کدام منطقه جهان بیشترین تاثیر تغییرات آب وهوایی را تجربه کرد؟

کدام منطقه جهان بیشترین تاثیر تغییرات آب وهوایی را تجربه کرد؟

آژیراک/خراسان رضوی سازمان ملل متحد اعلام کرد که آسیا بیشترین آسیب را از آب وهوا و بلایای آب وهوایی در سال 2023 ثبت کرده است.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل متحد اعلام کرد که آسیا در سال 2023 آسیب دیده ترین منطقه جهان از نظر آب وهوا و مخاطرات آب وهوایی بوده است که سیل و طوفان عامل اصلی تلفات و خسارات اقتصادی آن محسوب می شود.

دمای جهانی در سال گذشته به بالاترین حد خود رسید و آژانس آب وهوای سازمان ملل متحد اعلام کرد آسیا با سرعتی ویژه در حال گرم شدن است.

سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد که تاثیر امواج گرما در آسیا در حال شدیدتر شدن است و ذوب یخچال های طبیعی امنیت آبی منطقه را در آینده تهدید می کند.

آسیا سریعتر از میانگین جهانی گرم می شود و دما در سال گذشته نزدیک به 2 درجه سانتی گراد بالاتر از میانگین سال های 1961 تا 1990 است.

سلست سایولو، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی در بیانیه ای گفت نتیجه گیری گزارش، نگران کننده است. بسیاری از کشورهای منطقه در سال 2023 گرم ترین سال ثبت شده خود را همراه با رگبار شرایط شدید، از خشکسالی و موج گرما گرفته تا سیل و طوفان، تجربه کردند.

تغییرات اقلیمی، فراوانی و شدت چنین رویدادهایی را تشدید کرد و بر جوامع، اقتصادها و مهم تر از همه بر زندگی انسان ها و محیطی که در آن زندگی می کنیم تاثیر گذاشت.

گزارش وضعیت آب وهوا در آسیا در سال 2023 بر سرعت شتاب شاخص های کلیدی تغییرات آب وهوایی مانند دمای سطح، عقب نشینی یخچال های طبیعی و افزایش سطح دریا تاکید کرد و گفت که آنها پیامدهای جدی برای جوامع، اقتصادها و اکوسیستم های منطقه خواهند داشت.

سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد که آسیا از نظر آب وهوا و مخاطرات مرتبط با آب در سال 2023 بیشترین بلایا را در جهان داشت.

میانگین سالانه دمای نزدیک به سطح آسیا در سال 2023 با 0.91 درجه سانتی گراد بالاتر از میانگین سال های 1991 تا2020 و 1.87 درجه سانتی گراد بالاتر از میانگین سال های 1961 تا1990، دومین رکورد بالای ثبت شده بود.

میانگین دمای بسیار بالایی از سیبری غربی تا آسیای مرکزی و از شرق چین تا ژاپن ثبت شده است و ژاپن، گرم ترین تابستان خود را در گذشته داشته است. در مورد بارندگی، هیمالیا و رشته کوه هندوکش در پاکستان و افغانستان کمتر از حد نرمال را ثبت کردند.

دمای سطح دریا در سال 2023 در شمال غربی اقیانوس آرام بالاترین رکورد ثبت شده، بوده است.

سال گذشته، 79 فاجعه مرتبط با خطرات آب وهوایی مرتبط با آب در آسیا گزارش شد. از این تعداد، بیش از 80 درصد سیل و طوفان بوده که بیش از 2000 کشته داسته است و 9 میلیون نفر مستقیماً متاثر شده اند.

هنگ کنگ در هفتم سپتامبر 158.1 میلی متر بارندگی را در یک ساعت ثبت کرد که بالاترین میزان بارندگی از زمان شروع رکورد در سال 1884 در نتیجه طوفان بود.

سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد که نیاز فوری به خدمات ملی آب وهوا در سراسر منطقه برای بهبود اطلاعات مناسب برای مقاماتی که روی کاهش خطرات بلایا کار می کنند وجود دارد.

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و انطباق با آب وهوای در حال تحول نه تنها یک گزینه، بلکه یک ضرورت اساسی است.

پایان خبر آژیراک

کدام منطقه جهان بیشترین تاثیر تغییرات آب وهوایی را تجربه کرد؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کدام منطقه جهان بیشترین تاثیر تغییرات آب وهوایی را تجربه کرد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کدام منطقه جهان بیشترین تاثیر تغییرات آب وهوایی را تجربه کرد؟"، کلیک کنید.