعلام کاهش صادرات اسراییل در چندماه اخیر به خصوص از اواسط سال 2023 و مقارن با آغاز دور جدید حملات مرگبار نظامی به نوار غزه، میزان حجم ذخیره دلار در صندوق ارزی این وزارتخانه جهت واردات کالاهای اساسی را نامناسب اعلام کرده و برای اولین بار نسبت به شرایط بغرنج انبار کالاهای استراتژیک بویژه گندم، آرد و آب آشامیدنی هشدارداد. علاوه بر اظهارات وزیر اقتصاد و صنعت اسراییل، بررسی آماری و نمودار وضعیت شاخص های کلان اقتصادی صهیونیست ها، خود دلالتی روشن بر گفته های اخیر بارکات در باب وضعیت نامناسب امروز اقتصاد اسراییل است.

ناامیدی اسراییلی ها از بهبود وضعیت اقتصادی در دولت جنگ آفرین

نمودار زیر، از جدیدترین پژوهش های عملیاتی وزارت اقتصاد و صنعت اسراییل در حوزه آینده پژوهی اقتصادی استخراج شده است:

نمودار 1.روند شاخص انتظارات تورمی اسراییل پس از آغاز حمله به غزه

پول ملی اسراییل در لبه پرتگاه/ آژیر خطر آغاز قحطی فراگیر در اسراییل

منبع:https://www.ceicdata.com/en/israel/inflation-expectations/expected-inflation-rate-avg-forecasts-next-12-mths

همان طورکه در این نمودار واضح است، نرخ بالاتر از متوسط  جهانی در شاخص انتظارات تورمی که به گفته صاحبنظران اسراییلی در بالاترین حد متوسط خود پس از بحران مالی 2008 قرارگرفته است، یکی از مهم ترین عواملی است که موجب تزلزل پایه های بنیادین اقتصاد داخلی این رژیم گردیده است؛ در واقع، آنچه که می تواند حاکمیت سیاسی اسراییل را در کوتاه ترین زمان ممکن از پای درآورد، نگرانی اسراییلی ها از آینده تاریک اقتصادی این رژیم و افزایش مستمر شاخص انتظارات تورمی است و همان گونه که در نمودار فوق قابل مشاهده است، باتوجه به عدم وجود چشم انداز حتی کوتاه مدت روشن نسبت به بهبود وضعیت مولفه های کلان اقتصادی در اسراییل، این شاخص مجداد روند صعودی به خود گرفته است.

آژیر خطر آغاز قحطی فراگیر در اسراییل

پس از حمله وحشیانه نظامیان اسراییلی به مواضع جمهوری اسلامی ایران در سوریه در روزهای اخیر و قطعی شدن پاسخ کوبنده ایران به این دست درازی آشکار، تنش های سیاسی و اقتصادی منطقه ای، گریبان صنعت کالایی و بازار محصولات حیاتی از جمله ارزاق و موادغذایی اسراییل در استان های بزرگ نظیر تل آویو و حیفا و مناطق شهرک نشین این رژیم را نیز گرفته است.

به گزارش وزارت امور داخله اسراییل، در 48 ساعت گذشته، هجوم مردم به فروشگاه های موادغذایی و هایپرمارکت های بزرگ در مناطق مختلف اسراییل غیرقابل تصور و بی سابقه بوده و گویی که اسراییلی ها، سایه سنگین قحطی حاصل از نبرد نظامی آتی را زودتر از سردمداران صهیونیست، درک کرده اند.

این هجوم بی سابقه منجر به تعطیلی بسیاری از مراکز عرضه ارزاق و مواد غذایی در سطح شهر تل آویو در اثر عدم توانایی صاحبان این فروشگاه ها برای عرضه انبوه کالا به مردم نگران شده است.

وزیر امور داخله اسراییل نسبت به تشکیل بازار سیاه برای فروش موادغذایی و کالاهای استراتژیک به شدت ابراز نگرانی کرد و اعلام کرد که گزارش های میدانی حاکی از آن است که در برخی مناطق تل آویو و حیفا، ارزاقی نظیر نان، کنسرو، آرد، آب آشامیدنی، آجیل های خوراکی و مواد پروتیینی، بیش از 5 تا 8 برابر قیمت واقعی آنها به صورت مخفیانه فروخته می شود و افراد سودجو در حال تشکیل کارتل های کوچک و بزرگ جهت عرضه قطره چکانی موادغذایی برای افزایش تصاعدی قیمت آنها و سودآوری بیشتر هستند.

علاوه برگزارش های چند روز گذشته، آخرین آمارها و نمودارهای بارگذاری شده در وبگاه وزارت اقتصاد و صنعت اسراییل نشان می دهد که وضعیت شاخص تورم موادغذایی و خوراکی ها  در اسراییل، مقارن با آغاز حملات نظامی ارتش اسراییل به غزه در سال 2023، رو به وخامت گذاشته و از ابتدای سال 2024 میلادی نیز با شیب آرامی، در حال افزایش مجدد و طی کردن روند صعودی است:

نمودار 2. روند نرخ تورم مواد غذایی و خوراکی ها  در اسراییل پس از آغاز حمله به غزه

پول ملی اسراییل در لبه پرتگاه/ آژیر خطر آغاز قحطی فراگیر در اسراییل

منبع: https://tradingeconomics.com/israel/food-inflation

پول ملی اسراییل در لبه پرتگاه

یکی دیگر از مهم ترین تحولات مالی و اقتصادی اسراییل در روزهای اخیر، وضعیت شاخص نرخ برابری واحد پول ملی آنها در برابر دلار ایالات متحده است. همان گونه در نمودار زیر قابل ملاحظه است، بازار ارز اسراییل از زمان آغاز حمله نیروهای نظامی به نوار غزه، دستخوش تلاطم های شدید و متناوب بوده است؛ به طوری که به گفته بانک مرکزی اسراییل، در 6 ماه گذشته، ارزش شکِل اسراییل در مقابل ارزهای مرجع بویژه دلار آمریکا، یورو و پوند بریتانیا، به ترتیب افت 2.48 درصدی، 0.54 درصدی و 1.15 درصدی را تجربه کرده که در طول 24 سال گذشته بی سابقه بوده است. بنابراین مبتنی بر آمارهای بانک مرکزی اسراییل و نمودار نرخ برابری شکِل اسراییل-دلار آمریکا می توان دریافت کرد که این تنش نظامی ناعادلانه و بی رحمانه اسراییل در چند ماه اخیر در منطقه و علیه مردم مظلوم فلسطین، نتیجه ای جز بحرانی تر شدن وضعیت اقتصاد داخلی و بین المللی این رژیم و کاهش ارزش پولی ملی اسراییل نداشته است.

نمودار زیر، وضعیت لحظه ایِ نرخ برابری شکِل اسراییل به دلار ایالات متحده در تاریخ 5 آوریل 2024 یعنی اندکی پس از هدف قراردادن مواضع جمهوری اسلامی ایران در سوریه توسط نیروهای رژیم صهیونیستی است که شاهد افت 2.10 درصدی این موازنه ی ارزی در مدت زمان بسیار اندک هستیم.

نمودار 3. روند ارزش شکِل اسراییل به دلار آمریکا پس از حمله به سفارت ایران در سوریه

پول ملی اسراییل در لبه پرتگاه/ آژیر خطر آغاز قحطی فراگیر در اسراییل

منبع:https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=ILS&To=USD

پایان خبر آژیراک 

پول ملی اسراییل در لبه پرتگاه/ آژیر خطر آغاز قحطی فراگیر در اسراییل

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پول ملی اسراییل در لبه پرتگاه/ آژیر خطر آغاز قحطی فراگیر در اسراییل" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پول ملی اسراییل در لبه پرتگاه/ آژیر خطر آغاز قحطی فراگیر در اسراییل"، کلیک کنید.