چیزی به نام ترقه بی خطر نداریم/ خاطره سخنگوی آتش نشانی از چهارشنبه سوری دوران کودکی

جلال ملکی در گفت و گو با آژیراک عنوان کرد؛

چیزی به نام ترقه بی خطر نداریم خاطره سخنگوی آتش نشانی از چهارشنبه سوری دوران کودکی

سخنگوی سازمان آتش نشانی هرگونه تاییدیه این سازمان بر وسایل آتش زا را تکذیب کرد.

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی در گفت وگو با خبرنگار آژیراک در واکنش به این شایعه که برخی مواد محترقه موجود در بازار بی خطر بوده و مورد تایید کارشناسان آتش نشانی است گفت: این خبر را به طور قطع تکذیب می کنم. سازمان آتش نشانی هیچ کدام از وسایل آتش زا را تایید نمی کند. آنچه از نظر کارشناسی مدنظر ماست، تقسیم بندی این وسایل به کم خطر و پرخطر است.

ترقه بی خطر نداریم

وی اظهار کرد: اخیراً به من گفتند که ترقه هایی وارد بازار شده که خارجی هستند و هیچ خطری ندارند؛ یعنی فقط کمی دود می کند و صدا می دهد و حتی می توانید بدون این که آسیبی به فرش و قالی بزند آن را روی فرش هم بیندازید. من در پاسخ گفتم که یک مامور یا کارشناس آتش نشانی فقط برای پیگیری از انفجار یا آتش سوزی مسیولیت ندارد، ما باید همواره مراقب سلامت شهروندان باشیم. بار ها دیده ام که انفجار یک ترقه به ظاهر معمولی و بی خطر در خیابان باعث شده که حال یک خانم باردار به هم بخورد و حتی سقط جنین کند یا فرد مسنی که ناراحتی قلبی داشت با شنیدن صدای مهیب نارنجک دستی سکته کرده است.

ملکی عنوان کرد: بله، ممکن است ترقه هایی باشد که حرارات و آتش نداشته باشد یا صدای خیلی وحشتناکی نداشته باشد، اما همان ترقه در یک محیط بسته مثل پارکینگ یا کوچه های خلوت صدای بسیار بدی دارد و خطرساز می شود.

وی افزود: مسیله بعدی آلودگی برای محیط زیست است. در شب چهارشنبه سوری آتش های فراوانی در سطح شهر های بزرگ و کوچک برپا شده و تعداد زیادی ترقه و نارنجک هم منفجر می شود که مواد تشکیل دهنده این ترقه ها شیمیایی هستند. معمولاً همراه این آتش ها اقلامی مثل لاستیک، پلاستیک و مواد شیمیایی هم سوزانده می شود. به هر حال اینها آلودگی های شیمیایی دارند که شاید در مقایسه با آلودگی کلانشهر ها ناچیز باشد، اما برای افرادی که در معرض آنها هستند مشکلات ایجاد می کند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی عنوان کرد: آن چیزی که تحت عنوان «آتش کنترل شده» مطرح می شود هم شرایط خاص خود را دارد. کسی با جشن و روشن کردن آتش مخالف نیست، اما باید درنظر بگیرید که همان آتش محدود در محیط شهری و مکان های پرتردد چقدر امکان کنترل دارد. الان همه مراسم چهارشنبه سوری به ترقه و انفجار و آتش بازی خلاصه شده است.

خاطره سخنگوی آتش نشانی از چهارشنبه سوری دوران کودکی

وی گفت: من خودم از دوران کودکی خاطرات خوبی با شب چهارشنبه سوری و آداب و رسوم آن دارم. الان سال ها است که به واسطه شغلم در هفته پایانی سال آماده باش کامل هستم. اگر این شرایط را نداشتم مطمین باشید که چهارشنبه سوری را درکنار خانواده و فرزندانم جشن می گرفتم. اما این جشن گرفتن و آتش بازی را حتماً با درنظر گرفتن اصول ایمنی انجام می دادم.

ملکی عنوان کرد: یادم هست بچه که بودیم در شب چهارشنبه سوری پدرم در یک استانبولی فلزی که برای بنایی استفاده می شد، آتش کوچکی درست می کرد آن هم درشرایطی که خانه ما یک حیاط نسبتاً بزرگ با کف موزاییک داشت و خودرو یا موتورسیکلتی هم در نزدیکی این آتش نبود. پدر من سواد ایمنی نداشت، اما از روی تجربه می دانست که نباید قدرت سرایت آتش را دست کم گرفت.

سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: متاسفانه الان می بینید که در پارکینگ های سربسته آتش روشن می کنند یا از مواد آتش زا در کوچه های تنگ و باریک و در نزدیکی مواد اشتعال زا استفاده می کنند. ما موردی داشتیم که آتشی روشن کرده بودند و ارتفاع زبانه های آن به قدری بود که طبقه سوم یک ساختمان را مشتعل کرده بود. یعنی حداقل حدود هفت یا هشت متر ارتفاع داشت.

وسیله ای خطرناک به نام بالن آرزوها

ملکی افزود: ابزار دیگری که چندسال است رایج شده، بالن آرزوهاست. این وسیله اصلاً مربوط به جشن چهارشنبه سوری هم نیست و در کشور های شرق آسیا و در ساحل دریا ها استفاده می شود؛ آن هم درشرایطی که جهت وزش باد به سمت دریا باشد. جریان باد این بالن ها را وسط دریا می برد و بعد از افتادن داخل آب خاموش می شوند.

این کارشناس حوزه ایمنی عنوان کرد: آن وقت ما در شهر های بزرگ و محلات شلوغ و ساختمان های متراکم، این بالن ها را بی محابا به آسمان می فرستیم. چند مورد پیش آمده که این وسیله آتش زا به سرشاخه درخت خشکی گیر کرده و آن را آتش زده است و یا بعد از برخورد با تیر چراغ برق باعث ایجاد جرقه های بزرگ و قطعی برق شده است.

وی گفت: موردی داشتیم که فردی بالن آرزو را رها کرده بود و این بالن روی پشت بام خانه ای افتاده بود که چند پوشال کولر آبی کف پشت بام بود و همین باعث یک آتش سوزی گسترده شد؛ بنابراین نباید به ظاهر جذاب و بی خطر این وسایل اعتماد کرد. در محیط های شهری و مسکونی هر جرقه و آتش کوچک به صورت بالقوه می تواند عامل یک فاجعه باشد.

چیزی به نام ترقه بی خطر نداریم/ خاطره سخنگوی آتش نشانی از چهارشنبه سوری دوران کودکی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چیزی به نام ترقه بی خطر نداریم/ خاطره سخنگوی آتش نشانی از چهارشنبه سوری دوران کودکی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چیزی به نام ترقه بی خطر نداریم/ خاطره سخنگوی آتش نشانی از چهارشنبه سوری دوران کودکی"، کلیک کنید.