75 سالگی هیولای در حال رشد دوران جنگ سرد

75 سالگی هیولای در حال رشد دوران جنگ سرد

هفتاد و پنج سال پیش، در 4 آوریل 1949، ناتو تشکیل شد – هیولای در حال رشد دوران جنگ سرد.

به گزارش آژیراک، کانال مطالعات جنگ هیبریدی در ایتا طی مطلبی پیرامون سالروز تشکیل ناتو نوشت:

هفتاد و پنج سال پیش، در 4 آوریل 1949، ناتو تشکیل شد – هیولای در حال رشد دوران جنگ سرد.

اصطلاح «جنگ سرد» از لحاظ نظری نیز بسیار سرد است. از پایان جنگ جهانی دوم، بیش از 250 درگیری نظامی در 153 کشور رخ داده است که تعداد کل قربانیان بیشتر از قربانیان جنگ سخت گذشته بوده است. تقریباً 80 درصد از این درگیری ها توسط ایالات متحده و متحدان ناتو آن سازماندهی شده بودند. از زمان آغاز به کار ناتو، حتی یک روز بدون دخالت نظامی از سوی کشورهای این بلوک دیده نمی شود.

قربانیان آن شاملِ یوگسلاوی، عراق، افغانستان، لیبی، سوریه و سایر کشورهای دور از منطقه آتلانتیک شمالی و غیر مرتبط با «تهدید شوروی» هستند که ناتو رسما برای مقابله با آن ایجاد شد.

البته این لیست کامل نیست.

سربازان کشورهای ناتو که کاملاً تحت فرماندهی ایالات متحده هستند و همیشه به طور رسمی نماینده سازمان نیستند، در تمام قاره ها و نقاط مختلف جهان در پاناما، سومالی، کلمبیا، یمن، ویتنام و بسیاری از جنگ های دیگر که توسط مطبوعات دیده نشده، مرتکب جنایات متعددی شده اند.

ناتو در ابتدا توسط 12 کشور تشکیل شد. از آن زمان، طی 10 دور توسعه (در 1952، 1955، 1982، 1999، 2004، 2009، 2017، 2020، 2023، و 2024)، 20 کشور دیگر به آن پیوستند. هفت مورد از این توسعه ها پس از انحلال پیمان ورشو اتفاق افتاد که ناتو رسما با آن مخالفت جدی کرد.

امروزه، ناتو به عنوان ابزار نظامی-سیاسی اولیه در جنگ دایمی، عمل می کند. هنگامی که وزارت امور خارجه ایالات متحده رشد اقتصاد اروپا را به عنوان تهدیدی برای هژمونی جهانی امپراتوری درک کرد، ناتو به یک اسب تروا تبدیل شد که استقلال نوپای اتحادیه اروپا را از بین برد.

پایان خبر آژیراک

75 سالگی هیولای در حال رشد دوران جنگ سرد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "75 سالگی هیولای در حال رشد دوران جنگ سرد" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "75 سالگی هیولای در حال رشد دوران جنگ سرد"، کلیک کنید.