عفونت قارچی واژن به چه شکل است

عفونت قارچی واژن یا واژینال یک نوع قارچ تناسلی است و از ست که باعث سوزش، ترشحات و خارش شدید واژن و لابیا، بافت هایی که در دهانه واژن قرار دارند، می شود. عفونت قارچی واژن کاندیدیازیس واژینال نیز نامیده می شود. عفونت قارچی واژینال در برخی از دوره های زندگی از هر 4 زن 3 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و بسیاری از خانم ها حداقل دو بار این مشکل را تجربه می کنند. عفونت قارچی واژینال عفونت منتقله ی آمیزشی تلقی نمی شود، اما به طور معمول خطر ابتلا به عفونت قارچی در اولین فعالیت جنسی وجود دارد. همچنین شواهدی مبنی بر اینکه عفونت ها ممکن است با تماس دهان به ناحیه ی تناسلی (رابطه جنسی دهانی-تناسلی) مرتبط باشد، وجود دارد.

عفونت واژینال یک عفونت قارچی است که باعث سوزش، ترشحات و خارش شدید واژن و لابیا، بافت هایی که در دهانه واژن قرار دارند، می شود. ژل برای عفونت واژن بسیار مفید است و باعث بهبودی عفونت می شود . داروها می توانند به طور موثر عفونت های قارچی واژن را درمان کنند. اگر به طور مکرر، چهار بار یا بیشتر در طی یک سال، دچار عفونت شدید ممکن است به یک دوره درمانی طولانی تر و یک برنامه نگهدارنده نیاز داشته باشید.

علایم عفونت قارچی واژن چیست؟

نشانه های عفونت قارچی واژن متنوع هستند. علایم عفونت قارچی می تواند از خفیف تا متوسط باشد و شامل موارد زیر است:

 • و لابیا
 • احساس سوزش، به خصوص در هنگام مقاربت یا هنگام ادرار کردن
 • قرمزی و تورم لابیاها
 • زخم
 • دیده شدن دانه های قرمز در واژن
 • ترشحات غلیظ، سفید و بدون بو با ظاهری پنیری در واژن
 • ترشحات آبکی واژن

التهاب واژن بر اثر عفونت قارچی

هنگامی که شما به عفونت قارچی آلوده می شوید، در بدن شما قارچ ها محیط را مناسب رشد و تکثیر خود می بینند. به همین دلیل شروع به بیشتر شدن و فعالیت در محیط واژن می کنند. وجود قارچ ها در بدن شما ایجاد بیماری زایی می کند. از آنجایی که نباید قارچ ها در بدن شما رشد کنند، ممکن است که ایجاد مشکل بکنند. بنابراین بدن شما آنها را بیگانه می خواند. از طرفی هنگامی که یک عامل بیگانه وارد بدن شما می شود و شروع به رشد و تکثیر می کند، سیستم ایمنی بدن شما فعال می شود. با اینکه نتوانسته است جلوی ورود آنها را بگیرد اما سعی می کند که جلوی رشد بیشتر آنها را بگیرد. این کار را با ملتهب شدن انجام می دهد.

وقتی بدن شما ملتهب می شود، سلول های آسیب دیده در بدن شروع به صدا زدن فاکتورهای التهابی می کنند. فاکتورهای التهابی در بدن شما تجمع پیدا می کنند و سلول های خونی را به محل آسیب فرامی خوانند. همچنین ماکروفاژهای بافتی (سلول های بیگانه خوار) در این محیط جمع می شوند. بنابراین بافت شما قرمز و ملتهب می شود. این کار برای دفاع بیشتر بدن است.

عفونت قارچی واژن و خونریزی

بافت واژن ملتهب است. این را پیشتر توضیح دادیم. زمانی که بافت شما ملتهب است، آسیب پذیرتر است و با لمس می تواند با مشکل مواجه شود. هنگامی که بدن شما ملتهب است، سریع به خونریزی می افتد. این را احتمالا در سرفه های محکمی که با گلوی ملتهب انجام داده اید متوجه شده اید. یا دیده اید که وقتی دست شما از جای گزش حشرات ملتهب شده است و آن را می خارانید سریع تر به خونریزی می افتد و جایش زخم می شود.بنابراین اگر شما هم واژن ملتهب داشته باشید، ممکن است که در اثر آسیب، مثلا با نزدیکی به سرویکس و یا کف واژن آسیب برسد و زخم بشود و خونریزی بکند. این حالت طبیعی نیست و خونریزی بعد از نزدیکی باید همراه با انجام تست باشد.

عفونت قارچ تناسلی پیشرفته چیست؟

در صورت بروز علایم زیر فرد دچار عفونت قارچی پیشرفته است:

 • علایم و نشانه های شدیدی مانند قرمزی گسترده، تورم و خارشی که منجر به پارگی، خراش و یا زخم می شود.
 • عفونت قارچی مکرر چهار بار یا بیشتر در یکسال
 • عفونت قارچی با عامل قارچی نادر
 • بارداری
 • دیابت کنترل نشده
 • تضعیف سیستم ایمنی بدن به دلیل داروهای خاص یا شرایطی مانند

دلیل عفونت قارچی واژن چیست؟

قارچ کاندیدا آلبیکنس عامل اصلی ایجاد عفونتهای قارچی واژن است. واژن به طور طبیعی حاوی ترکیبی متعادل از قارچ، از جمله کاندیدا و باکتری است و برخی از باکتریها (لاکتوباسیلوس) برای جلوگیری از رشد زیاد قارچ وجود دارند؛ اما این توازن می تواند مختل شود، رشد بیش از حد کاندیدا یا نفوذ قارچ به لایه های عمیق تر سلول های واژن باعث علایم و نشانه های عفونت قارچی می شود. عواملی که منجر به رشد بیش از حد قارچ می شوند به شرح زیر هستند:

 • مصرف آنتی بیوتیک که باعث عدم تعادل در فلور طبیعی واژن می شود، آنتی بیوتیک های وسیع الطیف، که طیف وسیعی از باکتری ها را از بین می برند، همچنین باکتری های مفید واژن را از بین می برند و منجر به رشد بیش از حد قارچ می شوند.
 • بارداری
 • دیابت کنترل نشده؛ زنان با قند خون کنترل نشده بیشتر از زنان با قند خون کنترل شده در معرض خطر عفونت قارچی هستند.
 • اختلال در سیستم ایمنی بدن؛ احتمال ابتلا به عفونت قارچی در زنانی که دارای سیستم ایمنی تضعیف شده هستند، مانند درمان با کورتون یا عفونت HIV، بیشتر است.
 • مصرف داروهای ضدبارداری خوراکی یا هورمون درمانی که باعث افزایش سطح استروژن می شوند، عفونت های قارچی در خانم هایی که میزان استروژن بالاتری دارند، شایع تر است – مانند زنان باردار یا زنانی که قرص های ضد بارداری با دوز بالای استروژن مصرف می کنند.

کاندیدا آلبیکنس رایج ترین نوع قارچ برای ایجاد عفونت های قارچی است و عفونت های قارچی ناشی از انواع دیگر قارچ کاندیدا می تواند پیچیده تر باشد و به طور کلی نیاز به درمانهای تهاجمی دارند.

عفونت قارچی واژن چگونه تشخیص داده میشود؟

حتی اگر علایم و نشانه ها حاکی از عفونت مخمر باشد، ممکن است خارش واژن و ترشحات ناشی از سایر بیماری های مشابه از جمله واژینوز باکتریایی و عفونت های تریکوموناس باشد. بنابراین جهت تشخیص دقیق می توان نمونه ای از ترشحات گرفته و در آزمایشگاه با استفاده از کشت و یا آزمایش مستقیم در زیر میکروسکوپ، ارگانیسم را شناسایی کرده و به رد کردن سایر بیماری ها همچون واژینوز باکتریایی یا بیماریهای منتقله ی جنسی پرداخت.جهت تشخیص دقیق می توان نمونه ای از ترشحات گرفته و در آزمایشگاه با استفاده از کشت و یا آزمایش مستقیم در زیر میکروسکوپ، ارگانیسم را شناسایی کرد.

عفونت های قارچی واژن معمولا خطرناک نیستند مگر به صورت تکرارشونده اتفاق بیفتند. این عفونت ها همچنین چندان ارتباطی به رابطه ی جنسی ندارند و مقاربتی نیستند. بنابراین هم زن ها و هم دخترها می توانند به آن مبتلا شوند. یکی از مهم ترین عواملی که در ابتلا به این عفونت موثر است، رعایت بهداشت است. هنگامی که شما بهداشت فردی خود را رعایت نکنید، به این بیماری مبتلا می شوید. همیشه هم به خاطر رعایت نکردن بهداشت فردی نیست و اگر شما بیماری های نقص ایمنی داشته باشید یا استرس بگیرید هم ممکن است که به این بیماری مبتلا شوید. پس همه ی علت ها و دلایل را در نظر داشته باشید.

عوارضی که ممکن است عفونت قارچی واژن برای شما ایجاد کند، بسیار متنوع است و شامل موارد زیر هستند؛

 • یکی از بدترین عوارضی که عفونت قارچی دارد، ترشحات زیاد آن است. ترشحات پنیری و سفید رنگ باعث تحریک پوست شده و لباس زیر شما را آلوده می کنند.
 • از دیگر عوارضی که عفونت های قارچی برای شما ایجاد می کند، این است که محیط واژن را برای ابتلا به بیماری های عفونی دیگر مستعد می کند. زمانی که شما به عفونت قارچی مبتلا می شوید، باکتری های مفید یا لاکتوباسیل ها از بین می روند و از این رو محیط مستعد رشد سایر باکتری ها و قارچ ها می شود.
 • خارش! از بدترین و آزاردهنده ترین عوارضی که برای بیمار مبتلا به عفونت قارچی ایجاد می شود، می توان به خارش اشاره کرد که بسیار ناتوان کننده است. خارش می تواند باعث زخم شدن پوست هم بشود.

راه های پیشگیری از عفونت قارچی واژن چیست؟

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت های قارچی واژن، لباس زیر نخی پنبه ای که تنگ هم نباشد، بپوشید. از اقدامات زیر نیز اجتناب نمایید:

 • پوشیدن جوراب شلواری تنگ
 • استفاده از دوش واژینال، که باعث از بین رفتن بعضی از باکتری های طبیعی و محافظت کننده ی واژن می شود.
 • استفاده از محصولات زنانه معطر، از جمله حمام حباب، پد و تامپون
 • وان حمام گرم و حمام با آب بسیار گرم
 • استفاده غیرضروری از آنتی بیوتیک، مانند سرماخوردگی یا سایر عفونت های ویروسی
 • ماندن در لباس های خیس مانند لباس شنا و لباس تمرین برای مدت طولانی.

استفاده از ژل مو باعث براق شدن و سلامت موها می شود برای چگونگی خرید ژل مو و دانستن  قیمت ژل مو با متخصصان ما تماس بگیرید

درمان عفونت قارچی واژن

درمان های خانگی به اندازه کافی توسط پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی توصیه نمی شوند و داروهای ضد خارش فقط علایم خارش را درمان می کنند، اما علت اصلی (عفونت قارچی) را درمان نمی کنند. درمان موضعی (که مستقیماً بر روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شود) آنتی بیوتیکی (ضد قارچ) بدون نسخه در دسترس است که شامل کرم های واژن، قرص ها یا شیاف ها است.

طول دوره ی درمان متفاوت است اما به طور معمول 1 تا 3 روزه هستند. عفونت های مکرر ممکن است به دوره های طولانی تر درمان موضعی نیز نیاز داشته باشند. این درمان های موضعی علایم را تسکین داده و نشانه های عفونت را در 90٪ از افرادی که درمان را کامل انجام می دهند، از بین می برد. نمونه هایی از داروهای بدون نسخه جهت درمان عفونت های قارچی عبارتند از:

 • کلوتریمازول
 • میکونازول
 • ترکونازول

1. داروی عفونت قارچی واژن چیست؟

داروهایی که برای درمان عفونت های قارچی تجویز می شوند، یا موضعی هستند و یا خوراکی. معمولا داروهای خوراکی به شکل قرص یا کپسول هستند و داروهای موضعی به شکل پماد یا ژل. یکی از مهم ترین داروهای خوراکی که برای درمان عفونت قارچی واژن تجویز می شود، فلوکونازول است. از دیگر داروهای موضعی که برای درمان عفونت قارچی واژن تجویز می شود می توان به ژل کرم ویتابلا  اشاره کرد که بسیار مفید و موثر است. این پماد به صورت هفتگی تجویز می شود و استفاده ی شبانه ی آن بسیار موثر است.

2. پماد عفونت قارچی واژن

یکی از مهم ترین پماد های موضعی که برای درمان عفونت قارچی تجویز می شود، پماد است. این پماد ضد قارچ را باید از طریق یک اپلیکاتور وارد واژن کرد و یک اپلیکاتور پر را درون واژن تخلیه کرد. با این کار می توانید یک لایه ی سفید از پماد را بر روی سطح داخلی واژن داشته باشید و از ابتلای بیشتر رها شوید و عفونت شما بهبود پیدا کند.

از آنجایی که ممکن است با ایستادن پماد از داخل واژن به بیرون بریزد، بهتر است که این پماد را زمانی استفاده کنید که می خواهید بخوابید. مثلا شب ها بهترین زمان برای استفاده از پماد است. از نزدیکی در این بازه خودداری کنید و سعی کنید که یک هفته تنها به درمان بیماری خود بپردازید.یکی دیگر از پمادهایی که برای کاهش خارش پوست تجویز می شود هیدروکوتیزون است. اگر پوست شما خارش شدیدی دارد به طوری که نمی توانید از آن رهایی بیابید، سعی کنید که از هیدروکورتیزون کمک بگیرید.

3. شیاف برای درمان عفونت قارچی واژن

شیاف های ضد قارچ فیتوواژکس از انواع داروهایی هستند که می توان از آنها برای درمان واژینیت های کاندیدایی پایدار کمک گرفت. این شیاف ها واژینال هستند و برای استفاده از آنها باید آنها را وارد واژن کنید. این شیاف ها به مرور جذب می شوند و فعالیت ضد قارچی خود را آغاز می کنند. با استفاده از آنها می توانید در چند روز عفونت خود را درمان کنید.

4. درمان عفونت قارچی واژن مقاوم

گاهی سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است و یا به بیماری های زمینه ای مانند دیابت مبتلا هستید که شما را مستعد ابتلا به عفونت های مکرر و مقاوم قارچی می کند. در چنین مواردی بهتر است که حتما تحت نظر متخصص زنان باشید. معمولا اگر یک زن در یک سال بیشتر از 7 بار به عفونت قارچی مبتلا شود، عفونت تکرار شونده گرفته است که مقاوم است و نشان دهنده ی این است که شما محیط واژن مساعدی ندارید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عفونت قارچی واژن به چه شکل است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی, کسب و کار ایرانی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عفونت قارچی واژن به چه شکل است"، کلیک کنید.