چالش ها و فرصت های توسعه زیست بوم کودک و نوجوان

مدیرعامل مرکز نوآوری امید در گفت وگو با آژیراک مطرح کرد:

چالش ها و فرصت های توسعه زیست بوم کودک و نوجوان

امین نادری گفت: یکی از مهم ترین چالش های پیش روی فعالان حوزه کودک و نوجوان این است که بسیاری از محصولات آن فاقد سناریو، روایت و قصه جذاب هستند که این امر باعث می شود که پیام محصول به مخاطب منتقل نشود.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آژیراک، دنیای کودکان و نوجوانان، دنیایی پر از قصه ها، بازی ها و خلاقیت های ناگفته است. مرکز نوآوری امید در سال 1402 رسالت حمایت از توسعه این دنیای شگفت انگیز را بر عهده گرفته است، به همین منظور در این مصاحبه، با امین نادری مدیرعامل مرکز نوآوری امید به بررسی چالش ها و برنامه های مرکز نوآوری امید در سال 1403 برای تحقق این رسالت خطیر می پردازیم.

امین نادری مدیرعامل مرکز نوآوری امید درباره چالش های حمایت از توسعه زیست بوم کودک و نوجوان، توضیح داد: مرکز نوآوری امید در سال 1402 با تغییر ماموریتی روبرو شد و رسالت حمایت از توسعه زیست بوم کودک و نوجوان را بر عهده گرفت. این تغییر ماموریت، نیازمند شناخت و احاطه به این زیست بوم، فعالین، چالش ها، ظرفیت ها و زیرساخت های آن بود.

وی افزود: یکی از مهم ترین چالش هایی که در این مسیر با آن روبرو بودیم، هضم این تغییر ماموریت در سیستم و ساختار اداری مرکز بود. این کار نیازمند اشراف اطلاعاتی و گفت وگو با فعالین و پیشکسوتان حوزه کودک و نوجوان بود تا بتوانیم به درک درستی از مسایل و نیاز های این حوزه برسیم.

مدیرعامل مرکز نوآوری امید در ادامه بیان کرد: چالش دیگر، فرایند کشف و احصای مسایل بود؛ این کار زمان بر و نیازمند تخصص بود. ما باید با دست اندرکاران و بزرگان این صنعت می نشستیم و گفتگو می کردیم تا به نظامی از مسایل و لیستی از مسایلی که می توانیم در راستای آنها اقداماتی داشته باشیم، برسیم.

وی در خصوص چگونگی غلبه بر این چالش ها گفت: ما برای غلبه بر چالش ها، برنامه ریزی های دقیقی انجام دادیم. در وهله اول، نیاز به شناخت و اطلاعات از فعالان این زیست بوم داشتیم. به همین منظور، جلسات متعددی با فعالان، پیشکسوتان و بزرگان این حوزه برگزار کردیم و به گفت وگو با آن ها پرداختیم. همچنین، برای کشف و احصای مسایل، نظام مسایل را تدوین کردیم. این نظام شامل فهرستی از مسایل بود که در حوزه کودک و نوجوان وجود داشت و ما می توانستیم در راستای حل آنها اقداماتی انجام دهیم.پ

امین نادری درباره برنامه عملیاتی مرکز نوآوری امید در حوزه حمایت از توسعه زیست بوم کودک و نوجوان گفت: برنامه عملیاتی در سال 1402 بر دو رکن اصلی استوار بود: حمایت از رشد فعالان؛ ما معتقدیم که بهترین راه برای توسعه زیست بوم کودک و نوجوان، حمایت از رشد فعالان این حوزه است. به همین منظور، برنامه های مختلفی برای تسهیل رشد و برطرف کردن موانع پیش روی فعالان در نظر گرفتیم. اولویت بندی؛ باتوجه به محدودیت منابع، ناگزیر به اولویت بندی در مضامین و قالب ها بودیم. در حوزه مضامین، اولویت ما بر هویت ملی، دینی و انقلابی بود. در حوزه قالب ها نیز، تمرکز خود را بر بازی، بازی رومیزی و بازی موبایلی گذاشتیم.

وی افزود: برای شناسایی تیم های فعال، از روش های مختلفی استفاده کردیم. رصد فعالیت ها در فضای مجازی، ارتباط با افراد تاثیرگذار در استان ها، برگزاری رویداد ها و جشنواره ها و … از جمله این روش ها بودند.

نادری درباره تعداد تیم های مورد حمایت توضیح داد: تاکنون بیش از 150 تیم را در سبد اولیه یا ارزیابی اولیه مرکز نوآوری امید قرار داده ایم؛ از این تعداد، بیش از 90 تیم از شهرستان ها بودند. در حال حاضر با بیش از 10 تیم قرارداد مالی منعقد کرده ایم و حمایت های مالی از آنها انجام می شود.

این مدیر جوان درباره مهم ترین چالش های پیش روی فعالان بیان کرد: به نظر من، مهم ترین چالش های پیش روی فعالان این حوزه عبارت اند از: فقدان سناریو، روایت و قصه در محصولات: بسیاری از محصولات تولید شده در این حوزه، فاقد سناریو، روایت و قصه جذاب هستند. این امر باعث می شود که پیام محصول به مخاطب منتقل نشود و جذابیت لازم را برای مخاطب نداشته باشد.

عدم تناسب کیفیت محصول با پیام: در برخی موارد، کیفیت محصول با پیامی که می خواهد منتقل کند، تناسب ندارد. به عنوان مثال، ممکن است یک محصول باهدف آموزش مفاهیم اخلاقی به کودکان تولید شده باشد، اما کیفیت ساخت آن به قدری پایین باشد که نه تن ها این هدف را محقق نکند، بلکه اثر منفی نیز بر مخاطب داشته باشد.

آشنایی نداشتن فعالان با مفاهیم کسب وکاری: بسیاری از فعالین این حوزه با مفاهیم کسب وکاری آشنا نیستند. این امر باعث می شود که در زمینه هایی مانند قیمت گذاری، بازاریابی و فروش با مشکل مواجه شوند.اشباع ظرفیت در تهران: در حال حاضر، تعداد نهاد های حمایتگر در تهران از تعداد فعالین این حوزه بیشتر است.

وی در پایان با اشاره به برنامه های ویژه و تخصصی این مجموعه در سال 1403 بیان کرد: برنامه های ما برای سال 1403 بر روی دو محور اصلی متمرکز خواهد بود.

رشد و تکثیر محصولات: در سال 1403 تلاش خواهیم کرد تا تنوع و تکثر محصولات در سبد حمایتی خود را افزایش دهیم. به این منظور، از ایده ها و خلاقیت های نو در این حوزه حمایت خواهیم کرد.

گسترش سبد محصولات: در سال 1403 به دنبال گسترش سبد محصولات خود به حوزه های جدیدی مانند بازی های رومیزی، اپلیکیشن ها و بازی های موبایلی هستیم.

چالش ها و فرصت های توسعه زیست بوم کودک و نوجوان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چالش ها و فرصت های توسعه زیست بوم کودک و نوجوان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چالش ها و فرصت های توسعه زیست بوم کودک و نوجوان"، کلیک کنید.