مدت زمان ارتودنسی دو دندان جلو

نحوه انجام ارتودنسی دندان های جلو و نکات تخصصی آن

ناهنجاری های فک یکی رایج ترین مشکلات در بین افراد است. بسیاری از افراد تنها در دو دندان جلویی خود دچار این مشکل هستند. این ناهنجاری های فک و دندان می تواند تاثیر زیادی روی زیبایی صورت داشته باشد. در چنین مواردی متخصص ارتودنسی در تهران؛ ارتودنسی دندان را برای درمان این مشکل انجام می دهد. برخی از افراد تصور می کنند ارتودنسی دندان تنها زمانی قابل انجام است که تمامی دندان ها دچار مشکل باشند. این تصور کاملاً غلط است؛ چراکه می توان ارتودنسی دو دندان جلو یا چهار دندان را برای دندان های پایین و بالا را انجام داد.

ارتودنسی برای چهار دندان جلو زمانی انجام خواهد شد که دندان های جلو فک بالا بیرون زدگی داشته باشند. در این صورت زمانی که فرد صحبت می کند، این دندان ها بیشتر از سایر دندان ها خودنمایی می کنند. این مشکلات موجب شده تا دندان های فرد نامرتب باشند. ارتودنسی یکی از رایج ترین روش ها برای درمان این مشکلات است. ما در این مطلب قصد داریم اطلاعات کاملی در مورد ارتودنسی دندان جلو در اختیار شما قرار دهیم.

مدت زمان ارتودنسی دو دندان جلو

ضرورت انجام ارتودنسی دندان جلو

همان طور که در ابتدای مطلب بیان کردیم، وجود ناهنجاری های فک و دندان موجب شده تا برخی از افراد با مشکلات زیبایی مواجه شوند. روش های متعددی برای درمان این مشکلات وجود دارد که رایج ترین آن ها ارتودنسی است. حال سوالی که مطرح می شود این است که چرا ارتودنسی دندان جلو بالا و پایین ضرورت دارد. عوامل متعددی وجود دارند که شما را وادار می کنند تا برای درمان جلوزدگی این دندان ها اقدام کنید که ما در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

 • جلو بودن دندان ها موجب می شود تا دندان ها در معرض آسیب قرار بگیرند. یعنی در شرایطی که فرد در معرض حوادث مختلف قرار بگیرد، خطر شکستگی برای دندان های او به شدت بالاتر از افراد عادی خواهد بود.
 • نامرتب بودن دندان های جلو باعث بسیاری از بیماری های دیگر، ضعیف شدن تکلم و سختی جویدن و غیره می شود.
 • در صورتی که این ناهنجاری ها شدیدتر باشد فرد با مشکلات دیگری نظیر مشکلات تنفسی و مشکل در بلع مواجه خواهد شد.
 • انجام ندادن ارتودنسی دندان جلو موجب می شود تا فشار زیادی روی دیگر دندان ها مخصوصاً دندان های آسیا وارد شود و به مرور باعث سایش این دندان ها می شود.

بنابراین در صورتی که دندان های شما دچار ناهنجاری و جلوزدگی هستند باید به یک متخصص مراجعه کنید تا در صورت نیاز ارتودنسی چهار دندان جلو، دو دندان یا سایر دندان های جلوی پایین و بالا را برای شما انجام دهد.

تکنیک های ارتودنسی دو دندان جلو

برای ارتودنسی دو دندان جلو، متخصص از ارتودنسی های ثابت یا متحرک استفاده می کند. انتخاب هر یک از این نمونه های ارتودنسی به نظر پزشک شما و شرایط بیمار بستگی دارد. در هر صورت در شرایطی که پزشک تشخیص دهد که انجام ارتودنسی برای درمان دو دندان جلو امکان پذیر است، از تکنیک های زیر بهره می برد.

 • در صورتی که جلوزدگی دندان های جلو در حد متوسط و زیاد باشد، پزشک ارتودنسی معمول را برای بیمار انجام خواهد داد. این یعنی مدت زمان ارتودنسی کاملاً معمولی بوده و درمان فرد 1 سال و نیم الی 2 سال زمان می برد.
 • در غیر این صورت اگر ناهنجاری های دندان ها و جلوزدگی آن ها زیاد نباشد، متخصص ارتودنسی دندان جلو بالا و پایین را به صورت شش ماهه و کوتاه مدت انجام می دهد. در این صورت مشکلات دندان فرد بعد از طی این مدت رفع خواهد شد. البته باید بدانید این میزان به صورت میانگین در نظر گرفته شده و بر اساس شرایط بیمار و ظاهر دندان ها کمتر یا بیشتر شود.
 • یکی دیگر از تکنیک هایی که برای ارتودنسی دندان جلو به کار گرفته می شود، ارتودنسی نامریی است. گاهی بیماران ظاهر ارتودنسی را دوست ندارند و نمی خواهند اجزای ارتودنسی در زمان صحبت کردن و خندیدن مشخص باشد. به همین جهت اگر متخصص تشخیص دهد که بیمار شرایط مناسب را دارد، از این تکنیک استفاده می کند.

اقدامات متخصص ارتودنسی برای دو دندان جلو قبل از شروع درمان

اگر شما برای درمان دو دندان جلو به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید، ابتدا وی با استفاده از عکسبرداری از وضعیت دندان و فک افراد تشخیص می دهد که شیوه درمان انحراف دندان ها را به چه شکلی باید آغاز کند. همچنین دوره درمان را به صورت تقریبی معین می کند. همینطور اگر شیوه ای برای درمان دو دندان جلو وجود داشته باشد پیش از شروع درمان،  بیمار را آگاه خواهد کرد.

روش درمان ارتودنسی دندان جلو

از سیم های ارتودنسی متفاوتی مانند سیم های ثابت، سیم پشت دندانی یا لینگوال، اینویزالاین و سیم های خود باز شونده، در درمان ارتودنسی دندان جلو استفاده می شود. برخی متخصصان نیز از فیس ماسک و روش های ارتودنسی متحرک، در شرایط ویژه برای خردسالان انجام استفاده می کنند.

مدت زمان ارتودنسی برای دو دندان جلو

مدت زمان ارتودنسی در سن های متفاوت یکی از اصلی ترین عواملی است که در سلامت ارتودنسی دندان های افراد موثر است. مدت درمان با توجه به نوع و میزان مشکل دندانی فکی ایجاد شده، سن فرد مراجعه کننده، میزان همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی و باید و نبایدهای آن، شرایط جسمانی فرد تحت درمان ارتودنسی، درآوردن یا درنیاوردن دندان ها و غیره متفاوت است. ولی به طور معمول مدت زمان درمان ارتودنسی در حدود بیست و چهار ماه بوده و احتمال دارد در برخی موارد، درمان تا چندین سال به طول بیانجامد.

علت تفاوت مدت زمان ارتودنسی دو دندان جلو

آشنایی با این موارد می تواند به فرد کمک نماید تا در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به عمل، با شیوه ارتودنسی دندان، به اهداف اصلی خود که داشتن فک و دندان های منظم، زیبا و مرتب است دست پیدا کند. مدت زمان ارتودنسی دندان با توجه به نوع و میزان مشکل فک، سن بیمار، همکاری بیمار، شرایط جسمانی، کشیدن و یا نکشیدن دندان ها و سایر موارد مختلف است؛ ولی به طور معمول مدت زمان ارتودنسی در حدود دو سال است و احتمال دارد در برخی موارد درمان تا چندین سال طول بکشد و در این مدت به صورت متوسط بیماران هر سه تا هفت هفته یکبار معاینه می شوند.

ارتودنسی چهار دندان جلویی در چه مواقعی کاربرد دارد؟

اگر احساس می کنید که چهار دندان جلویی شما دچار بیرون زدگی شده اند باید به متخصص مراجعه کنید. در این صورت پزشک از دندان های شما عکس می گیرد تا بتواند وضعیت دندان های شما را به صورت دقیق تر بررسی کند. در این صورت فاصله بین چهار دندان یا کجی های آن ها کاملاً مشخص می شود. حال ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که در چه شرایطی به ارتودنسی چهار دندان جلو نیاز است؟ در صورت داشتن علایم زیر پزشک ارتودنسی را برای چهار دندان جلو انجام می دهد.

 • اگر چهار دندان جلو در مقایسه با دیگر دندان ها جلوتر باشند؛ مانند مشکلاتی نظیر اوربایت
 • در صورتی که دندان های جلویی به صورت روی هم رفته رشد کرده باشند
 • اگر دندان ها کج شده باشند
 • در صورتی که دندان های جلویی فاصله ای غیر معمول داشته باشند

هزینه ارتودنسی دندان های جلو چقدر است؟

همان طور که متوجه شدید در صورتی که فرد دچار ناهنجاری های فک باشد و دندان های او ظاهری نامرتب داشته باشند متخصص برای او ارتودنسی دندان جلو بالا و پایین را انجام خواهد داد. بیماران برای انجام این ارتودنسی با یک دغدغه مهم مواجه هستند و آن هم هزینه ارتودنسی دندان های جلو است.

در این خصوص باید بگوییم که عوامل مختلفی می توانند روی این موضوع تاثیر داشته باشند. همچنین باید بدانید هزینه ارتودنسی دو دندان جلو و دیگر دندان ها با هم تفاوت دارد. از مهم ترین عواملی که می توانند روی هزینه ارتودنسی دندان های جلو تاثیر بگذارند، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نوع ناهنجاری های فک
 • میزان شدن ناهنجاری ها و مشکلات دندان های جلو
 • روش ارتودنسی
 • طول درمان فرد
 • میزان دستمزد پزشک متخصص

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مدت زمان ارتودنسی دو دندان جلو" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی, کسب و کار ایرانی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مدت زمان ارتودنسی دو دندان جلو"، کلیک کنید.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.