کیشیدا در مورد تنش های فزاینده ژیوپلیتیک در جهان هشدار داد

کیشیدا در مورد تنش های فزاینده ژیوپلیتیک در جهان هشدار داد

نخست وزیر ژاپن پیش از یک نشست سه جانبه برنامه ریزی شده در این هفته با جو بایدن رییس جمهور آمریکا و مارکوس جونیور رییس جمهور فیلیپین بیان کرد: در حالی که ما شاهد تهاجم روسیه به اوکراین، ادامه تنش ها در خاورمیانه و همچنین وضعیت بحرانی در شرق آسیا هستیم، همزمان با یک نقطه عطف تاریخی هم مواجهیم.

به گزارش ایرنا؛ وی در این گفت وگو که در اقامتگاه شخصی خود در توکیو انجام شد، خاطر نشان کرد: به همین دلیل است که ژاپن تصمیم گرفته تا به طور بنیادین قابلیت های دفاعی خود را تقویت کند و ما تا حد زیادی سیاست امنیتی ژاپن در این حوزه ها را تغییر دادیم.

کیشیدا با اشاره به افزایش چالش های امنیتی در جهان تاکید کرد که اتحاد ژاپن- آمریکا حتی مهم تر از گذشته خواهد بود. وی ابراز امیدواری کرد که این دیدگاه وی، حمایت دو حزبی در واشنگتن را داشته باشد.

نخست وزیر ژاپن این اظهارات را چند روز پیش از دیدار چهارشنبه خود با بایدن در واشنگتن بیان کرد، جایی که کیشیدا همچنین در جلسه مشترک کنگره سخنرانی خواهد کرد و در اولین نشست سه جانبه با سران ایالات متحده و فیلیپین شرکت خواهد کرد.

از زمان روی کار آمدن کیشیدا در سال 2021 یک تغییر گسترده در سیاست دفاعی ژاپن صورت گرفته و این کشور از رویکرد صلح طلبانه خود فاصله گرفته و برای افزایش هزینه های دفاعی به حدود 2 درصد از تولید ناخالص داخلی تا سال 2027 برنامه ریزی می کند.

این اقدام دولت ژاپن به ویژه در چین و دیگر مناطق آسیا که از نظامی گری توکیو در زمان جنگ جهانی دوم رنج بردند، جنجال برانگیز بوده است.

کیشیدا در خصوص این تغییر سیاست ژاپن، به محیط امنیتی پیچیده و دشوار اطراف کشورش که چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا است، اشاره کرد.

وی بدون اشاره مستقیم به چین و کره شمالی ابراز داشت: در همسایگی ما، کشورهایی وجود دارند که در حال توسعه موشک های بالستیک و سلاح های هسته ای هستند و دیگر کشورهایی که در حال تقویت قابلیت های دفاعی خود به شیوه ای مبهم هستند. همچنین، تلاش یکجانبه ای برای تغییر وضع موجود با زور در دریای شرقی و جنوبی چین وجود دارد.

310310

کیشیدا در مورد تنش های فزاینده ژیوپلیتیک در جهان هشدار داد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کیشیدا در مورد تنش های فزاینده ژیوپلیتیک در جهان هشدار داد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کیشیدا در مورد تنش های فزاینده ژیوپلیتیک در جهان هشدار داد"، کلیک کنید.